CHRÁNĚNÁ DÍLNA POMÁHÁ LIDEM NAJÍT SEBE SAMA…

0

Bylo by nejspíš víc témat, o kterých bych mohla s panem Břetislavem Jansou vést rozhovor. Například o fotografii. Jenže já jsem tímto druhem lidské činnosti a zábavy nepoznamenaná. Fotit neumím a uměleckou kvalitu fotografie rozeznám jen za pomoci odborného dohledu. Naštěstí jsem měla na výběr i z jiného soudku. Představím vám občanské sdružení, které se snaží pomáhat lidem a ve kterém se pan Jansa angažuje. Tak jednoduché to ale nejspíš není.

* Jak jste se dostal ke své činnosti pro I. Turnovskou chráněnou dílnu?
Vlastně náhodou. Před lety František Stiller, nynější předseda občanského sdružení, a Ladislav Šonský přišli s nápadem, jak pomoci lidem, kteří jsou omezeni svým zdravotním stavem. V Turnově nic podobného nebylo. Já byl v té době správcem parku na Šetřilovsku a právě jedna z nabídek výše jmenovaných pánů směrovaných na město byla, že by se tyto parky mohly vyjmout z péče firmy pečující pro město o zeleň a starali by o ně právě invalidní lidé. Z tohoto plánu sešlo, nicméně moje chuť pomáhat zůstala. Sehnali jsme prostory k pronajmutí v Palackého ulici a ve volném čase je upravili pro potřeby chráněné dílny. Založili jsme občanské sdružení, spojili se s Úřadem práce v Semilech. V roce 2007 jsme přijali prvního zaměstnance a zároveň získali první zakázku. Byla tuším z Lomnice nad Popelkou. Pak jsme oslovili další a další firmy, a tak nějak pomalu se rozjeli.

 

* Jaká jsou kritéria pro přijetí do chráněné dílny?

Zaměstnáváme lidi s částečnou invaliditou, kteří jsou evidovaní na pracovním úřadě. Je to i dáno tím, že takto můžeme získat finanční podporu na vytvoření nového pracovního místa. Plně invalidní evidovaní na tomto úřadu nejsou, ti se k nám hlásí sami. Zaměstnáváme i lidi s omezenou pracovní schopností.

 

* Měla jsem na mysli spíš zdravotní potíže. Odlišujete třeba civilizační choroby, tělesná postižení…

To vůbec ne. Pochopitelně, že to ale před přijetím se zájemci musíme probrat, ukázat jim o jakou práci se jedná. Mají možnost si to zkusit osahat, aby si byli jistí, že i přes svůj hendikep práci zvládnou. Spolupracujeme v tomto směru se sociálním odborem turnovské radnice a s Úřadem práce v Semilech.

 

* Kolik máte zaměstnanců a jaký je zájem o práci u vás? Je práce placená?

Momentálně máme v počítači seznam, kde je přes devadesát uchazečů o práci. Lidí zaměstnáváme dvacet tři, v těchto dnech budeme přijímat další tři. Z toho si vyvodíte, že poptávka je větší, než naše možnosti. Je to pochopitelně nedostatkem práce. K tomu ještě dodám, že klienty vždy přijímáme, až když máme jistotu, že zakázka bude. Práce je samozřejmě placená, pracovní doba je šestihodinová, od sedmi ráno do jedné s tím, že některým zaměstnancům umožňujeme i pracovní dobu kratší podle jejich zdravotního stavu.

 

* Vaše sdružení má mimo provozovny v turnovské Palackého ulici ještě jednu provozovnu v Příšovicích…

Ta vznikla pod tlakem, mohu-li to tak říct. Podařilo se nám sehnat zakázku na svařování atypických plastových pytlů, které mají opravdu nadstandardní velikost. Ve stávajících prostorách bylo nemožné tuto výrobu realizovat. Jenže v té době žádný vhodný objekt přímo v Turnově nebyl a my si nemůžeme dovolit zakázky odmítat. Bylo to složité i administrativně, část výroby přesunout do Příšovic, tedy do jiného okresu. I přesto jsme rádi, že prostory v této obci máme. Je nutné si uvědomit, že zaměstnáváme lidi s nejhorším uplatněním na trhu práce. Naší náplní je snažit se jim všemožně pomáhat a tohle byla skutečně příležitost, která by se nemusela opakovat.

 

* V katalogu sociálních služeb na rok 2010 nabízíte i drobné opravy, úpravu zeleně. Co si mohu pod tím představit?

Městu Turnov jsme nabízeli naše služby v rámci úklidu černých skládek, natírání a opravy laviček v parcích, sekání trávy a podobně. Zatím k dlouhodobé spolupráci nedošlo, tak uvidíme. Momentálně se tedy jedná spíš o malé objednávky. Zájem je…

 

* Když k vám tedy přijdu, že potřebuji udržovat zahradu, domluvíme se?

Není to tak jednoduché. Pracovní místa mají klienti vytvořena v rámci dílny. Proto se snažíme jednat spíš s organizacemi než s jednotlivci. Ale v podstatě ano, bylo by možné se domluvit i na takové formě spolupráce. Jak už jsem říkal, přes léto by byl velký zájem o práci venku. Osobně si myslím, že by to přispělo i k většímu začlenění našich lidí do běžného života. Máme tu klienty, kteří nikdy nepracovali, nemají základní pracovní návyky, ve své podstatě jsou nezaměstnatelní. Je potřeba jim ukázat různé formy a možnosti.

 

* Jaká je motivace a vize vašeho sdružení na další roky?

Motivace je jasná. Bude to možná znít divně, ale pro nás je největší zadostiučinění, když od nás lidi odejdou a zařadí se do normálního pracovního procesu. Když si sami sobě dokáží, že na to mají, že to zvládnou. A co říct k budoucnosti? Dál chceme pomáhat v rámci sociálních služeb zaměstnávat těžko zaměstnavatelné, vracet lidi do práce, do běžného života. Za zřízení chráněné dílny jsme získali od města v roce 2008 Cenu města Turnova, tak to snad nějaký smysl má….

 

* Děkuji za rozhovor.

Bohuslava Charousková

bohuslava.charouskova@seznam.cz

 

Musím se přiznat, že pan Jansa se rozhovoru bránil. Směroval mě, zcela logicky, na pana Stillera, který je předsedou sdružení a nese největší díl odpovědnosti za úspěšný chod 1. turnovské chráněné dílny. Hledejte ale logiku u ženy. Chtěla jsem vám přiblížit chráněnou dílnu a zároveň trochu poznat pana Jansu. Já jsem spokojená, tak nezbývá než doufat, že vy budete také…

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.