Tak pro tohoto pána bych měla takové množství otázek, že bych musela dělat rozhovor s ním určitě na pokračování. Pokud by tedy měl zájem ten rozhovor poskytnout. Jen mně ta myšlenka proběhne hlavou a už se jeden dotaz za druhým předbíhá, každý chce být vysloven první… Jak hodnotíte poválečný vývoj Československa? A opravdu si myslíte, že humanismus a bezbřehá tolerance je nedílnou součástí demokracie, i když hrozí destrukce samotných ideálů, nebo chcete-li pilířů, na kterých ta demokracie stojí? Lze v dnešním zmateném světě, kdy si média kupuje kde kdo, hlavně ten, co na to má, ubránit svobodu slova? Měl byste zájem dělat Hovory i s nynějším prezidentem? Jaké to je, žít s herečkou? Vy, takový klidný a přemýšlivý člověk…
A co ten váš pan bratr? Škoda toho napjatého vztahu, společná tvorba vám tak šla… Nejste náhodou prorok? Protože jak jinak si mám vysvětlit vaši stať, coby odpověď na anketní otázku „Proč nejsem komunistou“, uveřejněnou roku 1924 v revue Přítomnost vaším kolegou Ferdinandem Peroutkou? A nezdá se vám, že podobná manipulace s davem a masou, kterou ve své stati popisujete, je na pořadu i v časech dnešních, jen s ANO na praporu? Skutečně nešlo dělat víc pro zastavení hnědého moru a bolelo to hodně, když vás štval (a nakonec uštval) jak divou zvěř ten „obyčejný člověk“, za kterého jste bojoval svými myšlenkami a perem, věřil mu a vlastně na něm postavil existenci našeho národa jako takového? A nevadí vám, že se ptám a přitom skáču desetiletími a nectím chronologii časové přímky?
A možná bych pro něj otázky neměla. Proč se stále ptát…Třeba bych jen poprosila o možnost přijít jednou, jedinkrát, mezi jeho pátečníky. Už to vidím, jdu tou ulicí na Vinohradech (kdoví proč cítím podzimní listí a napětí doby), vyberu tu správnou ze dvou branek Kotěrovské dvojvily (ten národní sloh já tak ráda), vejdu do zahrady, pozdravím, pochválím krásu rostlin a budu jen tiše naslouchat…
Tak jistě. Řeč je o Karlu Čapkovi. A mohlo by se zdát holou zbytečností a ztrátou času, očekávat pozvání do nádherné zahrady od někoho nebo klást otázky někomu, kdo odešel na věčnost. Jsou ale výjimky z pravidel. A jednou z nich, troufám si tvrdit, je právě Karel Čapek. Možná i proto, že na tu věčnost vzal i poslední chvilky prvorepublikové demokracie.
Rozhodně se ale nechci pouštět do hlubokomyslných rozborů Čapkova psaného odkazu. Jednak na to nemám vzdělání a druhak taky nevím proč. Vždyť jen jím tak skvěle v próze zpracovaný žánr politické science-fiction by si zasloužil samostatnou analýzu a na to tady prostor rozhodně není. Soudím, že Čapek už je takový, že v něm najde každý, co potřebuje a ještě zbude dost prostoru na vnitřní polemiku s autorem. A taky ho mám, prostě a jednoduše, ráda.
Možná se může zdát, že Čapek (a jeho souputníci s perem v erbu) jsou jako starý, obnošený kabát. Tak akorát do veteše. Archaické vyjadřování, podivné, jakoby líné myšlení, mnohdy plni patosu, zastaralý vtip bez břitvy… Ráda bych ale, jen tak na závěr připomněla, že třeba Bílá nemoc, R.U.R, Krakatit, Hordubal, Povídky z obou kapes nebo Hovory a Mlčení s jistou osobností mohou stále odpovídat na naše otázky. Toť vše.
Karel Čapek by 9. ledna 2015 oslavil 125 narozeniny. A 25. prosince to bylo 76 let, co zemřel.
Bohuslava Charousková, bohuslava.charouskova@seznam.cz
Jen tak pod čarou. A abych vnesla trochu té polemiky s autorem a zmatku do hlavy, tak co třeba Sokrates?
Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých. A demokracie jim to dá.
Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, cizinci budou chtít práva občanů. A demokracie jim to dá.
Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce. A demokracie jim to umožní.
A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie nebo oligarchie.
Chytrý pán, ten Sokrates. A chytrý pán, ten Čapek. Stále je co objevovat…
Související články (celkem 70)
- 14. – 16. BŘEZEN 1939. OKUPACE ČECH, MORAVY A SLEZSKA. A CO S TÍM JAKO DNES?
- ZDÁL SE MNĚ SEN… (PSÁNO K OSLAVÁM VÝROČÍ STÁTNÍHO SVÁTKU 28. ŘÍJNA 2016)
- MARTIN PŮTA: ŘÍKÁ SE, ŽE PRVNÍ MYŠLENKA JE SPRÁVNÁ. JÁ BYCH TO TROCHU POOPRAVIL: PRVNÍ MYŠLENKA, O KTERÉ MÁTE OPRAVDU ČAS PŘEMÝŠLET, JE TA SPRÁVNÁ
- NENÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA, KDY BYCH NEMĚL POCIT, ŽE TAM JE NĚKDO ZBYTEČNĚ, NEBO NEPŘIPRAVENÝ, ŘÍKÁ JOSEF UCHYTIL
- GOLGOTA ČÍHOŠŤSKÁ
- KRTEČEK ZA TO NEMŮŽE
- MŮJ VÁNOČNÍ DENÍČEK
- SHOAH. MUSLIMŠTÍ UPRCHLÍCI. EVROPA. A MY
- II. SVĚTOVÁ VÁLKA, ŠVEJK, JAN HUS A TO OSTATNÍ
- TAK JE TO V TĚCHTO DNECH 37 LET, CO JSTE ZEMŘEL. PANE PEROUTKO
- CO BYSTE TOMU ASI TAK ŘEKL, PANE SPISOVATELI
- NENÍ NEPŘÍJEMNÉ MÍT PENÍZE, ALE NENÍ TO SMYSL ŽIVOTA, ŘÍKÁ ARCHITEKT Z. EDEL
- LIDÉ SI TĚ NĚKAM ZAŠKATULKUJÍ A DÁ HODNĚ PRÁCE PŘESVĚDČIT JE, ŽE NEJSI JEN TA OD DÁLNICE, ŘÍKÁ MARTINA POKORNÁ
- KRVAVÉ ZEMĚ
- TIBET, HORÁKOVÁ A CO JSME PROŠVIHLI
- KDO JE TADY VLASTNĚ KRYSAŘ?
- ZAVŘENÁ MĚSTSKÁ SPORTOVIŠTĚ. TO NENÍ NORMÁLNÍ, ŘÍKÁ ZBYNĚK BÁČA
- KDO SE SPOJÍ S KOMUNISTOU, JE KOMUNISTOU TAKY, ŘÍKÁ TURNOVSKÝ ZASTUPITEL PETR DVOŘÁK
- DOMNÍVÁM SE, ŽE MĚSTO NEDOKÁŽE VYUŽÍVAT POTENCIONÁL, KTERÝ TADY MÁ VE SVÝCH OBČANECH, ŘÍKÁ LUKÁŠ BERNDT