KRTEČEK ZA TO NEMŮŽE

0

Přece jen, když do malé země přiletí prezident supervelmoci, je to událost. Novináři jsou v pohotovosti, policie se snaží nepropadat panice a hrad českých králů se leští, aby nedělal své zemi ostudu. Návštěva prezidenta se řeší v médiích několik týdnů před jeho příjezdem, probíhají analýzy, politologové jsou nebývale v kurzu a ti, co s politikou supervelmoci nesouhlasí, také… Letadlo dosedá na ruzyňské letiště. Pražané si musí přivstat, nicméně návštěva je spontánně vítána po celé trase až do hotelu, kde je ubytována. Jedním z důležitých bodů programu je veřejné vystoupení jednoho z nejmocnějších mužů planety na Hradčanském náměstí.

K tomu nutno dodat, že se jedná o jediné veřejné vystoupení tohoto muže v rámci jeho návštěvy Evropy.  Prezident malé země, která je hostitelem, se chová vstřícně, důstojně, ani známka po nějakém submisivním postoji. Náměstí je plné, tisíce lidí poslouchají, tleskají, fotí. Jsou tam i odpůrci politiky státu, ze které návštěva přijela, v klidu drží své protestní vzkazy, dokonce je tam i skupina svlečená do půli těla (ano, i dívky). Nikoho to nevzrušuje, ani prezidenty, ani policii.
Návštěva: Prezident USA Barac Obama. Místo konání: Praha 2009. Prezident ČR Václav Klaus. Protesty probíhaly hlavně proti umístění radaru v Brdech. USA je momentálně největším zahraničním investorem v ČR a jedná se o našeho spojence.

Přece jen, když do malé země přiletí prezident supervelmoci, je to událost. Novináři jsou v pohotovosti, policie se snaží nepropadat panice a hrad českých králů se leští, aby nedělal své zemi ostudu. Návštěva prezidenta se řeší v médiích několik týdnů před jeho příjezdem, probíhají analýzy, politologové jsou nebývale v kurzu a ti, co s politikou super velmoci nesouhlasí, také…
Letadlo dosedá na letiště Václava Havla. Pražané nikde, nicméně návštěva je vítána po celé trase až do hotelu dech beroucí vlajkovou výzdobou, kterou inscenuje nikoli vláda naší země, ale jakýsi soukromý subjekt, který to zároveň používá jako marketingový prostředek. Veřejné vystoupení jednoho z nejmocnějších mužů planety se nechystá, pouze podepisování dokumentů o možné obchodní spolupráci. Která je ovšem ze strany návštěvy hlavně v rovině vlivové a strategické. Nikdo to neřeší. Prezident malé země se chová… submisivně. Po hlavním městě se v autobusech z místa na místo pohybují skupiny najatých, dobře organizovaných a jak se později ukazuje, i značně agresivních „vítačů“, jejichž předci zcela jistě nedoprovázeli praotce Čecha na horu Říp. Jsou tam i odpůrci politiky státu, ze které návštěva přijela. Jejich předci evidentně na hoře Říp byli, přesto jsou za přihlížení policie, kterou si platí ze svých daní, biti jak žito najatými „vítači“. Mj. nejsou vpuštěni na předem ohlášenou a povolenou protestní akci. Koho to vzrušuje…?
Návštěva: Prezident Číny Si Ťin-pching. Místo konání: Praha 2016. Prezident ČR Miloš Zeman. Protesty jsou namířené proti potlačování lidských práv. Kontrakty, které jsou podepsány, ještě zdaleka neznamenají, že se skutečně uskuteční, jedná se o pouhou deklaraci. Což je dle vyjádření mnohých zainteresovaných běžný jev čínské diplomacie. Čína je až v druhé pětce investorů v ČR. Nejedná se o našeho spojence.

Co dodat. Jsme zemí, která praktikuje dvojí zahraniční politiku. Jednu, kterou má v rukou vláda a jejímž hlídacím psem jsou horní a dolní komora Parlamentu. A druhou, kterou si tak nějak dělá Miloš Zeman, kterého „nehlídá“ nikdo. Tato v pravdě schizofrenní situace začíná být patová. Už nejen odpůrci Zemana začínají vyslovovat obavy, aby trpělivost našich spojenců neměla své limity. Co dodat. Jsme zemí, kde se asi ztratila kolektivní historická paměť…
Bohuslava Charousková, bohuslava.charouskova@seznam.cz

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.