BOUŘKOVÝ PRŮVODCE ANEB VÍTE, ŽE…

0

S potěšením jsem zaregistroval zvýšený zájem o problematiku fenoménu kulových blesků (viz předchozí články). Léto je v plném proudu a sezona bouřek se také rozběhla na plné obrátky. A protože jejich vliv bude hojný až do konce léta, přináším některé poznatky, jak dopředu odhadnout blížící se silnou bouři. Úkazy, o kterých zde budu psát, jsou společné nejen pro Český ráj, ale i většinu jiných oblastí včetně tropů.

Velmi silná bouřka se blíží, když se při teplém letním počasí vyskytují kupovité oblaky, ale ty ani nad zvlněným terénem a pohořím nevystupují do bouřkových formací. Jejich vývoj jako by ustrnul a nejsou vertikálně mohutné. Spolu s nimi se na obloze místy vyskytují ploché oblaky středních vrstev typu altocumulus a obloha má lehce nažloutlý nádech, který ale není zpočátku způsoben vysokou cirrovou nebo cirrostratovou oblačností. Většinou zvolna, nebo i výrazně klesá tlak. Oblaky postupují zpravidla od západu až jihozápadu, případně od jihu až jihovýchodu. Vzácně z jiných směrů. Co se vlastně na obloze děje? Kupovité oblaky jsou ve svém vývoji ustrnulé, protože vše ovládá svou energií a konvekcí silná bouře a nedovolí přirozený vertikální vývoj před ní. Přichází zpravidla za 4 až 6 hodin a patří mezi nejsilnější bouře pozorované u nás (například i 25. června t.r., kdy se podobné počasí vyskytlo před příchodem ničivé bouřky vpodvečer).

Velmi silná bouřka se blíží, když se ráno nebo během dne na obloze objevují malé kupovité mráčky uspořádané do věžiček (cumulus castellanus). Jsou předzvěstí výrazné bouřky, která ale nemusí přijít ihned, zpravidla až ve druhé polovině dne nebo večer. Bouře je také intenzivní, ale nemívá tak široký rozsah a dokonce se může i místu pozorování vyhnout svým hlavním srážkovým centrem. Objeví-li se tyto malé kupovité věžičky večer, bouřka přichází zpravidla v noci a bývá silnější. Nejčastěji se jedná o postup od jihozápadních až jižních směrů.

Na Turnovsku byl zaznamenán dokonce případ, kdy tyto malé kupovité věžičky byly pozorovány a bouře stále nepřicházela. Držela se nad Alpami a v poklidném jihozápadním proudění vysílala nad naši republiku jen tyto malé cumulky. Až za čtyři (!) dny se odtrhla od alpského masívu a putovala přes naši oblast nad Polsko. Přinesla vydatné srážky a vzrušující podívanou na noční blesky.

Velmi silná bouřka se blíží, když po přechodu mírné nebo středně silné bouřky s deštěm je opět slunečno a velmi teplo. Znamená to, že nás přešly bouřky před postupující frontou v tzv. čáře instability a hlavní bouřkové centrum se objeví následně. V případě, že první bouřka připutovala od západu až severozápadu nebo od jihovýchodu, druhá bouřka frontální přichází brzy, zpravidla do dvou hodin. V případě, že první bouřková formace připutovala od jihozápadu, následná silnější frontální bouřka přichází i později. Přejde-li první osa bouřek od jihozápadu ráno, následná fronta dorazí často až odpoledne nebo večer.

Bouřka je úchvatný přírodní úkaz. Je ale nutno být před ní obezřetný. Chcete-li ji pozorovat, tak nejlépe doma za oknem, případně z balkonu, pokud nebydlíte ve vyšším poschodí. Nikdy ne na vyvýšených místech a pod vysokými stromy.

Pohodové léto!
Vlastík Brůček,
Amatérské pozorovací centrum Turnov
tel. 603 544 715, brucek.vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.