CO NOVÉHO NA PALOUČKU ANEB ZE ŽIVOTA HMYZU

0

Na Paloučku se pozvolna probouzí život. Po dlouhé zimě se začínají opět mezi nás po vegetačním odpočinku vracet přátelé z hmyzí říše. Jsou potřební a užiteční a nebudete tomu věřit, i dobře organizovaní. Ale ano, je to tak. Také jsme tomu v redakci TvA nechtěli věřit, ale byli jsme jako jediní zástupci tisku pozváni, abychom napsali exkluzivní reportáž z prvního letošního zasedání Velké rady Paloučku, které se podle dostupných informací zúčastní i jejich císař Zlatohlávek Santa I. Jistě chápete, že taková nabídka se neodmítá.

Ve stanovený den a hodinu jsme dorazili na Palouček mezi prvními, abychom obhlédli terén. Ujal se nás kolega novinář z hmyzí říše, pavouk Klímka. Právě včas, na Palouček totiž přicházel císař ve viditelně dobrém rozmaru a za ním pochodovali jeho věrní mluvčí a tajemníci. Ti táhli bednu s tenisovými raketami světoznámých značek. Na dotaz, k čemu ty rakety, se náš kolega novinář jen potutelně zasmál. Když se jeho blahorodí usadilo na svůj trůn, postupně přicházela celá vláda, poslanci a vesměs samí důležití broučci a berušky a další přelétavý hmyz. Za nimi se šoural dav obyčejných obyvatel. Celé procesí uzavíraly kobylky zelené luční. Ty nesly na stéblech transparenty s ekologickými hesly, jako například: „Kdo není ekolog, podporuje entomologické sbírky!“

Velkou poradu zahájil vládní činitel a skoro šéf strany LSSD (Luční strana sociální demokracie) brouk Prskavec. Nedělal dlouhé okolky. Na rovinu všem oznámil, že se Palouček nenachází v dobré ekonomické kondici. Je zadlužen, loňská úroda byla špatná, vývoz díky LU (Luční unie, pozn. aut.) je malý, dovoz životně nezbytný. Bylo ticho, jen z trůnu se ozýval nespokojený sípot. Prskavec pokračoval, aniž by zmodralému císaři věnoval pozornost. Většině přítomných ovšem neuniklo, že císař vytáhl dvě tenisové rakety z bedny. Skoro šéf LSSD dále uvedl, že se Paloučku nic moc nedaří. Tedy spíš nic, než moc. „Nechápu, jak k této neutěšené situaci mohlo dojít, vždyť jsem ve vysoké politice dlouho. Konečně, jako většina z vás!“ Na potlesk už Prskavec nečekal a dal pokyn k rozpravě.

 

Prvním bodem programu bylo vylosováno zdravotnictví. Kolega Klímka nás informoval o tom, že tento resort je momentálně na Paloučku velmi sledován. Doktoři mravenci dali výpovědi a zdravotnický personál se k tomuto kroku chystá. Jako první si vzala slovo u mikrofonu Beruška, členka SČB (Strana Červených Berušek), tradičně ozdobená ovocem (v této roční době třešněmi z kompotu). A ihned spustila palbu kritiky, jak už to u opozice, ve které se tato strana společně s LSSD nachází, bývá. „Nechápu nynější neutěšenou situaci. Za naší vlády, kdy všechno patřilo všem, a nikdo nic neměl, bylo zdravotnictví zcela zdarma. A dnes ho musí platit i vládní činitelé. No to je nehoráznost!“  Jako další se do rozpravy přihlásil ministr stezek v polích, zástupce nové vládní strany VeVerek, mladý brouk Svižník, velkopodnikatel v oboru sledování čehokoli a kohokoli. „Ať si jdou, mastičkáři. Tedy, raději ne. Ale ústupky nevděčným doktorům dělat rozhodně nebudeme. I když, uvidíme.“ Klímka poznamenal, že takto jasná řeč se u tohoto nového politického subjektu stala prakticky tradicí. Na to navázal Hrobařík, jeden z lídrů strany KOP 666. „Vážení, klid. Peníze byly. Ale už nejsou a hlavně nebudou. Jako ministr financí a naturálií vám říkám jasně: Nic jiného než nic jim přidat nemůžeme.“ Dále obohatil rozpravu nejdůležitější zástupce strany SDS (Sebrat Dostat Schovat), premiér Hovnivál. Ten se vyslovil zcela jasně: „Přišel čas, aby tento nečas skončil!“

 

Na to se ozvalo frenetické tleskání dvou o sebe narážejících raket z míst, kde seděl na trůnu císař Zlatohlávek. Vzápětí poté, co praskly výplety raket, si vzalo Jeho veličenstvo také slovo. „Každé malé dítě přeci zná báseň Polámal se mraveneček – v ní je jasně řečeno, že lékaři nejsou zapotřebí. Plně postačí dle návodu v básni zakoupit fukar a foukat jím bolístky. Zdravotnický personál se hladit snad také naučí. Je pod mojí rozlišovací schopnost, z jakých nicotností se dělá problém státního rozměru. A LU nemám rád. A kobylky taky ne.“ Po proslovu samoděržavé hlavy Paloučku zazněla ještě celá řada příspěvků k tomuto ožehavému problému, zvláště strana LSSD pokřikovala a její zástupce Prskavec sliboval občanům i oživování měsíc starých umrlců. Nakonec Velká rada odhlasovala, že všichni lékaři dostanou přidáno, a to bez ohledu na kvalitu jejich práce. Za to se zruší dvě ze tří stávajících nemocnic. Porodnice všechny.

 

Jako další bod programu bylo dáno školství. Nejprve do diskuse zasáhl poslanec za SDS Páteřík. Ten se upřímně podivoval, že poté, co se za poslední rok vystřídalo třicet ministrů školství, ještě něco takového jako škola existuje. Na to okamžitě reagovala zástupkyně Červených Berušek. Ta členu vládní koalice odpřísáhla, že školství opravdu existuje. Vzápětí žádala, aby byly přepsány učebnice dějepisu, neboť doba, kdy vládla jejich strana, je v těch stávajících zkreslená. To nevydržel Hrobařík (KOP 666) a veřejně se napil na její zdraví a rozum. Celý problém shodilo opět ze stolu Jeho blahorodí, císař Zlatohlávek, a to raketou. Doporučil zavést státní zkoušky s tím, že to ukončí problém školství jako takového, neboť to bude ta poslední rána. Z milosti. V rámci šetrnosti také navrhl sloučit všechny školy do jedné. „A učebnice a knihy zdražte, chytrý národ je požehnáním. Nikoli ovšem pro vládce,“ zakončil.

 

Tyto návrhy byly schváleny jednohlasně, jen Berušky se zdržely hlasování a kategoricky trvaly na svém návrhu o přepsání dějin v učebnicích. Zlatohlávek Santa I. po nich hodil ošklivé tykadlo a raketu a Velká rada mohla po malé přestávce a ošetření trefených Berušek pokračovat. Slova se opět ujal brouk Prskavec. „Na jednání je další bod, a to snižování daní! Naše strana, tajně podporovaná Beruškami, ví jak na ně. Zrušit daně zcela!“ Toto prohlášení značně pobavilo strany vládnoucí koalice (SDS, KOP 666 a VeVerek). Neušlechtilejší z nich, sir Tesařík alpský z čeledi Tesaříků a předseda KOP 666 se při tom humbuku, který dělali jeho soudruzi přátelé, probudil. A rovnou začal řečnit. Nikdo sice moc nerozuměl, co říká, ale tleskali všichni. Jen z trůnu bylo slyšet jakési mumlání a praskot dřeva. „Teď něco uvidíte!“ oznamoval zástupcům TvA pavouk Klímka. „O slovo se totiž přihlásil můj bývalý kolega-novinář.“ K mikrofonu se blížil černý brouk nejasného původu a vzal si slovo. „Já kategoricky odmítám, aby se snižovaly daně! Jako ministr deseti policistů ovádů a tří hasičů potápníků potřebuji prostředky na nákup výzbroje a výstroje! Policisté také potřebují nabrousit svá bodla! Daně rozhodně zvýšit!“ „Ten jim to nandal, co?“ pronesl šeptem Klímka. Ale to už bylo slyšet nějaký podezřelý mumraj okolo trůnu. Monarcha byl evidentně rozzloben a zbylými tenisovými raketami ohrožoval okolí. K tomu vytáhl z bedny mazaně ukryté lyžařské boty, kterými inzultoval své sloužící. Ti mu nebezpečné zbraně po chvíli zápasení odebrali a pomalu ho odváděli pryč. „Asi ho vedou na kurty, tam se uklidní, a hlavně  – vždycky vyhraje,“ prozradil kolega Klímka zvyklosti pána a Paloučku.

 

Po odchodu psychicky narušeného Zlatohlávka Santy I. se už nic převratného neodhlasovalo. Jen invalidé musejí platit za to, že nejsou pro společnost prospěšní, důchodová reforma bude, ale neví se kdy, a politici si zvýšili odměny. Redakce TvA se rozloučila s kolegou Klímkou, který se odsoukal na nejbližší strom. Při odchodu jsme slyšeli stále se vzdalující zuřivé cvakání klávesnice počítače a zběsilé svištění tenisových míčků…

 

Redakce TvA se omlouvá za množství vysvětlivek a závorek v textu této reportáže, jakožto i za velmi složité uvedení do problému politické a ekonomické situace na Paloučku. Nebylo vskutku lehké napsat o dění na politické scéně, která je tak odlišná od té, kterou známe my, lidé. Bohužel není k dispozici ani fotodokumentace, monarcha se nerad zvěčňuje, údajně mu to bere duši. My se naopak dušujeme, že jakákoli podobnost s čímkoli, co znáte, je čistě náhodná.

 

Za redakci TvA Bohuslava Charousková

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.