KDO SE SPOJÍ S KOMUNISTOU, JE KOMUNISTOU TAKY, ŘÍKÁ TURNOVSKÝ ZASTUPITEL PETR DVOŘÁK

0

Chtěla bych vám představit dalšího ze zastupitelů. A už delší dobu si říkám, že by se možná patřilo vysvětlit, proč to vlastně dělám, že vám je tak postupně představuji. To je tak: chodím na zasedání zastupitelstev, jak jen mi čas dovolí. Většinou, vlastně pokaždé, tam cosi postrádám. Totiž to, že ti, kteří by tam měli být, tam jaksi nejsou. Snad z nějakého pocitu, že je stejně vše marné, že zastupitelé si stejně odhlasují, co chtějí, že věci, které se okolo nás dějí, nemůžeme změnit a vlastně to je jedno. Protože mám ten dům, byt, plot… Ano, mluvím o absenci vás, občanů. A je to chyba, věřte mi. Ti lidé, co tam sedí, jsou zrovna takoví, jako my. Pochybují, někdy jim chybí informace, tak se vyptávají, vztekají se, anebo hledají kompromis. Také se nějak prezentují, občas mluví nesmysly, nebo se chovají, jako kdyby se nacházeli v ředitelské pozici a nikoli v demokraticky zvoleném sboru.

Tak proto vám je představuji. Protože díky tomu možná máte možnost poznat je trochu intimněji (znáte to, když nejde hora k Mohamedovi…). Snažím se přiblížit vám trochu jejich postoje, názory, víru či přesvědčení. Aby, až budou před dveřmi volby, jste měli alespoň povědomí, znali tvář či názory toho, komu házíte svůj hlas. Jsem totiž toho mínění, že nestačí to jen tak někomu hodit, ale také sledovat, kritizovat, chválit nebo vynadat. Říká se tomu zpětná vazba…
A tak vám představuji dalšího z těch 27 zastupitelů, kteří se snaží tvořit Turnov. Pokud mohu čistě osobně, jsem ráda, že se nebál obhajovat něco, co je dnes vnímáno spíš negativně. Díky tomu má moji velkou poklonu. Představuji vám Petra Dvořáka.

* Není to zas tak obvyklé, ale stává se. Aleš Hozdecký (ODS) odešel ze zastupitelstva prakticky v půlce mandátu a vy jste za něj nastoupil jako náhradník v září 2012 takříkajíc do rozjetého vlaku. Váhal jste?
Ne, byl jsem jako druhý náhradník, takže jsem musel počítat s tím, že podobná situace může nastat.

* Přišel jste mezi zastupitele, kde už vznikly nějaké vazby a způsob komunikace. Jak na vás coby nováčka působila atmosféra při jednáních zastupitelstva?
V předchozím volebním období jsem byl členem komise životního prostředí, takže mně prostředí jednání zastupitelstva není neznámé. Dění v Turnově sleduji, čtu všechna místní periodika od první do poslední strany, jsem členem rady ODS, kde se řeší komunální záležitosti. Neměl jsem žádný zásadní problém.

201310021902_zap_374_2013_dvorak

* Když už jsme u ODS, proč právě tato strana?
Já jsem v podstatě nikdy nechtěl v žádné straně působit. Můj základní politický rys, nebo instinkt, chcete-li, ale spočívá v tom, že jsem bytostný antikomunista. Moje rodina byla tímto režimem perzekuována a já měl díky tomu, jak se tehdy říkalo, špatný kádrový profil. Nikdy jsem to prarodičům či rodičům nevyčítal, naopak jsem byl na ně hrdý. Na gympl jsem musel do Semil. Ve třídě jsme měli jen asi osm lidí, kteří tam chtěli, zbytek tvořil právě ten odpad, který měl sice výsledky na základní škole uspokojivé, ale systémem režimního kádrování neprošel. Ale zase jsem tam putoval ze základky například s Ivanem Kunetkou, který na tom byl s tím kádrovým profilem obdobně. Takže vznikl úžasný kolektiv, protože studenti byli většinově z podobně naladěných rodin (smích). V dospělosti jsem šířil zakázané nahrávky, zakázané texty a ve finále byl velmi aktivní v období sametové revoluce, kterou jsem prožil v Diasu a skvěle si to užil. Zpětně vidím, že to přišlo v pravý čas, už se o mě režim začínal zajímat. Z toho je ale nejspíš patrné, že nebudu levicový volič (smích). Ale do aktivní politiky jsem nechtěl.

* Proč?
Opoziční smlouva. Dodnes to považuji za největší podraz na voliče, jehož důsledky jsou patrné stále. Tehdy jsem byl přesvědčen, že politika ani omylem.

* Kdy jste změnil názor?
 S nástupem Paroubka na politickou scénu. To bylo šílené. Tehdy jsem pochopil, že proti rudooranžovému nebezpečí musím opět být aktivní. Ovšem při vstupu do ODS jsem jasně deklaroval, že pokud by se měl podobný podraz, jako byla opoziční smlouva opakovat, okamžitě odcházím. A to platí i na komunální úrovni. Nedovedu si představit koalici s ČSSD znovu, a to za žádných okolností. To je pro mě nepřijatelné.

* Aféry v ODS vám nevadí?
Je zapotřebí to oddělit. Vesměs jde o selhání jednotlivců. Nikoli strany jako takové.

* Jste optimista?
Ano (smích). Optimismus je potřeba.

* Já jen, že nyní bude ODS asi muset velmi přemýšlet, co a jak dál. Jak vnímáte postavení strany pár týdnů před volbami? (Rozhovor vznikl na začátku září – pozn. aut.)
Co si budeme povídat, jsme v silném útlumu. Na druhou stranu se to trochu přeceňuje. ODS si pokles popularity vysloužila po těch aférách, ale faktem je, že například Rath je ve vazbě, ale mediálně se to uchopilo tak, že je to bráno jako selhání jednotlivce. ČSSD ve vedení Středočeského kraje je v pohodě, nic se neděje, hlavy davově nepadaly. Přitom Rath to dělal nejen pro sebe, ale i pro stranu. Alespoň to tvrdí. Ale abych se vrátil k otázce. Korupce, ten největší nárůst a kauzy, které se táhnou dodnes, se začaly tvořit právě v období opoziční smlouvy, takže vlastně za Zemana. A on je nyní najednou pomalu spasitel země. To považuji slušně řečeno za paradox. Na Ratha to vyšlo najevo, ale ČSSD se oklepala a jede dál. Oni jsou  ti „čistí“, kdežto ODS má nálepku největších tunelářů. Přitom také mluvíme o jedincích, byť v tom nejvyšším patře politiky. Ale ODS má i spoustu výborných a slušných lidí v regionální, krajské nebo celostátní politice. V neposlední řadě vnímám ODS a pravici obecně jako hráz proti totalitě.
 
* No ale pak tu máme, slušně řečeno, špatně vysvětlené církevní restituce či velmi neslušně řečeno – zmrvenou sociální reformu…
To, že je něco špatně vysvětlené, ještě neznamená, že je to špatně. Celé roky se o navrácení majetků jen mluvilo. Když se něco ukradne, tak se to má napravit. Ono se obecně málo mluví o tom, že až Nečasova vláda začala skutečné reformy a změny dělat, a ne je před volbami naslibovat a pak nic. Vláda byla po celou dobu v obrovském tlaku a koaliční partneři byli nespolehliví. Vždyť i ta zpackaná sociální reforma nebyla na ministru z ODS, ale z TOP 09. To, že si to Nečas bral vše na sebe, byla chyba. Jednal tak nejspíš z obav z rozpadu koalice a na přehmaty koaličních partnerů mediálně neupozorňoval. Nakonec to všechno odnesla právě ODS. Vezměte si Věci veřejné, co nadělaly za zmatky, a dnes se Bárta tváří, jako by nic. Prostě za všechno může ODS, my, koaliční partneři, nemůžeme za nic. To se mi vůbec nelíbí. Abychom si rozuměli, já kauzy, které vznikly za Nečasovy vlády, neomlouvám, to určitě ne. Ale zdá se mi, že se neměřilo a neměří stejným metrem. Kdo dnes připomene třeba takovou „maličkost“, jako že za Sobotky (ČSSD) na ministerstvu financí a v době dobré ekonomické kondice naší země vznikl největší deficit, ze kterého se ne a ne vzpamatovat…?

* Dá se s ODS a její strukturou, tj. aby se vyčistila, něco dělat?
ODS je demokratická strana, a to nejen podle názvu. Vždy je zásadní názor většiny, který ctím i já. Ale určitě by se spousta věcí dala řešit tzv. zdola. Problémem je nedostatek členů, kteří nám spíš ubývají, než aby se jejich počet zvyšoval. Například kdyby chtěla naše organizace v Turnově změnit krajskou strukturu, musela by mít dostatek nových tváří, anebo najmout „černé duše“ – děje se to bohužel napříč veškerým politickým spektrem – a pak by se daly odhlasovat změny. Ale to není správná cesta. Když obejdu známé, o kterých vím, že jsou slušní a mohli by být přínosem, tak do politiky jít nechtějí a už vůbec se nechtějí zapojit do veřejného života, který je nedílnou součástí politiky. Přitom je velká členská základna důležitá. A v tom bych viděl možnost, jak udělat změny, což se netýká jen ODS. Ale navedla jste mě na myšlenku, proč tomu ještě stále věřím a hlavně proč jsem hrdý, že jsem z Turnova. Víte, když jsem sledoval poslední volební výsledky krajských voleb a všude se to oranžově a  rudě barvilo, Turnov zůstal modrý. A k tomu jako bonus je Liberecký kraj jediný jiný, to je skvělé. Nedávno jsem chvíli hovořil s hejtmanem Půtou a pro mě to byla radost. Není „odeesák“, ale není z toho bloku rudých… To mi působí obrovskou radost – jaké tu máme fajn voliče!

* Předložím vám dvě momentálně nejvíce skloňovaná témata, na které bych ráda slyšela váš názor coby občana a zároveň zastupitele – snad to není v rozporu. Maškovka…
To je vážný problém, ale rozhodnout se musím. Jak už jsem říkal, v ODS to máme tak, že se ctí většina. A já se snažím většinu respektovat, pokud to není v nějakém zásadním rozporu se sebou samým. Možná někdo namítne, že to není demokratické, ale já si myslím, že pokud strana dokáže hlasovat kompaktně, je čitelnější než strany složené sice z významných a uznávaných osobností, ale nikdo nikdy neví, jak se k danému problému postaví, a pak se loví hlasy. Osobně jsem apeloval na to, že pokud mám pro stavbu areálu v Maškových zahradách zvednout ruku, tak jedině za předpokladu, že v žádném případě za pár let nebudeme poslouchat, že na nic jiného nejsou peníze, protože máme bazén a ledovou plochu. Byl jsem ubezpečen, že se to dít nebude a že situace ve stavebnictví a v bankovnictví vzhledem k úvěru a cenám stavebních prací je taková, že lepší už snad ani nemůže být, což je pro mě silný argument. Snažím se to brát logicky a pragmaticky.

* Nemocnice.
Dodnes těžce nesu, že Turnov zmizel z rodných listů, že nemáme porodnici. Je to realita, bohužel. Dle vývoje zdravotnictví to vypadá, že se trend nezmění, ať je vláda jaká chce. A nemocnice za těchto podmínek by v dohledné době samostatně „nepřežila“. To je asi jen přání nic neměnit, bohužel. Snad jenom kdybychom měli schopného Turnovana poslance či ve VZP? Nemám rád líbivou politiku typu „co chce občan slyšet“, ještě méně pak jakékoliv demagogie, zvláště pak, blíží-li se volby, kdy „frčí“ populismus. Musím k tomu přistoupit logicky. Ohledně fúze – přiznám se, že celou věc neznám tak detailně z pohledu zdravotnické odbornosti, fungování VZP apod. Ale máme tu komise, radu města. Pokud říkají, že nejvýhodnější je Liberec, tak jim musím věřit. Vycházejí z nějaké znalosti problému a ekonomické situace, z odbornosti… A druhá věc je, že existují skutečnosti, které – ač jsem pravičák – musím respektovat. Mezi ně patří, že nemocnice, která má spádovost pro přibližně 30 tisíc lidí, by nejspíš neměla být komerční. Všechno nelze řešit tržně. Možná by to soukromá firma vedla lépe s ohledem na ekonomiku, ale zdravotnictví nebo sociální oblast nelze řešit jen z pohledu peněz. A to nebezpečí, pokud by se nemocnice dostala do soukromých  rukou, tady je. Možná zbytečné obavy, ale nerad bych, aby občan Turnova musel řešit některá běžná zdravotní vyšetření jen v okolních nemocnicích. Pocitově se domnívám, že dvě města a kraj se o občana určitě vždy postarají. Takže: když vyhodnotím všechny dostupné aspekty, je pro mě přijatelnější spojení se státní nemocnicí, než se soukromým subjektem.

201310021902_zap_375_2013_dvorak

* Blíží se volby a nějak se nemohu zbavit dojmu, že stojíme na jakési křižovatce. Vím o vás, že jste za minulého režimu nestál stranou a v politickém smýšlení jste skutečně konzistentní. A nekompromisní. Jednoduchá otázka: Jak to vidíte? 
Právě v tomto okamžiku přestává legrace. To není tak, jak se pravici rádo podsouvá, že nemá program, a tak se straší komunisty. Tak to nevidím. Obavy z nástupu komunistů, to je realita. V únoru 1948 se většinově také říkalo, že je to v pohodě. A co nastalo? Asi už nehrozí to, co před šedesáti lety, ale ono bude stačit i to málo, co rudí dokážou. Už dnes, a to není po volbách a nejsou ve vládě, zpochybňují otevření hranic, třetí odboj, bagatelizují 50. léta, slibují všechno a myslí to vážně. A to už vážně přestává sranda. Nebo Zeman, který mluví o deseti spodních milionech, kde vlastně každého trochu bohatšího člověka, který stojí na vlastních nohách a zaměstnává lidi, hází do koše s nálepkou zloděj. Jistě, zloději jsou, byli, a budou. Lehké topné oleje, privatizace, dotace… Ale většina lidí začínala od píky, vypracovala se a nyní, po letech odříkání, má majetek. Jsou tihle lidé zločinci? Vždyť oni vytvářejí hodnoty, zisky a my budeme na takové lidi pořádat štvanice? Jenom proto, že jsou díky své kreativitě soběstační a nechodí na úřad pro sociální dávky? Zástupce ČSSD klidně řekne, že OSVČ jsou paraziti. A nic se neděje? Už se to tak zvrhlo nedemokraticky, že vládne „Strana Přátel Občana Zemana“, slyšel jsem i ostřejší mutace zkratky. No a určitý lid nadšeně tleská, že je to dobře, neboť je potřeba se všemi zatočit. Prezident, jehož článek v „Téčku“ jsem šířil před revolucí všude, kde se dalo, a tenkrát jsem si ho moc vážil, tak dnes vykládá, protože jinak asi nová vláda nepůjde sestavit, že by se ti polepšení komunisté měli přibrat do party. Někdy nevycházím z údivu, mám-li to říci slušně. Opravdu se ptám: Kam to půjde dál? To jsou možná z pohledu mnohých maličkosti, ale osobně v tom vidím výstražná znamení, která rozhodně není dobré brát na lehkou váhu. Přijde mně to stejné, jako kdyby v Německu demokratické strany spolupracovaly s těmi ultrapravicovými a tvářily se, že se nic neděje, že je dávno po válce a že jsou už jiní. Vždyť my už tady připouštíme, že zločinný komunistický systém je v pohodě. Zeman to podpoří, Sobotka je vezme do party. A my? Opravdu trpíme kolektivní ztrátou paměti v takovém rozsahu? Já to beru tak, že kdo se spojí s komunistou, je komunistou taky. Jejich myšlení a pohled na svět se žádnou sametovou revolucí nezměnil. To si jen nalháváme. Stejně jako si nalháváme, že svoboda je samozřejmost! Není!

* Děkuji za rozhovor.
Bohuslava Charousková
bohuslava.charouskova@seznam.cz

Petr Dvořák (*1960) vystudoval gymnázium v Semilech a od 20 let po ztrátě otce (turnovský patriot, sportovec a bubeník kapely Melodia) pracoval v PZO Pragoinvest Praha, v Diasu Turnov a dále pak jako OSVČ  –  celoživotní „ajťák“. Petr Dvořák je rozvedený, má syna Petra (17 let) a dceru Veroniku (25 let). Mezi jeho koníčky patří v současnosti především divadlo – hraje v Turnovském divadelním studiu s kamarády Ivanem Kunetkou, Petrem Hakenem a Honzou Pekařem. Těší ho, že divadelním představením „Tři sestry“ (66 repríz) reprezentují úspěšně Turnov nejen po celé České republice, ale i na mezinárodních festivalech.

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.