TAK UŽ JSOU ZA DVEŘMI

0

Také bych mohla použít na dohled, na dosah, konečně. Jednoduše řečeno, budou volby. Těším se a taky mám lehké obavy. To těšení vyplývá z naděje, že snad dojde ke změnám a vláda bude právoplatně zvolena podstatnou částí obyvatel země. K tomu bude silná a schopná dělat rozumnou politiku, zabývající se i budoucností, ne jen výhledem na jedno volební období. No a ty, sice jemné, ale přece jen obavy?

Mám takovou neřest, chcete-li. I s vědomím toho, že nic není staršího, než čerstvé noviny, čtu je. Také sleduji zprávy, televizní debaty a ani internet mi není cizí. A tak možná z té přemíry informací jsem, slušně řečeno, na rozpacích. Není to totiž jen tak, orientovat se. V inzerátech politických stran se dovídám žalostně málo o jejich programech a nabídkách. Za to mám dokonalý přehled o průšvizích konkurence. Ne nadarmo propagace politických subjektů  připomíná známé pořekadlo o tom, jak zloděj křičí: Chyťte zloděje! Televizní debaty odvysílané postupně ze všech krajů, moderované Václavem Moravcem, jsem sice také poctivě sledovala při žehlení šatstva, ale podle mého, nic moc. Člověk si díky tomu udělal základní přehled o nejkřiklavějších problémech v různých koutech naší země. Nicméně politické strany, vybrané podle zvláštních průzkumů, publikum rozdělené na tábory podle barevných triček a fáborků… Celkový dojem: Estráda klonovaná tržnicí. Chyběli jen Gott s Davidem, ozdobení Vondráčkovou. Obávám se, že nerozhodnutí voliči se po zhlédnutí těchto pořadů rozhodli spíš nevolit. Nedělní debaty, podávané k obědu a vedené týmž komentátorem, tak to je jiné. Pokud se zrovna nehádají, tak mi vystupující politici připomínají Rychlé šípy. Je tak krásné je poslouchat. Každý jeden z nich je ve svých očích čestný, slušný, poctivý, rovný, ještě rovnější, a když slyšel  o korupci, tak pouze z doslechu. Také odvážní jsou, nikdy nezapomenou zmínit, že jejich političtí konkurenti jsou pravý opak. I v tisku je pěkný mumraj. Tohle snad ale není důvod k obavám, řeknete si. Spíš k úsměvu, vzteku, ignoraci.

Věřte mi, já vás nechci strašit. Jen si tak říkám, zdali není takovéto chování, které praktikují naši politici, nakažlivé. Znáte to, jaký je král, takové je království. Kde vzít jistotu, že to není přenosné na obyčejného člověka? (Ostatně – sousloví „obyčejný člověk“ je také z dílny politické, osobně mě dohání k slzám, …a myslím to upřímně.) Obávám se, obávám o stav společnosti po volbách. Určitě jste si při nějaké předvolební rošádě řekli: To už je moc. Já mám také pár takových momentů, tři ale přebijí ty ostatní.

 

Volby nanečisto pořádané organizací Člověk v tísni, kdy se studenti měli poučit, jak volit a hlavně proč volit. Politici z toho udělali frašku, takže výsledek je žalostný, a jediné, co si tak naděje národa z tohoto projektu nejspíš odnesla, je jistota, že nad demokracií vyhrává moc produkující bezmoc. Druhý moment – šot herců Mádla a Issové „Přemluv bábu a dědu“. S tím si vážně nevím rady. Dokážu se ztotožnit s ideou, nikoli s provedením. Jakoby věčné omílání politiků, kolik stojí státní erár důchodci a kolik se jim má přidat, už samo o sobě nestačilo k vyvolávání mezigeneračních třenic. Přitom by možná stačilo připomínat, že si lidé po celoživotní práci zcela jednoduše důchod zaslouží a není jejich vinou, že je v systému nepořádek. Osobně se domnívám, že je neslušné jim v předvolebním boji neustále podprahově podsouvat, jak jsou na obtíž, a k tomu naznačovat, že brzdí rozvoj a nejsou schopni si vybrat správnou politickou stranu!

 

A do třetice. To jsou návrhy, jak by se s námi a se státem měli bohatí spoluobčané rádi-neradi rozdělit o svůj nechutně velký majetek. To už tu bylo a pochybuji, že se vezme v potaz, že lidé bohatí poctivou prací budou vlastně okradeni. A ti nepoctiví si to nějak zařídí, aby nemuseli dávat nikomu nic. Politici, navrhující tento z historie okoukaný systém, nejspíš málo četli Churchilla. Ten kdysi pravil něco v tom smyslu, že žádná odpovědnost a žádná iniciativa, jsou jen rozdělená bída!

 

Jak už jsem se zmínila, bylo by toho víc. Je mimo diskusi, že volby nějak dopadnou. Dokáže ale nějaká agentura zabývající se průzkumy zjistit, o kolik procent bude naše společnost otrlejší, jak moc zhrubne? Jaké škody tento, prakticky roční předvolební maraton zanechá na naší morálce? Nechci se hádat, ale možná by ty výsledky byly zajímavější než ty volební.

 

Tak na shledanou u uren, pochopitelně jsou myšleny ty volební.

 

Bohuslava Charousková

bohuslava.charouskova@seznam.cz

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.