SOCHA A STŘELNICE (ZAMYŠLENÍ)

0

Někdy se věci a řešení těch věcí zdají tak prosté. Jako v tom příběhu o řezbáři, krejčím a poetovi. Znáte ten příběh? To si řezbář, snad z pocitu samoty z kmene stromu vyřezal, vytesal a zaoblil sochu dívky a ohromený krásou, kterou sám stvořil, se do té sochy zamiloval. Šel kolem krejčí, i ten se zakoukal do mistrovského díla, a aby nezůstal pozadu, ušije roucho a dílo řezbaře oblékne. A tak tam stojí, dva mistři své profese, jak trubci, a milují a obdivují sice nádhernou, ale neživou hmotu. V tomto rozpoložení je najde další náhodný kolemjdoucí. Básník, potulný herec, muzikant, jedním slovem umělec. Zasažen láskou stejně jako řezbář s krejčíkem začne zpívat, skládat básně a možná i sochu políbí. Zkrátím to. Socha ožije a při nastalé hádce tří tvůrců komu vlastně socha-dívka patří, si ta oživlá krása jako majitele vybere právě toho, kdo jí dal život. Tak prosté.

Tak prosté by se možná mohlo zdát i řešení kolem naší Střelnice, která byla chtíc nechtíc jedním z bodů projednávání na červnovém zasedání zastupitelstva. Tedy, abych byla přesná – mně se zdálo to řešení prosté…

Asi nemá cenu příliš zabíhat do podrobností samotného jednání. Navýšení příspěvku pro městskou organizaci KCT, odchod jednatele společnosti, taneční, přestavba a ukončení provozu restaurace na Střelnici a možný vznik kavárny tamtéž pod vedením KCT… No, na jeden bod jednání poměrně zásadní věci. A pokud přišla na přetřes, jen velmi okrajově podotýkám, záležitost ohledně odpovědnosti jak za budovu či za nastalé momentální problémy v ní, tak jen a pouze v rovině, že odpovědnost mají ti, co tady zrovna nejsou. Nebo už nejsou.

Zastupitelé byli tradičně v násobné přesile nad přítomnými občany, a tak jim možná chyběla zpětná vazba, nebo do toho jednoduše nevidí lidé jako já, to jest mimo samotný problém, ale dojem byl pro mě z toho všeho jednání a projednávání takový – rozpačitý. Zvláště, když se mně, jak už jsem psala, zdálo to řešení tak prosté…

Tolik se mi totiž chtělo zastupitelům říci, že pokud chtějí obléknout sochu, tak nesmí teprve vyřezávat a tesat. A když teprve vyřezávají a tesají, tak by neměli chtít, aby jim někdo sochu oblékal. Nájemné, zvláště vysoké,  je prevít. (Abych se vyjádřila přesně a neskrývala se za jinotaje – ano, snížit možným nájemcům, tj. spolkům, organizacím, jednotlivcům – alespoň pro první rok činnosti na Střelnici nájemné, pokud možno výrazně. To píši s plným vědomím toho, že až mě potká pan Pekař, s největší pravděpodobností mě odkrágluje…)
 
Tolik se mi chtělo jim z knihy Maria Puzza Kmotr připomenout tu slavnou větu mafiána dona Corleona, kterou tak rád používal, když něco opravdu moc chtěl. Cituji: Udělám jim takovou nabídku, kterou nebudou moci odmítnout… Jak říkám, připomenout a doufat, že tu větu, pochopitelně bez mafiánských praktik, zastupitelé v praxi použijí směrem k organizacím, spolkům a soukromníkům a budou dělat takové nabídky, aby ti oslovení nemohli odmítat pomoci oživovat tenhle dům…

Těm některým, kteří by snad chtěli, jak jsem zaslechla v kuloárech, na šatičky pro Střelnici ušetřit snížením personálního obsazení, bych ráda řekla, že to nutně nemusí být cesta, která by vedla k dálnici.
 
A zcela nakonec. Pokud chtějí, aby začalo v té soše tlouci srdce a proudit v ní krev, tak musí být básníky. Nebo by alespoň měli konečně umět vybrat toho pravého, který to dokáže za ně.

Jak prosté. Tak prosté? Určitě ne. Ale vzhledem k tomu, že někteří zvolení zástupci občanů dle mého, čistě subjektivního pohledu, nečetli pozorně (nebo vůbec) podklady pro zastupitele, které tradičně visí týden před zasedáním na městských stránkách, jsem v klidu, pokud tady vlastně nedělám nic jiného, než pouze zjednodušuji problém. Nic víc… Nejsem zastupitel, nemám zodpovědnost, do problému zas tak nevidím a mezilidské animozity, které evidentně hrály a bohužel hrají (nejen) v tomto bodě jednání ZM roli, sice cítím, ale také rozplétat nemusím. Ani toho pomyslného černého Petra (kolik jich ještě bude?) ignorace možných problémů z dob minulých, které pohříchu zdědil nový starosta, řešit nebudu. Ale opravdu bych se velmi ošívala zvednout ruku tak, jak se většinově v tomto bodě jednání stalo, když je na stole jakási vize, ale chybí koncepce, strážce obecní kasy poukazuje na součet nepřesných čísel ze strany žádající, jednatel odchází a k tomu všemu ještě vyřezávám, tesám, zaobluji a nemám nikoho, kdo mi přidá na šaty…

I když asi při dostavbě Střelnice zas tolik ohromených její krásou, jako byli ti tři zamilovaní, před ní nestálo, přesto je, a stojí. Také to, že při schvalování zdali stavět či nikoli prošla těsnou většinou nejtěsnější, jaká je vůbec možná, ji na přitažlivosti asi nepřidalo. Přiznám se vám, že i já jsem s ní měla a ještě trošinku mám problém. Snad je to tím architektonickým stylem trochu připomínajícím doby minulé. Takový novo-socialismus, řekla bych. Nebo že by ten můj problém s kulturním stánkem byl jejím interiérem? Hlavní sál připomínající bunkr s okny, které se hodí spíš pro laufy děl než pro hru světel a slunce, kterou tak obdivuji u staveb gotických, barokních či secesních. Prostory, které bez přirozeného světla nejsou přirozené a prostory, které jsou na něco malé a na většinu věcí velké. Uvědomuji si ovšem, že vnímání architektury je věcí subjektivní a pak, zvykla jsem si na ni. Co také jiného. A když si člověk představí, kolik Střelnice stála, tak ji snad musí nějak přijmout, vzít na vědomí a na milost. A přát ji trpělivé a skvělé poety. A štěstí…

Bohuslava Charousková
bohuslava.charouskova@seznam.cz

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.