CO DĚLAT, KDYŽ MÁM NA ZAHRADĚ SRŠNĚ?

0

V čase vrcholícího léta, kdy dozrávají švestky a jablka, není problém narazit na roje včel, vosy nebo sršně. A může to být setkání opravdu nebezpečné, byť je třeba mít na paměti, že i sršni jsou chráněni. Každoročně v turnovské nemocnici ošetří několik lidí, kteří od sršňů dostali pár žihadel. Pro ty, které trápí nějaká alergie, může vosí nebo sršní bodnutí vést až k ohrožení na životě!

Co dělat, když se vám sršni, vosy nebo včelí roj objeví na zahradě? Odborníci radí chvíli počkat, zavřít okna a roj sledovat. Když budete mít pocit, že se jim u vás líbí, můžete o pomoc požádat profesionální hasiče. Podle Ivy Michalíčkové, tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, profesionálové k takovým případům vyjíždějí a jsou na to také vybaveni (včelařské kukly, speciální obleky, vysavače…). Jde-li o obecné ohrožení na veřejném prostranství, kde by třeba sršni mohli ohrozit více lidí, tak musí zasáhnout vždy, horší je to v případě, jde-li o soukromý pozemek. Tady musí prý na místě vyhodnotit, jde-li o obecné ohrožení nebo ne, protože v případě, že ne, tak je odpovědný výhradně majitel pozemku.

A co dělat, když hasiči nezasáhnou? Například městská policie v Liberci má na zásah proti vosám a sršňům speciálně proškoleného člověka, v krajském městě je také jedna specializovaná firma, která si s tím umí poradit (Lidezin, s.r.o., t. 602 457 471 – pouze vosy a sršni!), v tomto případě jde ale o službu placenou. O pomoc můžete také požádat turnovskou městskou policii (t. 481 366 600, 723 389 122, tísňová linka 156), kde mají kontakt na včelaře, který vám může pomoci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.