NOVÁ REGIONÁLNÍ PUBLIKACE: Z VELKÉHO TURNOVA

0

Celkem 160 stránek zajímavého čtení, zhruba 200 fotografií, z nichž je asi 150 publikovaných vůbec poprvé! To je nová kniha o Turnově, která by neměla chybět v knihovně obyvatel regionu. „Knížka je určena především lidem, kteří se tu narodili, žijí zde a pracují. Může být zajímavá i pro hloubavé turisty, ale myslím, že zajímavější bude opravdu pro prvně jmenovanou skupinu,“ přibližuje autor publikace David Marek. Ten jako historik Muzea Českého ráje je tím pravým člověkem, který může dát kvalifikovaně takovou knihu dohromady.

„Naše muzeum má bohatý fotoarchiv čítající asi patnáct tisíc položek. Z toho je podrobně zpracována asi jen polovina a k tomu je zde ještě archiv, který jsme získali od rodiny Šolcovy. Pro historika tedy téměř nevyčerpatelná studnice. Snažíme se všechny negativy postupně digitalizovat, určit, zařadit, prostě zpřístupnit veřejnosti,“ uvedl David Marek. Kniha se jmenuje „Z Velkého Turnova“. Jak autor zdůvodňuje, je to proto, že kromě mnohdy již velmi známých historických snímků náměstí a okolí se chtěl více věnovat ještě donedávna samostatným obcím, jako byly třeba Daliměřice nebo Mašov. Víte například, že Sklenařice byly v místě dnešních ulic Skálovy a Husovy? Víte, že pro pitnou vodu si Turnovští z centra chodili až do počátku 20. století do kašny na náměstí a že vodovod byl do jednotlivých ulic zaváděn až postupně?

„Z historických snímků mě neustále udivuje, jakou Turnov a jeho jednotlivé ulice procházely a vlastně stále procházejí proměnou. Je fascinující sledovat chudé chaloupky, jaké stávaly ve Sklenařicích. Nádražní ulici, kde byla zástavba pouze na jedné straně, rozměrově střídmější viadukt, protože už dnes jen pamětníci ví, že hlavní cesta k nádraží vedla jinudy. Dnes máme většinu ulic opravených, domy mají barevné fasády. Právě ta barevnost, to je vymoženost až období po roce 1989. Když bychom se prošli městem na přelomu 19. a 20. století, bývaly omítky bílé či spíše zašedlé, a pravda je, že i hodně oprýskané,“ doplňuje autor.

Knihu „Z Velkého Turnova“ si můžete koupit za doporučenou cenu 180 Kč v turnovském muzeu, v informačním centru na náměstí a v Knize a antikvariátu Bartůněk v ulici 5. května.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.