SPORTMIX: BASKET, BILIÁR, FLORBAL, FOTBAL, FUTSAL A VOLEJBAL

0

Basketbalisté TJ Turnov mají za sebou velice povedený víkend. Po více než měsíční pauze způsobené odkládáním zápasů sehráli o víkendu hned dvě vítězná ligová utkání. V hospůdce na ohrazenické návsi se hrálo neobvyklé derby o druhé místo ama-ligy ČR v biliáru. Florbalisté TJ Turnov nabírají dech i tempo. S menším časovým odstupem proběhla v kiosku na městském fotbalovém stadionu řádná valná hromada FK Turnov. Velmi napínavé menu servírovali v neděli zaplněné hale futsalisté FC Dalmach. Na plný plyn jedou také druholigoví volejbalisté Malé Skály.

JUNIORSKÝ HOKEJ V TURNOVĚ
V rámci partnerství HC Turnov 1931 s Bílými Tygry Liberec nabízí vedení týmu fanouškům již tradiční zápas extraligové juniorky tentokrát proti Vervě Litvínov, jedná se o 27. kolo DHL – extraligy juniorů skupiny západ.
Utkání se odehraje ve čtvrtek 30. listopadu od 18.00 na zimního stadionu Ludvíka Koška. Připraven je bohatý doprovodný program. Vstupné 50 Kč.

BASKETBAL

* Východočeská liga, muži

Náchodští bizoni se v posledních ročnících pravidelně umisťovali na nejvyšších příčkách východočeské ligy, takže na Turnovany rozhodně nečekal lehký zápas.

TJ Turnov – BK Bizoni Náchod 76:64 (15:18, 31:33, 46:51). Body: Jiříček 15, Nejedlo 14, Jeníček 12, Krejčí 12, Vích 10, Valšík 9, Prade 3, Klápště, Špetlík, Mojsl, Holub, Vlasák.
Turnovský tým v prvních třech čtvrtinách trápilo neproměňování vyložených šancí zpod koše, naopak nad vodou je držela střelba zpoza trojkového oblouku, když za zápas nastříleli celkově osm trojek! Až do konce třetí čtvrtiny si Náchod stále udržoval drobné vedení. Obrat přišel až v posledním herním dějství, kdy se turnovským basketbalistům zlepšenou hrou podařilo překlopit skóre na svou stranu. Poslední čtvrtinu vyhráli 30:13 a připsali si do tabulky důležitou výhru. Nejlepším střelcem utkání byl s třiceti body náchodský David Sarpong. Za domácí tým si nejvíce bodů (15) připsal Honza Jiříček.

TJ Turnov – Kanonýři Josefov 74:52 (22:15, 44:28, 59:41). Body Jiříček 24, Nejedlo 18, Vích 14, Špetlík 12, Valšík 6, Jeníček, Mojsl, Klajl, Holub, Klápště.
V neděli 19. listopadu zavítal na turnovskou palubovku tým josefovských Kanonýrů. Domácím basketbalistům se povedl hned začátek utkání a záhy vyhrávali už 12:0. Vytvoření tohoto náskoku bylo klíčové pro celý zápas, protože soupeře si již na dostřel nepustili a vyhráli o 22 bodů. Bodově tým táhli především podkošoví hráči Honza Jiříček se čtyřiadvaceti úspěchy a Kuba Nejedlo s osmnácti.

Basketbalisté Turnova jsou v soutěži zatím se šesti výhrami stále dosud neporaženi. Příští zápasy odehrají na hřištích soupeřů, a to 8. a 9. prosince v Přelouči a Heřmanově Městci.
Antonín Mojsl, a.mojsl@seznam.cz

BILIÁR
* Liga Českého ráje

Ohrazenice – Příšovice A 1:4.
Amatérská soutěž finišuje ke svému závěru a před hodkovickou valnou hromadou, která po posledním soutěžním kole vyhlásí 16. prosince výsledky letošního ročníku, se dál bojuje o co nejlepší konečné umístění. Natěšené Ohrazenice živící ještě teoretickou šanci na druhé místo přivítaly v hospůdce na návsi v rámci sousedského derby A celek Příšovic. Domácí barvy tentokrát hájil tým ve složení: Zdeněk Ziegler, Milan Homolka a hráč známý jako „Přema“. Hosté přijeli v sestavě: Míra Konopka, Láďa Hlava a „Pican“ Doubek. Utkání, které vzhledem k nepříznivému počasí přitáhlo slušný počet diváků, nabídlo pěknou sportovní podívanou, na jejímž konci se z vítězství radovali hosté, kteří vyhráli čtyři utkání z pěti.
Ohrazeničtí i přes velkou podporu svých příznivců a přítomného širšího hráčského kádru zřejmě doplatili na nervozitu, která jim při hře tak trochu svazovala ruce. O tom, že svou kůži neprodali lacino však svědčí fakt, že utkání se oproti běžnému hracímu času nezvykle protáhlo až do pozdních sobotních hodin.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Ostatní výsledky: Hodkovice – Všeň A 3:2, Hodkovice – Všeň B 5:0, Příšovice B – Josefův Důl 1:4.

FLORBAL
* Divize, muži

Finance Novák Jičín – T.K.S. TJ Turnov 3:6 (0:2, 0:1, 3:3). Branky (asistence) 4. J. Janoušek (Dědek), 10. Hájek (Novotný), 21. J. Šmída (Š. Janoušek), 49. Pohl (Novotný), 51. Novotný (Mellan), 60. O. Šmída (Š. Janoušek), rozhodčí Sidenberg a Pohunek, vyloučení 2:2, diváků 142. Soupiska: Suchomel – Dědek, Zakouřil, Mellan, Maršík, O. Šmída, Pohl, Hejduk, Hájek, J. Janoušek, J. Šmída, Primásek, Novotný, Š. Janoušek.
V rámci 11. divizního kola zajížděli Turnovští ve sváteční pátek do Jičína a byly z toho další body za třetí vítězství v řadě. První třetina vyzněla jasně pro hosty, kterým dvougólové vedení zařídili svými přesnými trefami J. Janoušek s Hájkem za asistence Dědka a Novotného. Pokud si domácí přece jenom něco vytvořili, byl vždy na místě nejlepší hráč hostů – gólman Petr Suchomel. Ten inkasoval až v čase 5:39 poslední třetiny z hole Plecháče, ale to už jeho tým vedl 0:3, když prostřední část hry rozhodl po nahrávce Šimona Janouška ve 21. minutě J. Šmída.
Poslední dějství bylo vůbec bohaté na branky. Na straně Turnova se nejprve mezi tyčky trefil Pohl, jemuž přihrával Novotný, který pár minut na to sám skóroval, když jej k tomu vybídl Mellan. Jičínští před slušně zaplněnou halou potom herně i střelecky trochu přidali, ale bylo z toho jen snížení na 3:5 po gólech Plecháče a Matušů. Veškeré další dohady totiž v poslední minutě zajímavého zápasu utnul O. Šmída a hosté se mohou těšit na florbalový ples, kterým ve společenském sále turnovské šperkárny oslaví své jubileum.
František Záleský, zaleskyfrantisek@seznam.cz

FOTBAL
* Valná hromada

Minulý týden proběhlo na fotbalovém stadionu jednání nejvyššího stupně FK Turnov, které uzavřelo rok 2022 s přesahem do roku současného. Po zahájení předsedou FKT a svolavatelem Jiřím Šteffanem a schválení programu VH v bloku zpráv jako první zazněla ta ekonomická v podání sekretáře Michala Mrkáčka.
Svým obsahem potvrdila prozatímně vyrovnaný rozpočet klubu s ojedinělými výkyvy, zapříčiněnými v některých případech pomalejším vyřízením dotačních titulů. Každopádně klub bude i nadále spoléhat na podporu města a dalších stálých partnerů od Libereckého kraje až po Národní sportovní agenturu. Nemalými zdroji příjmů je vedle členských příspěvků rovněž pronájem hřiště s umělým povrchem. V nákladech klub nejvíc vydává na odměny trenérům, dopravu celků, nákup služeb a průběžné dovybavování tréninkovými pomůckami.

Ilustrační snímek z letošní rekonstrukce tribuny fotbalového stadionu

Obsáhlejší zprávu pak přednesl šéftrenér mládeže Jiří Šulc, který vyzdvihl jak sportovní úspěchy, tak i dobrou trenérskou obsazenost jednotlivých kategorií, včetně jejich dalšího vzdělávání. Proběhlo také krátké zhodnocení působení B mužstva, které po loňském postupu z okresního přeboru nově hraje východní skupinu krajské I. B třídy, kde se drží u klidného středu tabulky s minimálním odstupem na přední příčky. Místopředseda Petr Koubus pak po postupu do divize vyzdvihl výrazný výsledkový posun A-týmu v rozehraném novém ročníku.

V následné diskusi potom rezonovalo hned několik témat jako třeba první etapa rekonstrukce tribuny, tedy kompletní dokončení jejího zastřešení nebo posun termínu již schváleného podchodu pod železniční tratí, spojujícího objekt kabin se zadními tréninkovými plochami, ale i např. uvažované drobné stavební úpravy zázemí. Jak dále připomněl místopředseda Petr Havel starší, v běhu je též chystaná rekonstrukce trávníku hlavního hřiště a oddíl se stále nevzdává myšlenky na menší ocelovou tribunu mezi UMT a tréninkovou trávou či alespoň prozatímního částečného zastřešení tohoto prostoru. Vzhledem k přibývající výbavě jednotlivých celků vedení FK hledá také prostor pro další manipulační sklad.
Ve finále večerního jednání zaznělo z úst předsedy Jiřího Šteffana jak poděkování všem členům podílejícím se na chodu klubu, tak i pořadatelskému sboru v čele s Jiřími Krejčíkem a Táborským, a v neposlední řadě také kolektivu turnovských fans, kteří mužstvo podporují i při venkovních utkáních. Závěrečné usnesení mj. stanovilo, že termín další VH je vzhledem k přihlašování nového mistrovského ročníku soutěží nutno směrovat k mnohem dřívějšímu datu, tedy nejpozději k poslednímu květnu daného roku.

FUTSAL
* Divize

FC Dalmach – Pampuch Liberec 4:3 (0:1). Branky Svoboda, Mätzelt, Schmeiler, Matěj Randák, rozhodčí Lafek a Kořínek, ŽK 1:0, diváků 120. Soupiska FCD: Filla – Tvrdý, Pergner, Marcel Špína, Schmeiler, Svoboda, Mätzelt, Matěj Randák, Novák, J. Mencl a Jíra.
Souboj o třetí příčku divizního žebříčku byl napínavý od začátku do konce. V největší šanci domácích si neporozuměli Svoboda s Matějem Randákem, a tak přišel trest. Po šikovném nákopu z rohu před Fillovu branku se zblízka poprvé prosadil liberecký Mazánek – 0:1! Zbytek poločasu pak patřil spíše hostům, ale skóre se už neměnilo, takže vše podstatné se událo až po změně stran. Větší aktivitu Dalmachu nejprve přetavil ve vyrovnání přesně cílenou střelou Svoboda. Jenomže Liberečtí opět kontrovali Mazánkem, jenž při svém zakončení našel skulinku mezi nohama rozkleknutého Filly. Hezká kombinační akce domácích, zakončená s přehledem Mätzeltem, který se prosmýkl obranou Pampuchu, dál udržovala obecenstvo v napětí. Nedělní večer svědčil hlavně libereckému Mazánkovi, který z úhlu zkompletoval svůj hattrick a zápas gradoval – obzvlášť poté, co krásnou průnikovou nahrávku domácích na zadní tyči odkryté branky úspěšně zavřel dobíhající Schmeiler – 3:3!
Když už se po několika dobrých zákrocích Filly zdálo, že se body budou dělit mezi oba celky, přišel blesk z čistého nebe. Turnovský brankář našel geniální nahrávkou přes celé hřiště Matěje Randáka a ten jeho majstrštyk mezi nohama gólmana pár sekund před vypršením hrací doby dokonal a hala vybuchla nadšením. V tabulce třetí Dalmach teď zamíří do sportovní haly v Kladně, kde se utká s FC Brandýsek.
Daniel Novák, dani.noval10@gmail.com

Ostatní výsledky: Česká Lípa – Roudnice 6:10, Kladno – FC SAPA 6:11, Mělník B – Brandýsek 6:8, Gazely – Benešov 3:5.

VOLEJBAL
* II. liga, muži

VK Malá Skála – VK Choceň 3:1 (17, 22, -24, 24). Sestava: Preisler, Chum, Mařík, Pastuch, Macháč, Kinský a libero Folprecht, střídali Novák, Zeman, Kovář, Anděl a Bukovjan.
Tým skalských volejbalistů přivítal o víkendu na domácím hřišti tým ze spodní části tabulky. Po minulé víkendové bodově úspěšné jízdě byla očekávání velmi vysoká. V téměř plné sestavě a s náležitým nasazením volejbalisté Malé Skály v prvním setu nechybovali a chopili se vedení. Jejich vysoce úspěšná obrana a silný servis pokračovaly také v setu následujícím. V tom třetím ovšem domácí poněkud polevili, a tak za stavu 10:16 přišlo na řadu dvojité střídání trenéra Preislera, které opět nastartovalo tým až do nerozhodného stavu 23:23. Ovšem ani to nestačilo, a nakonec domácí prohráli set 24:26. Čtvrtý set byl opět napínavý v duchu předchozího, ale vítězství 3:1 zaslouženě slavili hráči zpod Pantheonu.

VK Malá Skála – VK Choceň 3:1 (22, -28, 22, 27). Sestava: Novák, Chum, Mařík, Zeman, Macháč, Kovář a libero Bukovjan, střídali Preisler, Pastuch, Kinský, Anděl, Holubec a Folprecht.
Do druhého zápasu dal trenér Malé Skály šanci ukázat své kvality i hráčům, kteří se v prvním zápase nedostali na hřiště. Prvního setu se opět úspěšně zhostili domácí, bez výrazných chyb a pomocí silného útoku z pravého kůlu univerzála Zemana. Druhý set byl opět napínavý a hrálo se až do stavu 28:30, kdy tento set nakonec získal hostující tým pomocí tvrdého podání a vytrvalosti na útoku. Třetí set se držel stejného kroku jako ten předchozí, oba týmy byly namotivovány vyhrát. Po celý čas v něm domácí tým tahal za kratší konec, ale v závěru jeho hráči stav otočili a získali set poměrem 25:22. V tento moment již byla vidět únava, která Maloskalské tížila. Ve čtvrtém a závěrečném setu opět oba celky bojovaly o každý bod a byla to napínavá bitva až konce. Domácí v ní udolali hráče Chocně nejmenším možným rozdílem 29:27.