ČERVNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY: DEN DĚTÍ BUDE!

0

(Nabídka je průběžně doplňována) Po více než dvou měsících, kdy jsme v této rubrice neradi museli konstatovat, že se kulturní a společenské akce nekonají, je to v červnu jiné. Akcí sice není tolik, jako bývá běžně, ale konají se. Jejich pořadatelé věří, že zájem o ně bude.

Sobota 6. června
* Tradiční sraz majitelů motocyklů JAWA 500 OHC v Rovensku pod Troskami. Přehlídka motorek bude připravena na náměstí od 9.00 hodin. Spanilá jízda startuje v 10.30 hodin.

Středa 10. až sobota 13. června
* ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM – Setkání řezbářů na Dlaskově statku v Dolánkách. Statek i tento rok přivítá na dvacet řezbářů z celé České republiky. I přes složitou dobu poznamenanou koronavirovou infekcí se podaří toto výjimečné setkání řezbářů uskutečnit. Dlaskův statek má pro řezbářské řemeslo i přátelství samotných řezbářů nezaměnitelnou atmosféru. Stejně tak i pro návštěvníky, kteří je zde mohou sledovat přímo při práci. Od středy 10. června do soboty 13. června se tak z areálu dvora zemědělské usedlosti budou ozývat zvuky pil, dlát, brusek, vrtaček a kladívek, s jejichž pomocí vytvoří řezbáři svá díla. Přijďte se podívat…

 


Pátek 12. června

* NOC KOSTELŮ NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ. Celorepubliková akce, k níž se kaple sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně opět připojuje netradiční prohlídkou a zajímavým hudebním programem. Zveme k setkání na místě, kde se prolíná nádherný umělecký a duchovní rozměr. Připraven bude zajímavý hudební program, o který se postará Petr Kostka se svými žáky ze ZUŠ Turnov. Ti zahrají mj. skladby známých či méně známých skladatelů, např. J. S. Bacha, J. Dowlanda, A. Corelliho nebo M. Giulianiho. Petr Kostka program doplní o své autorské písně. Jako host se představí i houslistka Alžběta Ženíšková. Hrad Valdštejn od 19.00 do 20.30 hodin. Vstup zdarma. (Viz také www.nockostelu.cz.)
* VECHTROVNA, Rakousy – na cyklostezce Greenway Jizera, koncert: Dědkové a Vsteklí sígři. Začátek v 19.00 hodin.

Sobota 13. června
* SVÁTEČNÍ SETKÁNÍ POD LÍPOU u obnovené kaple sv. Jana Nepomuckého na Dubecku. Slavnostní promluva Jiří Veit, hudební doprovod – soubor historické hudby Capella Rederna. Začátek v 10.00 hodin.
* DEN DĚTÍ 2020 V TURNOVĚ BUDE!
Největší akce pro děti a mládež v regionu se i přes nutná omezení uskuteční! Na sobotu 13. června je připraveno odpoledne plné aktivit a zábavy. Letos bude mít formu společného putování. Cesta světem fantazie začne mezi 14. a 15. hodinou na parkovišti Na lukách. Cílem akce je prezentovat veřejnosti, že život ve městě se vrací k normálu, firmy nadále podporují spolkový život a volnočasové aktivity opět fungují.
„Rozhodli jsme se uspořádat Den dětí s Ponorkou formou putování na trase dlouhé zhruba jeden kilometr, která je vhodná i pro kočárky. Věříme, že i přes některá omezení to bude odpoledne, které opět vdechne Turnovu společenský život. Při akci nedojde ke shlukování většího množství lidí na jednom stanovišti a aktivity budou minimálně kontaktní. Těšit se můžete na divadelní skeče, pouliční muzikanty, pohybové, vědomostní i tvořivé aktivity. Zakončení průvodu s možností získat dáreček bude na tradičním místě v parku u letního kina. Startovat se bude na parkovišti Na lukách,“ zve Tomáš Zakouřil, ředitel Střediska volného času Žlutá ponorka.
Společnými silami řady turnovských spolků, klubů a organizací pracujících s mládeží bude připraven bohatý program pro celou rodinu. Hlavním organizátorem zůstává Středisko volného času Žlutá ponorka Turnov.
Akci podporují město Turnov stejně jako Liberecký kraj. Mezi partnery patří společnosti Ontex CZ, Crytur, Grupo Antolin Turnov, Juta, Elkovo Čepelík, Pivovar Rohozec a další. Bez jejich pomoci by se akce nemohla uskutečnit v takovém rozsahu a pro všechny zúčastněné zdarma. Děkujeme za podporu! (Pozn.: Plánovaný program se může změnit v závislosti na dalším uvolnění či změně vládních opatření.)
Viz https://www.ponorkaturnov.cz/den-deti-2020-v-turnove-bude.

Úterý 16. června
* PŘEDÁNÍ CEN ADOLFA HEYDUKA za rok 2019. Zámek Svijany od 12.30 hodin.
Ve čtvrtek 16. dubna bylo ukončeno hlasování veřejnosti v anketě o Cenu Adolfa Heyduka pro památku, geologickou lokalitu či technickou památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným za rok 2019. Anketu vyhlašuje mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách® ve spolupráci s Památkovou komorou ČR pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, jejímž předsedou je senátor Miroslav Nenutil. Veřejnost mohla na webových stránkách Hugonacestach.info nominovat kulturní památky, geologické lokality, technické památky či malá muzea zaměřená na industriální či technické dědictví, které nebo která, jsou podle jejího mínění nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům. Do soutěže nelze přihlašovat státní a městská muzea. Nominovat nelze ani bývalé hrady, zámky, kláštery apod., které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelkou službou, hospice apod. Do pátého ročníku nominovala veřejnost celkem 17 památek a lokalit, do hlasování bylo započítáno 747 platných hlasů.
Cena Adolfa Heyduka za rok 2019 patří v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO – Národní kulturní památce Vyšehrad. V kategorii Ostatní památky zvítězil zámek Svijany za kompletní bezbariérový přístup do expozic i parku pro osoby pohybově postižené. Hana Talli Hlubučková, hlavní koordinátorka projektu
* MÓDNÍ PŘEHLÍDKA STYLU 2.0. Atrium Muzea Českého ráje ve Skálově ulici od 17.30 hodin. Seznámíte se s modely značek: Oui, E.daniely, Lauren Vidal, Infinite, Rich & Royal. Nutná rezervace na tel. 775 994 933.

 

 

Čtvrtek 18. června
* JÁNSKÝ JARMARK. Waldorfská mateřská škola v Hruborohozecké ulici od 15.00 hodin.

Sobota 20. června
* BURZA SBĚRATELŮ. Klub filatelistů Turnov pořádá v KC Střelnice od 8.30 do 11.00 hodin burzu sběratelů pohlednic, filatelie, mincí a ostatních sběratelských oborů.
* WALDOVY MATUŠKY NA ZÁMKU SVIJANY.
Zámecká zahrada od 17.00 hodin. Vstupné 150 Kč v předprodeji, na místě 180 Kč, senioři 80/100 Kč, děti do 14 let a ZTP/P vstup zdarma. Viz www.waldovy-matusky.cz.

Pátek 26. června
* FUNKIN´TURNOV. Hudební festival před Střelnicí. Začátek v 18.00 hodin.
* Mackie Messer Klezmer Band TURN ON in TURNOFF. Koncert. Turnoff Café od 18.00 hodin.
* VECHTROVNA, Rakousy – na cyklostezce Greenway Jizera, koncert: Ovčie Kiahne a Lety mimo. Začátek v 19.00 hodin.

Pátek 26. a sobota 27. června
* PIVOVARSKÉ SLAVNOSTI SLUNOVRATU. Areál Měšťanského pivovaru Turnov, Na Lukách 669. Jednodenní vstupné v předprodeji 150 Kč, na místě 180 Kč (informace o předprodeji najdete na pivovarturnov.cz, turnovskapivnice.cz, korunni-princ.cz a na Facebooku )
Program:
Pátek 26. června – začátek v 16.00 hod.
17.00 – 18.00 TIX TIDE
18.30 – 19.30 SOUMRAK BAND
20.00 – 21.00 DEBIL HEADS
21.30 – 22.30 RAIN
23.00 – 24.00 DEATHWARD
Sobota 27. června – začátek ve 12.00 hod.
12.30 – 13.30 NEW DEON
14.00 – 15.00 KRUIZ KONTROL
15.30 – 16.30 SILENT SESSION
17.00 – 18.00 HITMAKERS
18.30 – 19.30 TARANIS
20.00 – 21.00 ENOLA GAY
21.30 – 22.30 PIRANHA
23.00 – 24.00 PAVILON 9

Sobota 27. června
* VECHTROVNA, Rakousy – na cyklostezce Greenway Jizera, divadlo: Čmukaři. Začátek v 15.00 hodin.

LETNÍ KINO VE SKÁLOVĚ ULICI
Za přísnějších hygienických podmínek již promítá kino Sféra na Střelnici, v polovině června se rozeběhne promítání letního kina, od kterého si pořadatelé z KCT slibují návrat diváckého zájmu. Hlediště letního kina je již uzpůsobeno novým poměrům, mezi lavičkami jsou mezery, některé řady jsou vynechány.
Letní kino zahájí promítání ve čtvrtek 18. června. Promítat bude každý den po setmění až do konce srpna. Více informací na www.kinoturnov.cz a www.kcturnov.cz.

KULTURA NA TROSKÁCH
* Sobota 6. června: státní hrad Trosky – Sokolnické ukázky. Po celý den poutavý výklad o historii sokolnictví, ukázky krmení a příletů dravých ptáků. Dále pak ukázky agility v podání vicemistryně ČR Terezy Pálové a feny Faji.
* Sobota 27. června: Noc na Karlštejně. Divadelní muzikálové představení. Známý a slavný muzikál v podání divadelního spolku J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou.
* Sobota 27. a neděle 28. června: Lanochodci na Troskách. Mladí nadšenci se pokusí přejít 50 metrů nad zemí po laně mezi oběma věžemi vzdálenost 100 m. Návštěvníci si mohou vyzkoušet chůzi po tréninkové lajně nízko nad zemí.
* 1., 8., 15., 22. a 29. července: Troskino. Letní kino na hradě letos opět na téma staré české pohádky. Otevření hradu ve 20.00 hodin, promítání v červenci od 21.30 hod.
* Sobota 4. a neděle 5. července: Cyrilometodějské slavnosti. Po celý víkend budou na hradě probíhat rytířské turnaje, divadlo s Valdštejnskou tématikou. Předvádět se bude i právo útrpné v katově dílně. To vše v podání skupiny historického šermu Nostra Ex. Jako doprovod budou akci provázet kejklířské workshopy v podání skupiny Ožehavá záležitost.
Více na www.hrad-trosky.eu.

ČERVEN A ČERVENEC

GEOLOGICKÉ EXKURZE MUZEA ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ
I v letošním roce se opět můžete těšit na geologické exkurze, které pro vás připravil geolog Jan Bubal. Exkurze nejsou určeny jen zájemcům o geologické vědy, ale i všem milovníkům historie a krásné přírody. Exkurze zvládne každý, průměrně zdatný turista. Většinu výprav absolvujeme pomocí hromadné dopravy, a především pěšky (max. 12 km), na poslední se vydáme vlastními auty.
K účasti je nutné přihlásit se na emailové adrese: bubal@muzeum-turnov.cz, telefonním čísle: 778 779 917, nebo osobně na pokladně muzea.
V případě přetrvávající pandemie a karantény mohou být exkurze přesunuty, nebo zrušeny. Podrobnosti ke každé exkurzi naleznete v dostatečném předstihu na webových stránkách muzea.
Zatím plánované exkurze:
* 7. června: Za hornictvím do okolí Nového Města pod Smrkem.
* 27. června: Krajina mladších prvohor v okolí Košťálova.
* 5. července: Exkurze do Polska II. Na polské straně Krkonoš se nachází městečko Szklarska Poreba, v jehož okolí se nachází několik mineralogických lokalit. V případě, že bude stále platit zákaz vstupu do Polska, bude exkurze zrušena nebo nahrazena.

Sobota 4. července
* PŘEHLÍDKA DECHOVÝCH HUDEB V NÁHRADNÍ PODOBĚ. 42. ročník tradiční přehlídky dechových hudeb se letos z důvodu celosvětové pandemie koronaviru bohužel neuskuteční. Pokud to bude situace dovolovat, proběhne v původně plánovaném termínu 4. července od 14.00 hodin v areálu U rybníka na Žehrově alespoň koncert Dechové hudby Český ráj. Doufáme, že v příštím roce bude již vše v pořádku, a rádi bychom tímto pozvali příznivce české dechovky na další přehlídku a to 3. července 2021 na Žehrov.
Markéta Kapraľová, DH Český ráj
* ROCKOVÝ FESTIVAL V SRDCI ČESKÉHO RÁJE SE OPĚT PROBOUZÍ. Jubilejní 5. ročník festivalu TURN-OFF ROCK FEST 2020 OPEN AIR startuje v sobotu 4. července ve 14.00 hodin. Festival se opět uskuteční na turnovském „autobusáku“ Na Lukách.
V případě 5. ročníku této akce je určitě na co se těšit. Pro návštěvníky je připravena spousta skvělých kapel, jídla a pití, co hrdlo ráčí a doprovodný program. O pořádnou nálož rockové muziky se postarají kapely jako Krleš, Seven, AnarchiA, Judas Priest revival a další… Těšíme se na Vás!
Za pořadatele Pavel Koreček, korecek2@seznam.cz

NARYCHLOFEST
Letní koncerty v areálu Pivovaru Rohozec: Queenie, Visací zámek, Chinaski a Harlej.

 

 

 

 


FESTIVAL LIVE! LÉTO 2020 – MALÁ SKÁLA

Každý prázdninový týden můžete přijít na koncert některé z legend české populární muziky: Anna K., David Koller, Škwor, Michal Hrůza, Jaroslav Uhlíř… Maloskalská noc se koná v novém termínu 6. září.

 

 

 

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.