Zatímco prázdniny mají děti školou povinné jako takřka nekonečný prostor pro letní dobrodružství, u starších generací jitří vzpomínky na jejich dětské roky a letní měsíce strávené nejednou na koupalištích, u řek a na plovárnách. Fenomén přírodního koupání jako zdroje osvěžení a bezstarostných chvil je tu s námi odpradávna. Řeky a přírodní nádrže nebyly jen zdrojem obživy, ale i vítanou možností relaxace. Vždyť i starověké lázně měly vedle nutné hygienické funkce poslání společenské a punc místa, kde se uleví tělu i duchu.
Koupání v řekách mělo ovšem svá úskalí. Vedle rizika jisté nepředvídatelnosti říčního koryta nebo překážek pod vodní hladinou to byly také limity právní a morální. Již z poloviny 19. století známe zákazy úřadů na koupání v Jizeře v místech, kde byli držiteli vodního práva místní podnikatelé, kteří volnočasovému využívání toku nepřáli, anebo stížnosti na nepřijatelné společné koupání hochů a děvčat. Vznikající veřejné plovárny tak čelily hned několika překážkám, z nichž úřední vyhlášky byly ty nejmenší. Doloženy jsou časté stesky nad otřesnou kvalitou vody znečišťovanou odpady z papíren, textilek a dalších podniků, které přímo ohrožovaly zdraví plavců.
Řešením se zejména po první světové válce stala veřejná koupaliště. Za jejich vznikem stály nejčastěji spolkové aktivity sokolů, turistů a okrašlovacích spolků, které dokázaly od skromných počátků postoupit až ke kvalitním plovárenským areálům vybaveným vodními nádržemi několika typů (pro plavce, pro neplavce a pro děti), zázemím v podobě kabin, šaten i restaurací, za jejichž realizací stály kapacity tehdejší (nejen) sportovní architektury (například pražský Václav Kolátor nebo jičínský Čeněk Musil).
A tento fenomén se rozhodli představit veřejnosti semilští archiváři. Impulzem se stala listopadová schůzka s Lenkou Křížovou z redakce časopisu Od Ještěda k Troskám, která již tehdy začala plánovat monotematické letní číslo o plovárnách a koupalištích (momentálně v prodeji). Nápad rozšířit téma i za hranice Českého ráje, zejména do Podkrkonoší, byl v semilském archivu vřele uvítán, a tak se vedle běžné archivářské práce, k níž patří zpracovávání dokumentů pro badatele, výběr archiválií v terénu, příprava dat pro digitální badatelny nebo zodpovídání všedních i netradičních dotazů, věnoval archivářský tým i přípravě výstavy Plovárny a koupaliště semilského okresu.
Výstavní foyer archivu se podařilo beze zbytku zaplnit, přestože jde o výsledek přísného výběru, jehož těžiště tkví až na výjimky v areálech vybudovaných ještě před druhou světovou válkou. Do prostoru se tak vměstnaly medailony dvou desítek koupališť a plováren z Jilemnicka, Lomnicka, Semilska, Turnovska a Vysocka, ba i ze svahů Krkonoš, dokumentované historickými i současnými fotografiemi, působivými plány či dnes již spíše úsměvnými vyhláškami. To vše doplňuje několik dobových publikací z 30. a 40. let 20. století, věnujících se stavbě lázní a koupališť, výuce plavání nebo plovárenské módě, a stylizované rekreační zázemí s historickou kánoí, za jejíž zapůjčení děkujeme semilskému oddílu kanoistiky.
Výstava je archivní a byla tedy zkomponována také jako memento míst, na nichž se návštěvníci oddávali letním radovánkám, kde se učili svým prvním tempům, kde později prožívali první lásky. Mnohá z nich dnes halí neproniknutelná hradba náletových křovin, anebo upadají v zapomnění jako prázdné nádrže, jejichž komplikovaná údržba, vyhovění hygienickým normám, ale i tvrdá konkurence zahraničních dovolených na mořských plážích po roce 1990 vedly k opuštění nebo dokonce k úplnému zániku kdysi oblíbených míst. O to více je třeba vyzdvihnout ty obce, které svá koupaliště dokázaly revitalizovat a udržet v provozu do současnosti.
Výstava v semilském archivu (Archivní ulice, čp. 570) potrvá do 30. srpna a přístupná je bezplatně v pracovní dny od 8.00 do 15.00 hodin. Zároveň představuje ukázku kvalitní spolupráce paměťových institucí v našem regionu. Publikované historické materiály pocházejí nejen z archivních fondů pod vlastní střechou, ale také z muzeí v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Vysokém nad Jizerou a texty turnovské plovárny a koupaliště v Dolánkách zpracoval přímo historik Muzea Českého ráje Antonín Mojsl. A pomohli i soukromí sběratelé.
Oba počiny – výstava Plovárny a koupaliště semilského okresu ve Státním okresním archivu Semily i aktuální číslo Od Ještěda k Troskám nazvané Plovárny a koupaliště lze vnímat také jako první avízo o chystané konferenci Rekreace v Českém ráji, kterou v Turnově uspořádá Pekařova společnost Českého ráje v první polovině příštího roku.
Pavel Jakubec,
ředitel Státního okresního archivu Semily, jakubec@soalitomerice.cz