STĚHOVAT SE NECHCEME, POSTAVTE RADĚJI U NÁDRAŽÍ NOVOU ZÁKLADNÍ ŠKOLU

0

(aktualizováno) Takhle stručně by se dalo asi komentovat včerejší podvečerní setkání v budově Základní školy v Žižkově ulici. Na podnět Sdružení rodičů a přátel školy se zde sešla asi stovka lidí, vesměs rodičů žáků, přítomni byli ale i učitelé z Integrované střední školy od nádraží, kteří kategoricky nesouhlasí ani se slučováním středních škol ani se svým případných stěhováním právě do budovy Základní školy v Žižkově ulici. Na poměry bylo ve školní jídelně také hodně městských zastupitelů, to nebývá běžné…

„Stále se mluví o slučování středních škol, v médiích a na jednáních radnice s Libereckým krajem se uzavírají dohody i o výměně školních budov mezi naší školou a střední školou u nádraží, nás, jako sdružení rodičů, ani vedení základní školy, ale nikdo oficiálně neinformuje,“ řekla úvodem předsedkyně Sdružení rodičů Michaela Vondráková, když vysvětlovala důvody, proč bylo setkání svoláno. Poukazováno bylo dále hlavně na nejistotu rodičů, kteří, když se rozhodují, kam své dítě přihlásí, volí raději jistotu sousedních základních škol a škole v Žižkově ulici tak ubývají žáci.

n200706131408_zap_152_07_zsŠkole ale ubývali žáci již před diskusí o případné výměně školních budov. „Poslední roky hledáme na radnici způsob, jak zabránit poklesu žáků v této škole. Je to dlouhodobý problém. Jedním z řešení, které jsme začali projednávat, je možnost výměny školních budov střední školy u nádraží a základní školy v Žižkově ulici,“ řekla na setkání starostka města Hana Maierová. Podle ní by u nádraží plnohodnotná devítiletka být měla, zatímco v centru města jsou tři vedle sebe, u nádraží jsou pouze tři první ročníky, jako odloučené pracoviště ZŠ ve Skálově ulici.

Starostka Maierová ve věci slučování středních škol v Turnově a případné výměny školních budov navštívila včera dopoledne v Liberci náměstka hejtmana Mgr. Doležala. Kraj prý v současné době podle ní nemá jasno, jestli vznik středoškolského komplexu v kasárnách vůbec chce a jestli je po sloučení středních škol případné stěhování vůbec aktuální. „Pokud zastupitelstvo města bude mít zájem na tom, aby jednání o výměně budov dál probíhala, budeme jednat. Chcete-li nějaké termíny, tak jen získání stavebního povolení trvá dva roky a stejnou dobu bude také trvat rekonstrukce střední školy u nádraží, která je potřebná. Takže ke stěhování by mohlo dojít nejdříve za čtyři roky a nejdéle do roku 2013, když ale bude dohoda se všemi stranami,“ vysvětlila starostka Maierová.

n200706131407_zap_151_07_zsJako odpověď potřeby vzniku plnohodnotné základní školy u nádraží nejen zastupiteli Josefu Kunetkovi, který byl na setkání také přítomen a který nedávno prohlásil, že sídliště u nádraží je generačně přestárlé, je tam málo dětí a celá část Turnova u nádraží je spíše průmyslovou zónou než zónou k bydlení, na včerejším setkání posloužila čísla, která zveřejnil vedoucí odboru školství městského úřadu René Brož. Z nich mj. vyplývá, že u nádraží žije celkem 42% dětí ve věku od 7 do 15 let, celkem je to 1210 dětí – v Turnově II. 509 dětí a v Turnově I. 701 dětí. V Turnově je nyní celkem 2666 dětí ve věku do 18 let, z toho 41% je z Turnova II.
Zajímavá byla také statistická čísla, která uvádějí, že v roce 1997 navštěvovalo všechny základní školy v Turnově 2600 dětí a dnes, v roce 2007, je to již jen 1800 dětí a podle prognózy by to v 2017 mohlo být 1500 dětí.

Na včerejším setkání také zazněly argumenty proč Základní školu v Žižkově ulici přestěhovat k nádraží:
► tři velké školy budou rovnoměrně rozloženy ve městě
► v kasárnách vznikne logický středoškolský areál
► za „jiné“ než městské peníze bude v Turnově další opravená školní budova (myšlena nynější střední škola u nádraží)
► ze tří škol je ke stěhování vhodná tato, protože ZŠ v ulici 28. října „sbírá“ populaci z města a ze sídliště na Výšince, ZŠ ve Skálově ulici je zase zaměřená na sportovní třídy a potřebuje blízkost atletického stadionu

A co zaznělo jako argumenty proti stěhování:
► město má v Žižkově ulici nádhernou školní budovu, na kterou se jezdí dívat zdaleka, nemělo by se jí zbavovat výměnou za školu u nádraží
► každá změna vyvolá odpor učitelů i rodičů
► když nebudou děti, proč další prostředky do škol?
► na Hruštici vzniká nová výstavba, potřeba školy v Žižkově ulici reálně vzroste, postavte u nádraží raději novou devítiletku
► konec nejistoty rodičů, když se řekne, že se žádné stěhování nekoná a nárůst zájmu o tuto základní školu
► přesun školy k nádraží vůbec nemusí znamenat, že všechny tamní děti tam budou chodit, není to příliš riskantní krok?
► prostor u střední školy u nádraží je mimo hlavní ulice, rodiče, kteří děti vozí auty, se tam budou špatně dostávat
► místo stěhování zařiďte veřejnou autobusovou dopravu ke škole pro děti zdarma

Další pro a proti můžete přidat formou komentářů pod tímto článkem.

A závěrem ještě tři konkrétní postřehy:
► Má vůbec smysl, aby se občané scházeli a protestovali, podepisovali petice ad., když stejně na kraji nebo na radnici si udělají, co chtějí? Má, je to jediná obrana, která sice nemusí nic změnit, ale je to vzkaz politikům, kteří tak mají minimálně zkažen „klid na práci“ – na setkání uvedl Milan Brunclík st. z TV Bonus.
Celá kauza slučování škol a výměny budov jen přinesla spoustu nenávisti mezi učitele, žáky, rodiče, celý Turnov je rozeštvaný, čemu a komu to pomáhá? – ředitelka ISŠ Milena Lednejová.
V rozjitřené současnosti není mnoho prostoru pro klidné uvažování a zamyšlení. Až největší emoce opadnou, zamysleme se prosím nad tím, jestli by část Turnova u nádraží opravdu plnohodnotnou školu nepotřebovala a již léta si ji tamní děti nezasloužily – zastupitel Ondřej Halama, který se jako jeden z mála přítomných nebál přijít veřejně s názorem, který nebyl v souladu s tím, co osazenstvo školní jídelny ZŠ v Žižkově ulici včera v podvečer chtělo slyšet.

Aktualizace: Původní informace byla, že o tomto tématu by se mělo jednat na veřejném zasedání zastupitelstva města ve čtvrtek 28. června. Poté ale přišla zpráva, že místo toho radnice na svých www stránkách vydá oficiální prohlášení.

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.