TÉMA SLUČOVÁNÍ DVOU TURNOVSKÝCH STŘEDNÍCH ŠKOL: BUDOU KRAJŠTÍ ZASTUPITELÉ SVÉ ROZHODNUTÍ REVOKOVAT?

0

„Možné sloučení dvou turnovských středních škol chápeme v tuto chvíli spíše jako organizační opatření, které podle vedení radnice není příliš vhodné. A když by mělo ke sloučení Obchodní akademie a hotelové školy s Integrovanou střední školou dojít, tak až po jejich sestěhování do areálu v bývalých kasárnách,“ komentovala diplomaticky současnou situaci na dnešní tiskové konferenci radnice starostka Hana Maierová, když připustila, že úbytek žáků, který všem školám do budoucna hrozí, si vyžádá určité i možná nepopulární kroky. (Základní informace k tématu najdete zde a zde.)

Starostce se především nelíbí přehnaně urychlené načasování sloučení škol, které by mělo proběhnout k 1. červenci t.r. „Chceme se minimálně pokusit přesvědčit krajské zastupitele, aby tento termín prodloužili a své rozhodnutí revokovali,“ řekla Maierová.

Na tiskové konferenci byl také přítomen ředitel Obchodní akademie a hotelové školy Otakar Špetlík, který současnou situaci ve škole charakterizoval jako bouřlivou. „Obracejí se na nás rodiče, žáci na internetu založili diskusní fórum, všem nám jde hlavně o to, zachránit výbornou a prestižní značku, jakou naše škola má. V očích žáků to bude degradace, když budou absolventy jen nějaké Turnovské střední školy, což je možný název po sloučení. Naše škola nemá jako jiné problémy s naplněním tříd, naopak zájem o studium je značný,“ uvedl Špetlík. To jen dokresluje fakt, že hodně lidí, kteří se třeba k situaci vyjadřují na internetu, chápou toto opatření ze strany krajského úřadu jako likvidační. Podle Špetlíka navíc z předešlých jednání nevyplynulo, že by ke sloučení mohlo dojít a navíc v takto krátkém termínu.

n200705021817_zap_82_07_iss„Po vedení Libereckého kraje budeme požadovat harmonogram konkrétních kroků, protože některé budovy případných sloučených škol patří městu, některé kraji. I zastupitelé města na svém zasedání přijali usnesení, že stávající rozložení a forma středních škol ve městě je optimální. Turnov má zaběhlý systém středního školství, včetně ubytovacích a stravovacích zařízení, zájem radnice je udržet tyto školy na stávající úrovni,“ řekla na tiskové konferenci závěrem starostka Turnova Hana Maierová.
„Ponechte nám ještě klidný prostor pro případné politické jednání,“ požádal na úplný závěr přítomné novináře a veřejnost o trpělivost místostarosta Aleš Hozdecký, který je současně jeden z nejvyšších představitelů ODS ve městě.

A jaká byla dnes situace přímo ve školách?

„Zatím jsem z řad studentů nebo rodičů nezaznamenal žádné reakce,“ to jsou slova zástupce ředitelky Integrované střední školy Ing. Jisla.

To situace na „hotelovce“ byla o poznání jiná. Podle informací serveru TURNOVSKO v AKCI založili žáci školy petiční výbor a připravují petici proti slučování škol, resp. zachování Obchodní akademie a hotelové školy, a další petici na podporu stávajícího ředitele Špetlíka. V přípravách je protestní mítink (místo a čas ještě není upřesněn).
Z
ástupci rodičů se sešli dnes po 17. hodině, z jednání podle našich informací vyplynulo, že také rodiče připravují petici proti sloučení škol a za zachování OAHŠ, dále potom připraví shromáždění rodičů, žáků, zástupců kraje, města a „Rady školy“, kde by měli zástupci kraje vysvětlit, co sloučení přinese a co to všechno vlastně znamená. Zástupci města by současně rodičům měli vysvětlit, co radnice dělá pro záchranu školy!
Učitelé Obchodní akademie a hotelové školy dnes informovali o situaci další rodiče žáků a sociální partnery školy dopisem, navíc se pedagogický sbor usnesl na tom, že nesouhlasí se sloučením. Učitelé chtějí zachovat „značku“ OAHŠ a plně stojí za ředitelem Špetlíkem, kterému projevili plnou důvěru.

A jaký názor na celou kauzu máte vy?

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.