TURNOVSKÁ „HOTELOVKA“ PROŽÍVÁ JEDEN Z DALŠÍCH DNŮ „D“

0

Aktualizováno!!!  V našem regionu není střední škola, která by byla mediálně známější. Na přelomu tisíciletí díky mecenášskému daru B. J. Horáčka opustila Obchodní akademie a Hotelová škola těsné prostory na náměstí a přestěhovala se do nové, nádherně opravené budovy bývalých horních kasáren. Nová budova škole svědčila, zvlášť její „hotelová“ část se rozmáchla natolik, že absolventi požívali na trhu práce stejné prestiže, jako ti z proslulých Mariánek nebo Poděbrad. Jakoby ale tohle nebyl přáno. V posledních pěti letech školu pronásleduje rána za ránou. Ať už je to vznik jakéhosi podnikatelského inkubátoru, který vymyslel bývalý náměstek hejtmana pro školství Doležal, což se velmi brzo ukázalo jako neživotaschopné, nebo snahy o sloučení se školou na druhé straně města, se kterou obchodní akademii a hotelovou školu nepojilo fakticky nic (až na příbuznost části oborů).

Nelze nevzpomenout odvahy a zanícenosti studentů z doby před čtyřmi, pěti lety. Tehdy tito studenti kromě maturity skládali i zkoušku z demokracie a občanské společnosti. A zvládli ji na výbornou! A v jejich stopách statečně pokračují studenti dnešní, už dávno i přes odpor krajem sloučené střední školy. Zůstane zachován do budoucna alespoň prestižní název?

Dalším dnem „D“ pro školu má být úterý 25. září. Krajské zastupitelstvo má na návrh vedení této školy rozhodnout, že škola už nebude ani „obchodkou“, ani „hotelovkou“ a napříště už jen bezejmennou střední školou. Rozhodnutí zastupitelů mělo příjít nepochopitelně potajmu, když v podstatě náhodou si jeden z občanů všiml příslušného bodu jednání krajského zastupitelstva. Nebýt toho, dnes by byla změna názvu školy de facto stvrzena. V úterý 25. září ráno před vyučováním přijel studentům, učitelům a rodičům tento krok vysvětlit krajský radní pro školství Radek Cikl. Podle místostarosty Jaromíra Pekaře, který na jednání zastupoval město Turnov, změnu názvu školy zdůvodňoval mj. tím, že dochází k častému chybnému pojmenování školy na fakturách dodavatelů a škola s tím má zbytečnou administrativu a že by se název měl zjednodušit. Toto Pekař považuje za zástupný problém. Po poněkud bouřlivější, ale podle účastníků korektní diskuzi, došlo k dohodě, že studenti navštíví v Liberci náměstka hejtmana Cikla ještě těsně před odpoledním jednáním krajského zastupitelstva. Náměstek nevyloučil, že body změny názvu školy a změna sídla budou z programu jednání staženy. Škola by se ale prý nicméně měla přejmenovat, aby název byl jednodušší a přesto vystihoval její podstatu. Na novém názvu by měli pracovat studenti školy. Tolik jednání na půdě školy z dnešního rána.

Aktualizace 25. září, 16.00 hodin:

Bod programu, kterým se mělo měnit sídlo i název turnovské školy, byl stažen z jednání krajských zastupitelů. Není divu, jak TvA informovali krajští zastupitelé Mirek Beran (KSČM) a Tomáš Sláma (ODS), ani jeden z jejich klubů nebyl ochoten záměr podpořit, proti byly i kluby zastupitelů SOS a Starostů. ČSSD tak v tomto bodě jednání zůstala osamocena. Jak uvedl místostarosta Turnova Otakar Špetlík, který byl osobně přítomen v Liberci, při stažení bodu jednání musel vyslechnout několik nelichotivých invektiv na adresu města, na které podle něho bude třeba reagovat. V Liberci byli také zástupci studentů, podle jejich vyjádření by měla vzniknout pracovní skupina složená ze studentů, učitelů, vedení školy, města a kraje, která by měla hledat nevhodnější název školy…

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.