TURNOVSKÉ STŘEDNÍ ŠKOLY BUDOU SLOUČENY. S NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ

0

Dnes, kdy v podvečer probíhalo v turnovském kině avizované setkání rodičů, studentů, učitelů a zaměstnanců Obchodní akademie a hotelové školy (OAHŠ) a Integrované střední školy (ISŠ), se v Liberci konalo také zasedání Rady Libereckého kraje. Jak v Turnově řekl Robert Gamba, vedoucí odboru školství a kultury krajského úřadu, rada kraje rozhodla, že obě školy se opravdu sloučí, nástupnickou organizací bude OAHŠ a pověřeným ředitelem nového subjektu Otakar Špetlík. Sloučená škola by měla nést název OAHŠ a Střední odborná škola Turnov, ke sloučení by mělo dojít nejlépe k 1. lednu 2008. Rozhodnutí rady kraje musí odsouhlasit ještě zastupitelstvo na konci května, dá se předpokládat, že tento návrh schválí.

n200705152147_zap_94_07_kinoBylo tedy dnešní setkání v turnovském kině zbytečné? Ano i ne. Zaznělo tu stanovisko turnovské radnice, kterou zastupoval místostarosta Aleš Hozdecký. Ten deklaroval názor města, který vyplývá z usnesení zastupitelů, a sice, že radnice považuje stav středního školství ve městě za stabilní a jestli by ke sloučení středních škol mělo dojít, tak až po jejich sestěhování do areálu v bývalých kasárnách. Podle Hozdeckého by náklady měl platit kraj, nikoli Město Turnov, a ještě před výměnou budov mezi Základní školou v Žižkově ulici a ISŠ by mělo dojít na řádnou rekonstrukci střední školy u nádraží.

Vůbec poprvé v celé kauze zazněl v sále kina výrazněji také hlas z Integrované střední školy. I tamní studenti si své školy považují, ISŠ má dobré jméno hlavně u budoucích zaměstnavatelů v regionu ad. Ředitelka školy Ing. Lednejová se navíc postavila důrazně proti stěhování školy, protože by to podle ní výrazně zkomplikovalo výuku u dojíždějících studentů z okolí. Ani její kolega Mgr. Špetlík z OAHŠ není ze sloučení nadšen, argumentoval především odlehlostí školních budov a tím i žáků a učitelského sboru. Proti sloučení se postavili také studenti obou škol a jejich rodiče.

n200705152147_zap_95_07_kinoZástupce krajského úřadu Robert Gamba na setkání čelil mnoha nepříjemným otázkám, spravedlivě je třeba říci, že se snažil argumentačně podpořit rozhodnutí o sloučení škol. „Z dnešních dvaadvaceti a půl tisíce žáků jich za pár let bude jen šestnáct tisíc, musíme jako zřizovatel středních škol na neúprosný demografický vývoj nějak reagovat. Některé školy prostě zaniknou. Donedávna jsme například měli v našem kraji nejstarší textilní průmyslovku v republice. Zanikla, protože neměla žáky,“ uvedl Gamba jako protinázor ke stanovisku, že střední školy v Turnově mají víc než stoletou tradici. Podle něho je cílem kraje, aby školy měly větší prostupnost, ve smyslu nabídky oborů a možnosti celoživotního vzdělávání. Nicméně na dotaz, jaké navrhované sloučení škol přinese konkrétní ekonomické výhody, Gamba odpověď neměl. Materiál, na základě kterého krajští zastupitelé rozhodli o zrušení, resp. sloučení několika středních škol v Libereckém kraji, ekonomickou stránku neřeší.

Komentář závěrem? Pravda je na obou stranách. Krajští úředníci a zastupitelé opravdu nemohou strkat hlavu do písku. I když si můžeme nakrásně říkat, že právě do Turnova se lidé spíš stěhují, a tak s úbytkem žáků by tu neměl být problém, celostátní statistické údaje jsou neúprosné (a bohužel pravdivé). Co mrzí, je způsob projednávání sloučení škol. Jakoby se v Liberci báli (asi oprávněně), že když budou s lidmi předem diskutovat, nebudou mít tolik argumentů, kterými by své stanovisko před nimi obhájili. Tak raději rychle rozhodli i s rizikem, že se to nebude líbit. Osobně jen doufám, že stejným způsobem na kraji nehodlají rozhodovat i o privatizaci či rušení nemocnic nebo o trasování dálnice Českým rájem a dalších palčivých otázkách dnešní doby. Sorry, ale já si demokracii představuji trochu jinak.

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.