„HOTELOVKA“ NA PRAHU RESTARTU

0

Turnovská Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola zůstane sloučená a dělit se nebude. Nová ředitelka školy, kterou je od jara letošního roku Eva Antošová, měla v průběhu srpna zřizovateli – Libereckému kraji – předložit vizi dalšího fungování školy. „Společně s kolegy na naší škole jsme dospěli k názoru, že škola by i nadále měla fungovat spojená ve dvou budovách ve Zborovské a v Alešově ulici. Je to především z důvodu, že samostatná škola v Alešově ulici by mohla mít existenční problémy,“ uvádí ředitelka školy. Její představa o dalším fungování školy byla vedením Libereckého kraje, tedy zřizovatelem školy, přijata.

RESTART ŠKOLY
V průběhu prázdnin školu opustilo 12 zaměstnanců, vesměs pedagogů a technicko-hospodářských pracovníků z Alešovy ulice. Ty se podařilo bezezbytku nahradit, na školu se vrátili i lidé, kteří dříve kvůli sporům s bývalou ředitelkou odešli. „Věřím, že změnou části pedagogického sboru dojde k určitému uklidnění a změně atmosféry ve škole, i když to asi nebude hned. Jmenovala jsem dvě zástupkyně ředitelky školy pro každou budovu a zástupkyni pro ekonomiku. Do budoucna chceme v Alešově ulici otevřít nový učňovský obor reprodukční grafik a stabilizovat stávající obory, otázkou je nějaká forma nástavbového studia,“ vypočítává ředitelka další směry rozvoje školy. Škola by také měla více komunikovat se zaměstnavateli v regionu, žáci by měli praxi trávit ve firmách, obnoví se i některé tradiční akce, které byly ve škole dříve pořádány.

Eva Antošová

Od září budou v budově školy ve Zborovské ulici vyučovány všechny obory, které tu byly dříve, a to ve všech ročnících. Opět tu tedy bude probíhat výuka v oborech hotelnictví, cestovní ruch a obchodní akademie. „Tím plníme i podmínku města Turnov, že sem vrátíme výuku všech oborů, což by nám z ekonomického pohledu mělo přinést i snížení nájmu, protože budova v bývalých kasárnách je města,“ doplňuje Antošová. Budova ve Zborovské ulici včetně speciální základní školy bude tedy naplněna. V Alešově ulici se studenti sestěhují do přízemí a do prvního patra. Druhé patro zůstane volné. V dalším školním roce by zde měla fungovat Základní škola z Mašova, která se sem přemístí po dobu rekonstrukce tamní školní budovy. „Co se týká dalších let, dovedu si v zatím volných prostorách budovy v Alešově ulici přestavit rozšíření odborné výuky, ale třeba i ve spolupráci s městem zájmové kroužky Žluté ponorky, nebo pobočku městské knihovny. Je to otevřené,“ dodává Eva Antošová.

OBČANSKÁ AKTIVITA
Na podporu obnovení dřívější prestiže školy vzniká Spolek absolventů a přátel Obchodní akademie a Hotelové školy Turnov. „Pod tíhou argumentů jsme se rozhodli, že již nadále nebudeme usilovat o rozdělení školy, ale budeme škole pomáhat v současné podobě,“ říká Lukáš Bělohradský, podnikatel, absolvent školy a iniciátor petice za její rozdělení. Jak doplnil, v době jeho studií se do prvního ročníku hlásilo 356 zájemců a škola brala na obor hotelnictví jen 56 studentů. Na přelomu století patřila mezi tři nejprestižnější v republice.

Běh barmanů, OAHŠ ve Zborovské ulici, 2002

„Absolventi školy jsou většinou velmi úspěšní, působí po celém světě, od USA po Čínu, a vesměs chtějí nějakou formou svoji školu podpořit. Komunikujeme s novou paní ředitelkou a pomůžeme tam, kde byly aktivity školy za minulého vedení zanedbávány. Navázali jsme kontakty s významnými zaměstnavateli v regionu. A přitom jsme zjistili, že škola za minulé období neprojevila žádný zájem o spolupráci s nimi, což je zarážející. Také se úplně vytratila co do poskytování služeb na různých společenských akcích v regionu. Dříve bylo samozřejmostí, že občerstvení na té nejvyšší úrovni při prestižní akci zajistí studenti turnovské hotelovky,“ uvádí Lukáš Bělohradský. Vznikající spolek tak chce pomoci například s organizací dříve oblíbeného běhu barmanů v areálu školy, chce pomoci s pořádáním business snídaní se zástupci regionálních firem, zásadní je účast studentů na republikových soutěžích, jako tomu bylo dříve. V únoru příštího roku by se měl na Střelnici konat první absolventský ples školy. „Rádi podpoříme i školu v Alešově ulici, pro mě je přímo fatální, že za minulé ředitelky nebyl naplněn obor jemný mechanik – optik, když je to obor, který lze studovat jen na třech školách v republice, a přímo v místě máme prestižní zaměstnavatele, jako jsou firmy Hoya a Dioptra,“ dodal Bělohradský. Pro něho je zásadní i odkaz Bohuslava Jana Horáčka, který v minulosti školu podpořil desítkami milionů korun, a který se zasadil o vybudování moderních prostor školy v bývalých kasárnách. Nová občanská aktivita bude otevřená všem zájemcům, kterým jde o návrat dřívější prestiže školy.

Lukáš Bělohradský

CENTRUM ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
Projekt za zhruba 40 milionů korun, nad kterým visí otazníky. Vzniknout má v areálu školy v Alešově ulici. Jeho posláním má být rozvoj zejména učňovských oborů. Na diskuzi jsou v tomto případě zejména náklady na strojové vybavení, které velmi rychle zastará. Přínosnější se může zdát praxe studentů přímo ve firmách, které jsou logicky nuceny moderní strojový park obnovovat častěji. Vše je ale na rozhodnutí zřizovatele, Libereckého kraje.

ANONYMY
„Na anonymy rozesílané ve velkém množství všemi směry, na to jsem i po zkušenostech z dřívějších působení v Praze nebyla připravena. Chodí stále, a na různé instituce – od zřizovatele po média, nepodepsané, zlé, nepravdivé. Ti, kdo je píší, mně nedali vůbec šanci pokusit se změnit školu k lepšímu,“ konstatuje se smutkem ředitelka Eva Antošová.

I do redakce TvA dorazil anonym podepsaný „odcházejícími pracovníky z OHS Turnov“. Odvahu podepsat se nikdo z pisatelů neměl. „Protože jste po mnoho let neustále vaše čtenáře informoval o dění v OHS Turnov, žádáme o stoprocentní přepis dopisu v tištěné i v elektronické verzi TvA,“ píše anonym v dopise zaslaném poštou, aby se náhodou někdo nepokusil získat IP adresu z příspěvku zaslaném e-mailem.
V anonymu pisatelé uvádějí, že současná ředitelka mj. nepředložila zřizovateli vizi dalšího rozvoje školy, že nemá za sebou zkušenosti z vedení a provozu školy (viz ZDE …?) a možná, že je záměrem zřizovatele školu zlikvidovat…
Vážení, redakce TvA opravdu nemá problém cokoli zveřejnit v rámci demokratické diskuze, jen je třeba svůj příspěvek podepsat a nést tak občanskou zodpovědnost za napsané. Nic víc ke zveřejnění není potřeba.

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.