PLNOHODNOTNÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA U NÁDRAŽÍ? MOŽNÁ JE TU POSLEDNÍ ŠANCE

0

V posledních letech se v Turnově opakovaně spekuluje, že by městu prospěla buď přístavba základní školy v Alešově ulici, nebo výměna školních budov – bývalá učňovská škola u nádraží za budovu střední školy v kasárnách na druhém konci města. Obojí ve prospěch vzniku plnohodnotné základní školy u nádraží, která by mj. přinesla radikální útlum individuální automobilové dopravy v centru města. V případě, že by u nádraží fungovala i pobočka základní umělecké školy a třeba i kroužky ze Žluté ponorky, minimálně desítky aut rodičů s dětmi by na druhou stranu Jizery vůbec nezajížděly! Že by plnohodnotná základní školy byla výhodná i pro část spádových obcí a místní obyvatele, je jasné.

Varianta stěhování školy má své příznivce i odpůrce, i proto se jako téma občas v Turnově objevuje i ztrácí. Protože lze ale v poslední době zaznamenat nepřehlédnutelné „šumy“ ve smyslu úbytku žáků střední školy a záměru sestěhování Obchodní akademie a Hotelové školy a Střední odborné školy do jedné budovy, je téma opět na pořadu dne. Střední škola nyní sídlí ve dvou budovách. V budově v Alešově ulici, která patří kraji, a v budově ve Zborovské ulici, která patří městu. Škole ubývají žáci, je tu tendence školu sestěhovat do jedné budovy v Alešově ulici. To je pro město nevýhodné, v případě sestěhování by byla vhodnější budova v kasárnách.

Na toto téma jednali radní města, kteří pověřili starostu Tomáše Hockeho, aby vedl jednání se zřizovatelem školy, Libereckým krajem, o možné výměně budov bez jakéhokoli vzájemného doplatku. Zeptali jsme se na Libereckém kraji, kde jsme se zajímali, jestli budou třeba v souvislosti s úbytkem studentů rušeny některé obory, resp. jestli má kraj jasno o budoucnosti školy. Chtěli jsme vědět, jak moc je to aktuální a znát předběžný pohled kraje na výměnu budov, která by Turnovu pomohla řešit letitý problém. „Liberecký kraj dosud neobdržel návrh řešení vzešlý z města Turnov, dosud o tématu směny objektů ve Zborovské a Alešově ulici či o opuštění objektu ve Zborovské ulici vedeme diskuzi, tudíž se k tomuto obtížně můžeme konkrétně vyjadřovat. V současné době neuvažujeme o rušení oborů ve škole z rozhodnutí zřizovatele, je však zřejmé, že oborová struktura je omezena počty žáků, kteří do středního vzdělávání vstupují,“ odpověděla na náš dotaz radní pro školství Alena Losová. Na možný další vývoj jsme se zeptali i ředitelky turnovské střední školy Mileny Lednejové. Odpovědí bylo, že škola prioritně řeší závěr školního roku. V době naší žádosti probíhaly závěrečné zkoušky a připravují se další projekty a není tedy čas připravovat nový školní rok.

K tématu se vyjádřil starosta Turnova Tomáš Hocke: „Jak je v turnovské veřejnosti známé, rekonstrukci horních kasáren na prestižní obchodní akademii a hotelovou školu z části financoval mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Proto můj první dotaz směřoval na jím zřízenou nadaci. Chtěl jsem vědět, jestli by s případnou změnou náplně školy měli v nadaci problém. Odpovědí bylo, že ne, za předpokladu zaručení existence školy právě v budově ve Zborovské ulici. Proto jsem na Liberecký kraj odeslal oficiální dopis, ve kterém zasílám nabídku na výměnu objektů bez doplatku. Osobní jednání se zástupci Libereckého kraje očekávám v průběhu prázdnin.“

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.