KRAJ PŘEDSTAVIL TURNOVU CESTU BUDOUCNOSTI VZDĚLÁVÁNÍ

0

(aktualizováno) Český ráj může mít podnikatelské inovační a vzdělávací centrum i vysokou školu. Velice reálný způsob, jak řešit další kroky v optimalizaci sítě středních škol v Turnově, který by se tak mohl stát i vysokoškolským městem, představil v pondělí 18. června zástupcům města náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství Petr Doležal. Tvrdí se to alespoň v oficiální tiskové zprávě z Libereckého kraje, kterou redakce serveru TvA obdržela.

Doležal podle tiskové zprávy navrhl využít pro vznik centra vzdělanosti v Turnově fond Evropské unie Operační program „Podnikání a inovace 2007 – 2013, program Prosperita“, jehož cílem je podpořit zakládání a rozvoj vědeckých center a vědeckotechnických parků, center pro transfer technologií a podnikatelských inkubátorů.

„Z tohoto operačního programu lze celkem velmi reálně získat až 200 milionů korun. Zdůrazňuji, že první milion korun jsme již získali od Ministerstva průmyslu a obchodu na zpracování projektového záměru a žádosti do Operačního programu Podnikání a inovace – Prosperita,“ uvedl náměstek hejtmana s tím, že v případě úspěchu by v Turnově mělo vzniknout podnikatelské inovační a vzdělávací centrum, inkubátor pro začínající podnikatele i vysoká škola.

Podle jeho slov je nejzásadnějším problémem finanční zajištění plánovaného přestěhování Integrované střední školy od nádraží do areálu Základní školy v Žižkově ulici, kde by měla splynutím s původní Obchodní akademií a Hotelovou školou od 1. 1. 2008 nově vzniknout příspěvková organizace s názvem Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, Zborovská ulice. Peníze v rozpočtu kraje však chybějí i na rekonstrukci budov obou stěhovaných škol.

„Volné prostory, které má dnes k dispozici základní škola, chceme využít pro rozšířenou nabídku středního vzdělání a navíc i pro vzdělání vysokoškolské. V lokalitě bývalých kasáren tak vznikne skutečně univerzální a prostupné vzdělávací centrum, poskytující kvalifikace od nejnižších stupňů až po ty skutečně nejvyšší, ke kterým dnes turnovská veřejnost v místě nemá a nemůže mít přístup,“ vysvětlil Petr Doležal.

„Abychom mohli o prostředky žádat v tomto operačním programu, musí být projekt doplněn o zázemí pro podporu podnikání v regionu. Jako regionální politik zvolený za tuto oblast vím, že podporu podnikání v oblasti cestovního ruchu a v oblasti technických oborů Turnov, Český ráj  a jeho okolí potřebují. Naše řešení tak dosáhne rozměru, který splňuje naše představy o podobě vzdělávání v Libereckém kraji – celoživotní vzdělávání lidí v přímé vazbě na existující průmysl a podnikání,“ podotkl náměstek.

Z důvodů blížícího se úbytku žáků a potřebě změnit charakter odborného vzdělávání tak dojde v Turnově k 1. lednu 2008 nejprve k organizačnímu spojení výše zmíněných dvou škol poskytujících střední vzdělání. „Je to naše odpověď všem, kteří říkají, že něco nejde. Přitom od samého počátku tvrdím, že spojení těchto škol je pouze nutným předpokladem pro realizaci změn, které mají směřovat ke kvalitnějšímu a efektivnějšímu vzdělávání se zajištěním prostředků pro vytvoření potřebného zázemí,“ zdůraznil náměstek hejtmana.

„Specifické geografického postavení města Turnova v srdci Českého ráje, což by mohlo stát i mottem pro celý projekt, vytváří předpoklady být nadregionálním vzdělávacím střediskem. Snadná dostupnost Prahy, výhodná poloha vůči dalším dvěma krajům České republiky, rozvíjející se průmyslové zóny v Liberci, Turnově, Jičíně, Mnichově Hradišti mohou hrát pro tento projekt významnou pozitivní roli. Navíc umístění vzdělávacího centra do Turnova může být i pro studenty z Tanvaldska, Železnobrodska, Jilemnicka či Semilska, kam je dopravní spojení z okolních obcí poměrně problematické, ale které jsou od centra Českého ráje vlastně na dohled, hodně  zajímavé,“ míní Petr Doležal.

Aktualizace: Prvním bodem jednání Zastupitelstva Města Turnova ve čtvrtek 28. června je právě záměr Mgr. Doležala, na programu je od 17.15 hodin.

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.