O STĚHOVÁNÍ TURNOVSKÉ „HOTELOVKY“ ROZHODNUTO?

0

Skoro to tak vypadá. Alespoň když bychom usuzovali podle e-mailu, který v minulých dnech obdrželi učitelé a zaměstnanci Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy. Ředitelka školy Milena Lednejová v něm píše, že od září probíhá výuka ve škole POUZE v budově v Alešově ulici! Když jsme se paní ředitelky asi před třemi týdny ptali, co říká na dohady, že škola se sestěhuje z dvou budov do jedné a objekt ve Zborovské ulici vyklidí, bylo nám odpovězeno, že není čas řešit, co bude v září. Tak to se asi situace radikálně a rychle změnila, protože, jak jsme se dozvěděli, nevěděli to ani někteří učitelé a zaměstnanci školy při odchodu na prázdniny.

A nevěděli to ani zástupci města, což je v případě úzkého partnerství zarážející, byť město není zřizovatelem školy. Tím je Liberecký kraj. „Město Turnov na základě souhlasu Nadace Bohuslava Jana Horáčka, pracovního jednání zastupitelů a následně usnesení rady města oficiálně nabídlo Libereckému kraji výměnu objektů ve Zborovské ulici čp. 519 za objekt v Alešově ulici čp. 1723 bez doplatku. V této chvíli jsme obdrželi stanovisko paní radní Aleny Losové, pověřené řízením příslušného resortu, že po důkladném zvážení ze strany Libereckého kraje nebude naše nabídka akceptována,“ uvádí starosta Turnova Tomáš Hocke. Ten se i s radní Losovou osobně sešel ve středu 8. července. Z jednání vyplynulo, že minimálně paní radní souzní se stanoviskem vedení školy. Kromě toho, že budova v Alešově ulici patří kraji, má prý objekt ve Zborovské ulici větší provozní náklady, dojíždějící studenti to mají od vlaku a autobusu blíže do Alešovy ulice, kde jsou i specializované dílny, pro Alešovu ulici hovoří i blízkost firem, kam studenti chodí na praxi.

„Nejsou to podle mého názoru nepřekonatelné argumenty, apeloval jsem na paní radní, že vyklizení budovy ve Zborovské ulici není pro město výhodné, my bychom uvítali možnost zřídit u nádraží v Alešově ulici plnohodnotnou základní školu i s případně pobočkami Žluté ponorky a základní umělecké školy,“ doplnil starosta s tím, že bude kraj žádat, aby se na toto téma uskutečnilo jednání rady kraje, na kterém by mohli být zástupci města přítomni. „Takhle ani nevíme, jestli paní ředitelka jedná ze své vůle, nebo z rozhodnutí vedení kraje,“ komentoval situaci starosta Hocke, kterému se samozřejmě nelíbí ani to, že se o chodu školy od září město dozvídá z telefonátů a e-mailů zaměstnanců školy.

„Pořád je zde prostor k jednání, chci zástupce kraje přesvědčit, aby rozhodli ve prospěch města, které je důležitým partnerem jak kraji, tak i samotné škole. V každém případě bych ale nechtěl, aby se rozhodovalo o nás bez nás,“ řekl starosta. Nicméně platí, že škole ubývají žáci a nějaké řešení se hledat musí.

V případě, že by se výměna školních budov uskutečnila, vznikla by postupně u nádraží základní škola. V opačném případě, když střední škola vyklidí objekt ve Zborovské ulici, přinese to městu poměrně velké problémy. „Stůj co stůj bychom museli budovu zaplnit. Po prodeji domu čp. 72 ve Skálově ulici Libereckému kraji pro potřeby muzea budeme někam muset přestěhovat úředníky, určitě by se jednalo o přestěhování knihovny, bylo by to ale vše poměrně složité. Umím si i představit v části objektu komerční pronájmy a byty,“ uzavřel starosta Tomáš Hocke.

Jasno by mělo být na začátku srpna.

———————————————————————————————————————————————————————–
KOMENTÁŘ POD ČAROU
Je smutné, že míra komunikace mezi vedením školy a městem je na takovéto úrovni. Pro Turnov bývala především „hotelovka“ prestižní střední školou, její studenti výborně město reprezentovali, o zdejší „hotelovce“ bylo slyšet v celé republice. Když se na přelomu tisíciletí rozhodovalo o posílení školy a rekonstrukci horní budovy kasáren, byla to i prestiž školy, která rozhodla o příspěvku 60 milionů korun, které na stavbu nezištně věnoval mecenáš Bohuslav Jan Horáček, který byl absolventem obchodní akademie. Nyní by tedy škola měla budovu, která jí byla včetně vybavení „šita na míru“, opustit? To by možná byla slušnost ze strany Libereckého kraje minimálně se zástupci nadace a města o odchodu jednat a třeba i část vynaložených prostředků nadaci vrátit! (pch)

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.