TURNOVŠTÍ ZASTUPITELÉ VZKÁZALI DO LIBERCE: SLOUČENÉ ŠKOLY OPĚT ROZDĚLTE

0

Posledním lednovým dnem skončila možnost připomínkovat návrh reformy středního školství v Libereckém kraji. Ten byl představen vloni v listopadu a vzbudil velký ohlas. Přímo existenčně je ohroženo pět středních škol, o práci může přijít až čtyři sta učitelů. V Turnově by nové kolo reformy měly přežít všechny školy. Pouze u nedávno sloučené Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy se počítá s přesunem některých oborů do jiných měst, resp. s blíže nespecifikovaným přesunem oborů ze Zborovské ulice do budovy u nádraží v Alešově ulici, což si někteří vykládají jako postupné vyklizení budovy v bývalých kasárnách, zrekonstruované především z peněz mecenáše B. J. Horáčka.

Konkrétně by ze zmíněné turnovské školy měly být tradiční obory „Zlatník – klenotník“ a „Jemný mechanik (optik)“ přesunuty do Jablonce nad Nisou. „U oboru Zlatník – klenotník máme příslib Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově, že by ho převzala. Škola by tak poskytovala odbornou, uměleckou kvalifikaci od výučního listu po vyšší odborné vzdělání,“ uvedl místostarosta Otakar Špetlík, který má školství na radnici ve své kompetenci. Město Turnov nesouhlasí ani s přesunem oboru „Jemný mechanik (optik)“, protože tento obor není vyučován nikde jinde v Čechách, navíc má v Turnově mnohaletou tradici (Dioptra). S přesunem oboru „Prodavač“ zase nesouhlasí škola v Lomnici nad Popelkou, obor „Kuchař – číšník“, o který je ve školní budově v Alešově ulici největší zájem, má být redukován na jednu třídu. Naopak by měl v Turnově vzniknout nový obor „Strojírenství“, tedy v podstatě strojírenská průmyslovka, což je podle Špetlíka problematické, protože podobných škol je v okolních městech dostatek. Navíc má být v Turnově od letošního září na základě požadavku vedení školy otevřen nový obor „Cestovní ruch“. Jeho zavedením však musí dojít k odpovídající redukci počtu tříd hotelové školy. Na šestou největší školu v kraji co do počtu žáků až moc změn!

Na svém lednovém veřejném zasedání krajský návrh velmi důrazně připomínkovali turnovští zastupitelé. A to napříč politickým a názorovým spektrem, to je nutné podotknout! Zastupitelé nesouhlasili s přesuny jednotlivých oborů do Jablonce nad Nisou, resp. Lomnice nad Popelkou, protože tyto nemají logiku a mnohdy jde o jedinečné obory vyučované tradičně pouze v Turnově. Místostarosta Špetlík seznámil přítomné i se závěry nezávislé pracovní skupiny pod vedením tehdejšího starosty Jablonce nad Nisou Tulpy, která v roce 2009 vyhodnocovala splynutí dvou turnovských středních škol. Ta mj. dospěla k závěru, že splynutí škol je logické, pouze dojde-li k sestěhování obou subjektů do bývalých kasáren a výměně budov se základní školou v Žižkově ulici (kraj podle Špetlíka dosud závěry komise na svém webu nezveřejnil). A protože toto se neuskutečnilo a kraj navíc ustoupil i od projektu podnikatelského inkubátoru, který měl v areálu bývalých kasáren vzniknout, žádají turnovští zastupitelé, aby Liberecký kraj opět rozdělil administrativně sloučené střední školy. Pro opětovný vznik samostatné „hotelovky“ a Integrované střední školy se vyslovilo 20 zastupitelů z přítomných 26 (šest zastupitelů se hlasování zdrželo). Na zasedání zastupitelstva zazněl i námět Tomáše Tomsy (Nezávislý blok), který navrhl, aby zřizovatelem tzv. turnovského stříbra, tedy bývalé obchodní akademie a hotelové školy, bylo nadále město Turnov. To by ale podle Špetlíka znamenalo úhradu provozních nákladů ve výši asi pěti milionů korun ročně z městského rozpočtu, navíc by s tím musel souhlasit kraj, což se nezdá být reálné.

 

Co bude nyní dál? „Jelikož se jedná o problematiku, o níž se hovoří nejen v našem kraji, ale v celé zemi, rozhodli jsme se uspořádat odborný seminář, kde by měly být palčivé problémy související s reformou školství v kraji diskutovány,“ uvádí náměstek hejtmana Libereckého kraje Radek Cikl. Odborný seminář s podtitulem „Je kvantita zárukou kvality?“ proběhne 8. února v budově Krajského úřadu Libereckého kraje a jeho cílem bude především otevření diskuse na téma skloubení kvality a efektivity středního vzdělávání. „Domnívám se, že je třeba dát prostor odborné veřejnosti, aby se společně zamyslela nad problémy, před kterými dnes stojíme, a nad strategií, kterou zvolíme k jejich řešení. Jak jsem již několikrát avizoval, jsme otevřeni konstruktivním podnětům, které by pomohly reformu vylepšit, a myslím si, že tento seminář by mohl tyto podněty přinést,“ dodává náměstek hejtmana v oficiální tiskové zprávě Libereckého kraje. Výsledný návrh dalšího kola optimalizace školství v Libereckém kraji by mělo krajské zastupitelstvo projednávat na svém březnovém zasedání.

 

Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) funguje v ČR v tomto školním roce 1423 středních škol včetně gymnázií a učilišť. Do prvních ročníků středních škol a učilišť nastoupilo vloni v září podle zprávy ČTK o 16 tisíc dětí méně než předloni. V současnosti jsou třídy naplněny jen ze 65 procent. Podle statistik se propadne v příštích letech počet středoškoláků jen na 70 procent současného stavu. Že je nutné na tuto situaci reagovat, je zřejmé, otázka nyní stojí na úkor koho a čeho…

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.