DALŠÍ KROK K PLNOHODNOTNÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLE U NÁDRAŽÍ

0

O záměru výměny školních objektů mezi Libereckým krajem a městem Turnov, díky kterému by se střední škola u nádraží proměnila v plnohodnotnou základní školu, píšeme v TvA opakovaně. O záměru se diskutuje desetiletí, základní škola u nádraží by znamenala odlehčení dopravy v centru města, také žáci z části okolních obcí by to měli dopravně snazší. Škola by měla už tak dostatečné zázemí v obyvatelích sídliště a přilehlé čtvrti včetně Daliměřic. Další základní větší škola prospěje i těm stávajícím, které praskají ve švech, třídy jsou plné, a přitom současným trendem jsou spíše třídy o zhruba dvaceti dětech. Město také v posledních letech investovalo miliony korun do vybavení škol, vznikly nové odborné učebny. I to samozřejmě znamená, že chybí klasické třídy. Také střední škole by přesunem od nádraží do Zborovské ulice prospělo sídlit v jednom objektu.

Další krok k výměně školních budov učinili zastupitelé na svém dubnovém veřejném zasedání schválením záměru vzniku memoranda mezi městem a krajem o směně školních areálů. A protože tento záměr měly všechny strany ve svých volebních programech, s vytvořením memoranda souhlasilo všech 27 zastupitelů, což se nestává moc často (memorandum se bude týkat i objektu gymnázia, který by také přešel na kraj).

Cesta ale ještě bude dlouhá a náročná. Objekt u nádraží musí být upraven pro potřeby základní školy. Hovoří se o tom, že náklady na tuto úpravu by měly být rozděleny 1:2, když tu nižší část by hradilo město. Odhad nákladů se pohybuje mezi 100 až 200 miliony korun, nutné bude získat dotaci z ministerstva školství. Memorandum by mělo stanovit pravidla pro směnu areálů a potom by mohla začít projektová příprava.

Předběžně se počítá s tím, že k nádraží by se přestěhovala celá ZŠ Skálova, která již nyní pokrývá celou spádovou oblast, ZŠ ve Zborovské ulici (dříve speciální škola) by se přestěhovala do Skálovy ulice a o dalším využití této budovy pro potřeby školství se bude jednat. Podle místostarostky Petry Houškové vznikl odborný tým, který má následné přesuny a celou problematiku řešit.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.