NA SPOLEČNÉM JEDNÁNÍ SE SEŠLI RADNÍ LIBERECKÉHO KRAJE A RADNÍ TURNOVA

0

„Chceme postupně v tomto formátu jednat ve všech čtyřech okresních městech kraje. Turnov, jako jedno z větších měst a přirozené centrum regionu, bereme jako takové samostatné okresní město,“ přiblížil důvod setkání v Turnově ve středu 4. ledna hejtman Martin Půta. Jak doplnil starosta Turnova Tomáš Hocke, jsou důležitá témata, která město přesahují a která lze úspěšně vyřešit pouze v součinnosti s krajem. Navíc se jedná o témata, o kterých se mluví a jedná už několik let.

Radní kraje a města si stanovili k jednání těchto pět důležitých témat:
* Výměna areálů škol ve Zborovské a v Alešově ulici a vznik plnohodnotné základní školy v Turnově 2.
* Komunikace S5 (I/35) z Turnova do Úlibic s napojením silničního přivaděče Žernov-Zelený háj.
* Integrované výjezdové centrum hasičů, záchranářů a policie na Vesecku.
* Rozvoj turnovské nemocnice.
* Zachování Výzkumného centra specializované optiky a optoelektronických systémů TOPTEC, pracoviště Akademie věd, v Turnově a v Libereckém kraji.

VÝMĚNA AREÁLŮ ŠKOL – PLNOHODNOTNÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA V TURNOVĚ 2
Naplněnost základních škol v Turnově začne být v blízké budoucnosti skutečný problém. Upozorňují na to nejenom starostové okolních obcí, kteří se domáhají stanovení školských obvodů, ale i pracovníci ministerstva školství. Turnov je přirozeným spádovým územím, kam v rámci dojíždění za prací vozí rodiče děti do základních škol. Na to pak navazuje velká škála mimoškolních aktivit. Někdo to řeší i třeba účelovou změnou trvalého bydliště. Proto je jasné, že Turnov potřebuje novou základní školu. A nejlépe v místě, kde se o ní už 20 let hovoří – u nádraží.
Mělo by dojít k výměně školních budov. Město Turnov předá Libereckému kraji areál střední školy ve Zborovské ulici a areál gymnázia v ulici Jana Palacha. Liberecký kraj předá městu areál střední školy v Alešově ulici, kde by měla vzniknout plnohodnotná základní škola pro 540 žáků, a to včetně školní kuchyně a družiny. Objekt dnešního centra odborného vzdělávání by měl být přestavěn pro účely Základní školy Zborovská (stávající praktická a speciální škola).
V areálu střední školy ve Zborovské ulici vznikne dostatečně kapacitní střední škola pro až tisíc studentů.
Město i kraj se pokusí získat na tyto akce maximum dotačních prostředků.
Jak zaznělo na následné tiskové konferenci po jednání, zhruba v polovině tohoto roku by mělo být v tomto smyslu uzavřeno memorandum a poté budou zahájeny projektové práce.

Budoucí podoba turnovské nemocnice

KOMUNIKACE S5 (I/35) Z TURNOVA DO ÚLIBIC S NAPOJENÍM PŘIVADĚČE ŽERNOV-ZELENÝ HÁJ
Tato akce ŘSD se připravuje více jak 20 let. Jedná se o zásadní dopravní napojení Libereckého a Královéhradeckého kraje. Jedním z nejvíce postižených měst je Turnov. Přesto je tato komunikace tzv. jižního obchvatu vnímána jako zásadní a potřebná. V minulosti nebyla vedena diskuze s veřejností dobře. Od roku 2013 se postupnými jednáními podařilo nalézt určité kompromisní řešení – jak v trasování, tak v návrhu vystřídaného třípruhu. To stvrdil v roce 2014 územní plán Turnova. Bylo provedeno posouzení vlivu stavby na životní prostředí. To bylo ukončeno v roce 2021 souhlasným stanoviskem, které požadovalo v dalších podmínkách podrobné prověření přivaděče Žernov-Zelený háj formou nové EIA (dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí). To by mělo proběhnout v letošním roce. Část nové dálnice se ve směru od Hradce Králové začíná stavět, předpoklad je, že by nová D35 měla k Úlibicích dorazit zhruba za čtyři až pět let. Kolem Turnova by měly být stavební práce zahájeny ještě v tomto desetiletí.

INTEGROVANÉ VÝJEZDOVÉ CENTRUM TURNOV – VESECKO
Projekt připravovaný déle než pět let. Po úvodních problémech s hledáním vhodného pozemku se díky aktivitě Libereckého kraje a Turnova podařilo zakoupit pozemek v blízkosti silnice I/10 v obchodně průmyslové zóně Turnov-Vesecko. Rovněž díky aktivitě a financím Libereckého kraje byla zahájena projektová příprava. Cílem je přesun profesionálních hasičů ze stanice Na Lukách. Na Vesecku by měli mít nové centrum i záchranáři a policisté, v plánu je sem přemístit i městskou hasičskou jednotku z Daliměřic – na výstavbu jejího nového sídla bude ale muset město sehnat peníze zvlášť. Výstavba výjezdového centra na Vesecku by mohla začít již v příštím roce.

ROZVOJ TURNOVSKÉ NEMOCNICE
Město Turnov je druhým nejmenším (zhruba 10 %) akcionářem Krajské nemocnice Liberec. Již od vstupu Turnova do KNL v roce 2014 se město snaží aktivně vystupovat a spolupracovat na přípravě Modernizace KNL – výstavbě centra urgentní medicíny v Liberci (CUM). Na tuto stavbu ze svého rozpočtu poskytuje již od roku 2016 částku 7,29 mil. Kč ročně. Výstavba CUM je těsně před zahájením.
Již od roku 2016 Turnov usiluje o dostavbu své nemocnice. Jde především v prvním sledu o vyřešení nevyhovujících prostor oddělení ARO a dospávacích pokojů, vyřešení urgentního příjmu, rozšíření prostor pro IBD centrum a prostory ambulancí. Tyto prostory nemocnice nevyhnutelně potřebuje, aby mohla být zajištěna stávající kapacita operačních sálů, funkčnost oddělení interny a dalších služeb spojených s primární akutní péčí o pacienty. V druhém sledu jde o navýšení lůžkových kapacit a umožnění zrušení stávajících pětilůžkových pokojů, vyřešení zázemí šaten pro personál, které jsou dlouhodobě nevyhovující.
Z diskuze vzešly dva projekty. První je vestavba mezi pavilony TA a TB, která řeší potřeby urgentního příjmu, ARO, IBD a ordinací (odhad nákladů je 171 mil. Kč s DPH). Druhá je stavba nového pavilonu TX, která řeší lůžkovou kapacitu a zázemí zdravotníků (166,6 mil. Kč s DPH).
Dle dohody mezi vedení KNL a akcionáři má nejvyšší prioritu stavba CUM v Liberci. Hned, jak bude rozhodnuto o jejím zahájení, nastane diskuze o investičních akcích v nemocnicích v Turnově a ve Frýdlantu.

Nové centrum TOPTEC, které má vyrůst vedle dnešní Dioptry naproti zimnímu stadionu

ZACHOVÁNÍ CENTRA TOPTEC V LIBERECKÉM KRAJI
Lokalita Turnovska je z pohledu rozvoje optiky v České republice velmi významná. Odráží se zde dávná schopnost nalézat a těžit drahé kameny, díky čemuž se postupně v regionu vyvíjelo know-how opracování drahých kamenů. Ve dvacátém století pak docházelo k masivnímu rozvoji bižuterního průmyslu, průmyslu spojeného s pěstováním umělých krystalů (CRYTUR) a brýlové optiky. Už v padesátých letech vznikla v Turnově skupina zaměřená na výzkum optiky, která se následně včlenila do Akademie věd ČR. V roce 2010 na těchto základech vzniklo centrum TOPTEC. Jedná se o vysoce aplikovaný výzkum a vývoj, který probíhá na evropsky srovnatelné úrovni.
Centrum sídlí v suterénu Dioptry v Sobotecké ulici. Její areál má být přestavěn na byty a v jeho sousedství by měl vyrůst právě nový objekt centra TOPTEC. Jeho zachování v Turnově je také důležité z pohledu přílišné orientace zdejšího regionu na automobilový průmysl, měl by proto být jednou ze zásadních priorit Libereckého kraje.

TURISTICKÝ RUCH V ČESKÉM RÁJI
Na společném jednání radních se také hovořilo o dalších tématech. Jedním z nich byla podpora turistického ruchu, v případě Českého ráje především podpora méně exponovaných, a přesto návštěvnicky zajímavých lokalit. V letošním roce by měla být zahájena výstavba pokračování cyklostezky Greenway Jizera z Líšného do Železného Brodu, pracuje se také na navazující části z Turnova do Svijan. V této souvislosti platí, že by měla být po letech ukončena diskuze o vlastnictví nových mostů přes Jizeru na části cyklostezky z Dolánek na Malou Skálu. Převezme je Liberecký kraj.

(TvA s využitím pokladového materiálu k jednání vypracovaným starostou Turnova)

Související články (celkem 25)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.