K RUŠENÍ A SLUČOVÁNÍ STŘEDNÍCH ŠKOL V KRAJI DOJDE DŘÍV NEŽ SE ČEKALO. O NÁS, BEZ NÁS, KOMENTUJÍ TO ZÁSTUPCI ŠKOL

0

Krajští zastupitelé v Liberci v úterý 24. dubna odsouhlasili plán, podle kterého dojde k rušení, resp. slučování některých středních škol. Když se záměrem krajský úřad přišel poprvé vloni na podzim, vzbudilo to masivní vlnu nevole. Jenže, statistická čísla jsou neúprosná, už nyní jsou některé střední školy využity jen z 75 procent, což znamená velké množství nákladů navíc, kterými do systému musí kraj přispívat.

Schválené změny vzdělávací soustavy v Libereckém kraji počítají podle ČTK s administrativním zánikem čtvrtiny ze 48 škol, které kraj zřizuje. Původní záměr počítal se zánikem 15 škol, později ale kraj redukci přehodnotil a dotkne se jen 12 školských zařízení. Hlavním důvodem je jednoznačně úbytek žáků a vysoké náklady na provoz budov. Stávající kapacita středních škol zřizovaných krajem je přes 33 tisíc míst a využita je na 75 procent. Navíc do roku 2014 ubude ještě třetina dětí.

Slučování se podle schváleného záměru netýká gymnázií, pro Turnov by mohlo být zásadní, že školy, zaměřené na gastronomii a obchod, se postěhují z Jablonce do Liberce (tedy nikoli z Turnova do Liberce!). V Jablonci by prý naopak měla vzniknout v průmyslové zóně obří škola zaměřená na technické obory.

Co je důležité: Administrativní slučování škol má fyzicky proběhnout už k 1. červenci t.r. Prvními školami, které se v kraji už sloučily, jsou Střední škola lesnická v Hejnicích a Střední škola hospodářská ve Frýdlantu, které fungují společně od počátku dubna.

n200704251621_zap_74_07_zaciA Turnov? Tady půjde o sloučení Obchodní akademie a hotelové školy s Integrovanou střední školou u nádraží. „Je to těžko uvěřitelné, ale já se o záměru dozvěděl od ředitelky integrované školy Mileny Lednejové, která viděla reportáž v televizi Genus, že má krajské zastupitelstvo sloučení, resp. rušení škol projednávat,“ komentuje pro svoji školu zásadní rozhodnutí Otakar Špetlík, ředitel turnovské Obchodní akademie a hotelové školy. On sám materiál obdržel neoficiálně dva dny před jednáním zastupitelstva! Co to všechno znamená? Kromě rozpaků hlavně celou řadu otázek bez odpovědí.

Dobře, od července budou obě zmíněné turnovské školy sloučeny. Jde o zhruba sedm budov na různých místech ve městě (třeba i škola v Dolánkách), některé patří kraji, ostatní městu. Jsou tu dva pedagogické sbory, soustředěné ve dvou centrech na opačných koncích Turnova. Oba ředitelé budou odvoláni, vypsáno bude výběrové řízení. Jedna škola je plátcem DPH, druhá ne, ve škole u nádraží nejsou navíc k „hotelovce“ příbuzné obory, jako zlatníci, brusiči, nebo strojírenské učňovské obory. A kdo transformaci připraví? Samozřejmě asi ředitelé, kteří za práci navíc budou po zásluze odvoláni, že?

Krajští zastupitelé včera rozhodli jak rozhodli. Vedení krajského úřadu nečeká lehké období. Dají se očekávat protesty, v Jablonci například lidé pod petici nasbírali přes 11 tisíc podpisů a na včerejším jednání byl přítomen starosta města. Turnovští krajští zastupitelé se na poslední chvíli pokusili předložit pozměňovací návrh (přednesl ho zastupitel Beran – KSČM), aby bylo sloučení obou našich škol odloženo, až se alespoň integrovaná škola přestěhuje do kasáren a vznikne jeden školský komplex. Žádný přednesený návrh ale na zasedání krajského zastupitelstva neprošel, tedy ani tento.

Bude to horké jaro. Jestliže se v posledním půl roce toho hodně namluvilo a napsalo o stěhování středních a základních škol v Turnově, resp. o vzniku plnohodnotné devítiletky u nádraží, teď jsou všechny možnosti na stole. A otevřeny…

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.