TURNOVŠTÍ ZASTUPITELÉ SLOUČENÍ STŘEDNÍCH ŠKOL ODMÍTLI

0

„Zastupitelstvo Města Turnova nesouhlasí s průběhem optimalizace středního školství v Libereckém kraji a krajské zastupitele žádá o přehodnocení usnesení, které se týká turnovských škol (sloučení Integrované střední školy s Obchodní akademií a Hotelovou školou). Dále zastupitelstvo požaduje vypustit bod, který se Turnova týká, z programu jednání zastupitelstva kraje a současně také, aby byl proces slučování škol v Turnově pozastaven a případně se pokračovalo až po důsledné analýze všech pro a proti.“ To je oficiální znění stanoviska, které dnes večer po více než dvouhodinové debatě přijali turnovští zastupitelé.

Z dvaceti přítomných jich hlasovalo devatenáct pro, jeden se hlasování zdržel (zastupitel Tomáš Sláma). Toto usnesení bude odesláno na Liberecký kraj a předáno všem krajským zastupitelům před jejich úterním jednáním. Než však ke hlasování došlo, proběhla poměrně bouřlivá diskuse.

V ní například starostka Hana Maierová vystoupila s názorem, že si sice umí sloučení škol představit, ale až po přestěhování ISŠ do areálu v bývalých kasárnách, kde by vznikl středoškolský komplex. „Město Turnov je zodpovědné za základní školství ve městě, stěhování střední školy by mělo také smysl v tom, že by u nádraží mohla vzniknout plnohodnotná základní škola,“ připomněla starostka.

Proti formulacím, které zazněly v některých médiích, a které měly patrně za cíl vrazit klín mezi učitele a žáky obou škol, se na zasedání důrazně ohradil ředitel OAHŠ Otakar Špetlík. „Mohu zodpovědně prohlásit, že v žádném případě ze strany našeho pedagogického sboru nedošlo k znevážení práce učitelů Integrované střední školy. Já jsem odpůrcem slučování od samého začátku, ve věci jsem jednal i s předsedou senátu Přemyslem Sobotkou, pokud by mělo sloučení smysl, tak až v jednom komplexu ve Zborovské ulici. Nyní žádná pozitiva nevidím a o některých věcech nehodlám komunikovat přes média,“ uvedl Špetlík zjevně jako narážku na článek uveřejněný minulý týden v MFDnes.

Zastupitel Tomáš Tomsa: „Mám pocit, že na úkor Turnova je řešen především problém Liberce. V Turnově se nyní hodně staví, lidé se sem stěhují, k radikálnímu úbytku žáků patrně nedojde. V Liberci připravují stamilionový projekt Centra vzdělanosti, je možné, že až vznikne, nebude se mu dostávat žáků. Vezmou je tedy z Turnova.“

Jsme důrazně proti slučování, stěhování a také proti výměně budov se Základní školou v Žižkově ulici,“ uvedla na zasedání ředitelka ISŠ Milena Lednejová.
Učitelka této školy, Alena Svobodová, která je městskou zastupitelkou, připomněla též vyjádření ministryně školství, která se podivila nad tím, jakým způsobem optimalizace škol v Libereckém kraji probíhá a že se to má dít citlivěji. Navíc je podle Svobodové diskutabilní i další navržený scénář slučování, nelíbí se jí, že nebylo vypsáno výběrové řízení na nového ředitele, ale řízením byl pověřen ředitel OAHŠ, která bude nástupnickou organizací ad.

„Optimalizace středního školství se dotýká celého kraje, v jiných městech jsou na tom hůř, vedení našeho města udělalo maximum, byla přijata kompromisní řešení co do termínů sloučení ad. Bohužel politická síla našeho města je slabá, těžko dokážeme zvrátit rozhodnutí krajského zastupitelstva,“ řekl na zasedání Tomáš Sláma, který je také zastupitelem krajským.

To je stručný záznam nejzajímavějších reakcí a názorů turnovských zastupitelů, jak zazněly dnes večer (ředitelka Lednejová vystoupila jako host). Další kolo této kauzy proběhne v úterý 29. května v Liberci.

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.