KRAJ ODLOŽIL ROZHODNUTÍ O REFORMĚ STŘEDNÍHO ŠKOLSTVÍ

0

V úterý 29. března měli krajští zastupitelé na svém řádném jednání rozhodnout o dalším kole reformy středního školství. Nerozhodli. Radní Radek Cikl, který je na kraji za školství odpovědný, těsně před projednáváním zmíněného bodu tento z programu stáhl. Na rozhodnutí zastupitelů přitom čekaly stovky studentů, jejich rodičů a desítky pedagogů. Také přímo v jednacím sále byla připravena spousta lidí vznést k návrhu připomínky, což bylo po stažení bodu z programu bezpředmětné.

Návrh reformy středního školství představil Liberecký kraj v listopadu loňského roku. Počítá s rušením, resp. slučováním některých škol, stěhováním a rušením oborů a s dalšími opatřeními, které reagují na stále se snižující počet studentů. Demografická křivka říká, že v roce 2018 bude kapacita škol v regionu naplněna jen asi na 64 %. Přímo existenčně je v kraji ohroženo pět středních škol, v Turnově by nové kolo reformy měly přežít všechny školy, největší změny se týkají nedávno sloučené Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy se sídlem ve Zborovské ulici.

Konkrétně se na této škole jedná o obor zlatník-klenotník, který má být z Turnova přesunut do Jablonce nad Nisou, podobně měl dopadnout i obor jemný mechanik-optik, ten ale v Turnově nakonec zůstane stejně jako obor prodavač, který se měl stěhovat do Lomnice nad Popelkou. Nicméně obor kuchař-číšník, o který je ve školní budově v Alešově ulici největší zájem, má být redukován na jednu třídu v ročníku. Naproti tomu má být v turnovské škole zřízen nový maturitní obor strojírenství. Nově také začíná obor cestovní ruch, ale na úkor jedné třídy hotelové školy v daném ročníku.

 

Co neschválení dalšího kola reformy středního školství pro Turnov znamená? „Na jednání v Liberci jsem byl osobně přítomen, lidé v jednacím sále byli se stažením tohoto bodu z programu nespokojeni. Je to ale poměrně logický krok, protože se vedení kraje nepodařilo přesvědčit ani zastupitele za KSČM, takže by se nenašlo v zastupitelstvu pro navrženou reformu dostatek hlasů,“ uvedl turnovský místostarosta Otakar Špetlík. Podle něho má být ustanovena zvláštní komise napříč politickým spektrem, která připraví kompromisní návrh reformy. Krajští zastupitelé by téma měli projednávat opět v květnu. „Nic nebylo odhlasováno, takže školy přijímají žáky do oborů, které mají zapsány v rejstříku škol, tedy v Turnově včetně oboru zlatník-klenotník. A my se v mezidobí pokusíme ještě nějakou formou v Turnově tento obor trvale udržet,“ přiblížil další kroky Špetlík.

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.