DVĚ TURNOVSKÉ STŘEDNÍ ŠKOLY SPLYNOU

0

(aktualizace 31.5., 15.20 hod. – zpřesnění usnesení krajského zastupitelstva)Ano, splynou! To je nový termín, který včera odsouhlasilo 27 z 41 přítomných krajských zastupitelů v rámci hlasování o redukci středních škol v Libereckém kraji. Nyní je kapacita škol v kraji na úrovni 33 tisíc míst a je využita na 75 procent, navíc ještě do roku 2014 podle demografického vývoje ubude další třetina dětí. Právě tohle je základní motivací vedení kraje, aby se některé střední školy, jichž je kraj zřizovatelem, sloučily, splynuly nebo zanikly.

Z desíti stávajících středních škol se v Libereckém kraji od letošního července stane pouze pět, dvě turnovské školy dostaly odklad na půl roku, celkem v kraji zanikne dvanáct středních škol, například zemědělské učiliště v Doksech ad.

Jak serveru TvA sdělil Jiří Langer, tiskový mluvčí kraje, ke sloučení (splynutí) dvou turnovských škol dojde k 1. lednu 2008. „Protože formou spojení bude splynutí, není nástupnickou organizací ani jedna ze škol. Vzniká nová nástupnická škola, která převezme veškeré závazky od obou středních škol – tedy včetně majetku, pracovníků a studentů. Rada kraje na nové místo ředitele vypíše konkurz. Název nové školy bude v souladu s požadavky OA, HŠ a SOŠ Turnov,“ uvedl Langer.

n200705301836_zap_119_07_krajJak vypadalo usnesení, které včera většinou hlasů krajští zastupitelé schválili?
Zastupitelstvo kraje po projednání rozhoduje o splynutí Integrované střední školy, Turnov, Alešova 1723, příspěvková organizace a Obchodní akademie a Hotelové školy, Turnov, Zborovská 519, příspěvková organizace s účinností k 1. 1. 2008,
tím zanikají
a) Integrovaná střední škola, Turnov, Alešova 1723, příspěvková organizace, s účinností k 1. 1. 2008,
b) Obchodní akademie a Hotelová škola, Turnov, Zborovská 519, příspěvková organizace,  s účinností k 1. 1. 2008,
rozhoduje,
že veškerá práva a povinnosti zanikajících příspěvkových organizací přecházejí s účinností od 1.1. 2008 na
nově vzniklou příspěvkovou organizaci s názvem Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, Zborovská 519,  příspěvková organizace,
a  ukládá
Mgr. Petru Doležalovi, náměstkovi hejtmana, předložit zastupitelstvu kraje zřizovací listinu nově vzniklé příspěvkové organizace Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, Zborovská 519,  příspěvková organizace.
Termín: 30. září 2007

Co dodat? Byly protesty studentů, rodičů, učitelů, ředitelů a zaměstnanců škol úplně zbytečné? Má smysl bojovat, když je v sekretariátech politických stran rozhodnuto předem, protože alespoň tak to většina zainteresovaných lidí v Turnově chápe? Jde opravdu pouze o administrativní krok, který žáky neohrozí, jak pro MFD prohlásil náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal, jinak předkladatel celého návrhu optimalizace středního školství v Libereckém kraji? Měli nebo neměli by krajští zastupitelé alespoň se snažit respektovat přání a usnesení svých kolegů v obecních zastupitelstvech?

Jak to vidí krajská zastupitelka?
n200705301836_zap_120_07_petice„Se sloučením OAHŠ a ISŠ nesouhlasím a na žádost rodičů a pedagogů jsem podala pozměňovací návrh, který měl sloučení pozastavit, ale bohužel neprošel, což ovšem bylo dopředu jasné,“ konstatovala krajská zastupitelka Martina Pokorná. Podle ní Liberecký kraj dosud nepodal argumenty, které by ji přesvědčily o nutnosti obě školy sloučit. „Vývoj  školství lze v době zvýšené porodnosti dnešních třicátníků jen těžko odhadnout na více než deset let dopředu, mám obavu, aby slučování nepřineslo stejný efekt jako rušení mateřských škol před deseti lety – dnes jich je absolutní nedostatek,“ vysvětluje Pokorná svůj postoj k jednomu z hlavních argumentů úředníků, proč se mají školy slučovat. A nepřesvědčil ji ani argument o lepší propustnosti škol či úspoře finančních nákladů, ty také dosud nikdo neupřesnil.
„Nejvíc se mi asi nelíbí předem nalinkované rozhodnutí, o kterém se nebude s nikým diskutovat, natož s nějakou veřejností. Centralizace je jedním z cílů, o které se krajská vládnoucí koalice ODS a ČSSD snaží nejvíce ve všech možných oblastech, bohužel,“ uzavřela krajská zastupitelka Martina Pokorná, která zasedá i v zastupitelstvu turnovském.

A jak reagovali dnes odpoledne ředitelé dvou turnovských středních škol?

„Včerejší usnesení zastupitelstva kraje nebudu nijak komentovat. Vše bylo, podle mého názoru, již k věci slučování turnovských škol řečeno a toto politické rozhodnuti samosprávy je zřejmě definitivní. Závěry z něj a poučení si pro sebe udělám sám,“ uvedl pro server TvA ředitel Obchodní akademie a Hotelové školy Otakar Špetlík.

„Pro nás nyní krajští zastupitelé odsouhlasili rovnější podmínky, dřívější navrhovaný stav nás diskriminoval, takhle to beru jako férovější jednání. Měli jsme být školou zrušenou, dnes jde o splynutí dvou škol bez zřejmého nástupnictví. Ještě ale pořád věřím, že ke sloučení nebo splynutí fyzicky nedojde,“ řekla Milena Lednejová, ředitelka Integrované střední školy. Na dotaz serveru TvA, jestli se přihlásí do konkurzu na místo ředitele budoucí školy, odpověděla kladně.

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.