STUDENTI TURNOVSKÉ „HOTELOVKY“ BUDOU VYKONÁVAT ODBORNÉ PRAXE NA PRESTIŽNÍ ADRESE, VZNIKNE I CENTRUM ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ

0

Clarion Grandhotel Zlatý Lev v centru Liberce. Toto nejprestižnější ubytovací zařízení v Libereckém kraji slouží svým hostům již od roku 1906, kdy jej u příležitosti česko-německé výstavy slavnostně uvedl do provozu rakousko-uherský císař František Josef I. Mezi jeho hosty najdete známá jména z oblasti kultury i politiky, hostil prezidenty republiky i špičkové evropské fotbalové týmy, které se utkaly se zdejším Slovanem.

…v prezidentském salonku

Hotel disponuje celkovou kapacitou 117 pokojů, mezi nimi například komfortní junior suite s obývacím pokojem ve věžičce z roku 1896, nebo luxusní prezidentské apartmá v art-nouveau stylu a moderní apartmá s výhledem na Ještěd. Hostům i široké veřejnosti je k dispozici Benada Restaurant nabízející speciality české i mezinárodní kuchyně v moderním pojetí. Ta v roce 2012 získala ocenění „Nejlepší restaurace Libereckého kraje“. Je zde velký sál pro společenské akce i menší konferenční místnosti s kapacitou pro až 400 osob. K dispozici je také wellness.

A na této prestižní adrese budou nyní nově vykonávat odborné praxe nejlepší studenti turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy. „Počítáme s tím, že by v hotelové restauraci probíhala praxe studentů v profesích kuchař a číšník,“ uvedla ředitelka školy Eva Antošová, která osobně jednala s ředitelem hotelu Miroslavem Součkem. Přítomen byl také Lukáš Bělohradský, předseda Spolku absolventů a přátel Obchodní akademie a Hotelové školy Turnov. „Naše jednání se týkalo praxe žáků tříletých učebních oborů kuchař-číšník, kteří mají týden teoretické výuky a týden praxe. Praxe by měla v libereckém hotelu probíhat od září 2018. Dále jsme hovořili o možné praxi žáků čtyřletého studijního oboru Hotelnictví, kde by žáci vykonávali souvislou měsíční praxi. Pan ředitel Souček přislíbil, že během praxe budou žáci na různých pozicích a získají tak rozmanité pracovní zkušenosti. Také tato praxe by probíhala v příštím školním roce,“ řekla ředitelka školy Eva Antošová. Jak doplnila, spolupráce se bude týkat i učitelů odborných předmětů, kteří budou na pracovišti sledovat žáky a s vedením hotelu konzultovat požadavky z praxe. „Pan ředitel nám přislíbil i odborné přednášky, a to jak pro žáky, tak i pro pedagogy odborných předmětů. Zároveň jsme se domluvili na spolupráci při zajišťování větších společenských akcí nejen v Liberci, ale i v Praze. Od spolupráce si slibuji, že žáci získají zkušenosti s provozem prestižního ubytovacího zařízení a věřím, že budou svoji prací šířit dobré jméno školy,“ shrnula ředitelka.

„Praxe studentů turnovské školy v nejprestižnějším libereckém hotelu vnímám jako jeden z prvních větších počinů našeho spolku, budeme se snažit pro studenty a učitele zprostředkovávat i další obdobné praxe. Nyní půjde v prvé řadě o to, aby studenti v Liberci obstáli a škola se opět vrátila mezi ty nejlepší v oboru,“ doplnil Lukáš Bělohradský.

Ředitelé: školy a prestižního hotelu

LIBERECKÝ KRAJ PŘIPRAVUJE ZAKÁZKY NA VYBUDOVÁNÍ CENTER ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
Rada Libereckého kraje schválila zahájení veřejných zakázek různého charakteru na vybudování Center odborného vzdělávání. Projekt za 545 milionů korun pomůže zkvalitnit odborné vzdělávání škol v kraji. „Cílem zakázek je především úprava podmínek pro kvalitní fungování zmíněných center. Přestaví se dílny, upraví se laboratoře a nainstalují se zcela nové stroje, které umožní studentům seznámit se s praxí mnohem dříve než po absolvování studia,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa. Centra odborného vzdělávání vzniknou ve školách v Liberci, Turnově, České Lípě, Frýdlantu, Kamenickém Šenově, Vysokém nad Jizerou a v Jablonci nad Nisou.
„Vedle stavebních zakázek nyní vyhlašujeme výběrová řízení na přestavbu dílenských zařízení, dodání nových strojů či nábytku. Nebude to sice jednoduché, protože musíme stovky až tisíce různých položek pojmenovat a ocenit, a to ve spolupráci s různými obory, ale věřím, že se vše stihne podle plánu,“ dodal Tulpa.
V Turnově vznikne Centrum odborné vzdělanosti při Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v areálu školního objektu u nádraží v Alešově ulici. Výše uvedená zakázka na dílenská zařízení obsahuje: CNC stroje za 8.744.000 Kč bez DPH, dílenské a kancelářské vybavení – 1.754.500 Kč bez DPH, robotický modul – 745.000 Kč bez DPH a strojní zařízení – 2.278.000 Kč bez DPH.
(Zdroj: TZ Libereckého kraje)

KULATÝ STŮL S PARTNERY
Nedávno se v prostorách Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově, v Alešově ulici, uskutečnil „kulatý stůl” se sociálními partnery, resp. se zástupci firem, kde žáci strojírenských oborů tříletého i čtyřletého studia vykonávají odbornou praxi. Přítomen byl za zřizovatele školy Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje. Školu zastupovali: ředitelka Eva Antošová, Dana Votrubcová – zástupkyně ředitelky pro praktickou výuku, a učitelé odborných předmětů.
Přítomni byli zástupci těchto firem: KAMAX Turnov, Sklostroj Turnov, HSH nástrojárna Huntířov, SFS Group CZ, BENEŠ a LÁT Slaná u Semil, Mazánek Tatobity, 2L Makers Příšovice, Keri Turnov, Michal Anděl – rallycomponent M. S. a Resim Turnov.
V diskuzi Petr Tulpa mj. seznámil zástupce firem s vývojem pracovních sil na trhu práce na příštích 10 let, zdůraznil nutnost vychovávat budoucí pracovníky již za studia, a to zejména u strojírenských oborů. Dále přiblížil, jak Liberecký kraj podporuje tyto obory stipendijním programem a zdůvodnil, proč bylo započato s výstavbou Centra odborného vzdělávání pro strojírenské obory v areálu školy v Alešově ulici. Toto moderní centrum bude dokončeno v prosinci 2018, výuka zde začne v lednu 2019, náklady na výstavbu a moderní zařízení dosáhnou 58 milionů korun.
Zástupci školy budoucím zaměstnavatelům přiblížili nové formy výuky. Došlo k dohodě, že do školy budou docházet pracovníci jednotlivých firem a poskytnou odbornou pomoc nejen při výuce robotiky, ale i dalších odborností nutných pro efektivní a moderní výuku – zejména obsluhy CNC, vytváření modelů a praktického nácviku v jednotlivých operačních systémech. V rámci diskuze nad praktickou maturitní zkouškou oboru strojírenství byla nalezena shoda v tom, že žáci budou řešit konkrétní zadání z jednotlivých firem. Škola bude s jednotlivými firmami úzce spolupracovat. -dv-

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.