NOVÁ SPORTOVNÍ HALA A PLNOHODNOTNÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA V TURNOVĚ II

11

Dvě zásadní témata byla řešena při listopadovém setkání se starostou v Turnově II. Do jídelny ZŠ v Alešově ulici dorazila v pondělí 21. listopadu vpodvečer asi třicítka lidí. Ti vyslechli informace z přípravy rekonstrukce sportovní haly TSC u nádraží a o vzniku plnohodnotné základní školy, o které se v této části města hovoří několik desetiletí.

„Je hodně pozitivní, kolik v Turnově funguje sportovních klubů a oddílů, to ale s sebou nese potřebu vytvářet možnosti, kde lidé mohou sportovat, protože sportovní hala ve Skálově ulici je zaplněná od rána do večera,“ řekl úvodem starosta Tomáš Hocke. Město hledalo nové prostory, nabízela se možnost rozšíření sportoviště v Maškově zahradě, nebo projekt nafukovací haly na hřišti v Daliměřicích. Nakonec byla vybrána rekonstrukce haly TSC u nádraží, kterou klub od letošního roku převedl na město. Pro tuto lokalitu hovoří několik faktorů. Předně je tu velká koncentrace škol včetně mateřských, a také velká spádovost – dvě blízká sídliště, vilová čtvrť a k tomu ještě Daliměřice a případně i obce v nejbližším okolí. Nová sportovní hala by tak stejně jako ta ve Skálově ulici byla využita po celý den. V rámci rekonstrukce bude rozšířena hlavní část, aby zde šlo provozovat i sporty, které jsou náročnější na prostor, tedy především florbal, futsal a házená. Budou zde zachovány i plochy, které dnes slouží fitness centru a judu. V přední části by mělo vzniknout lezecké centrum podobné tomu vyhledávanému v Jablonci nad Nisou. Upraveno má být i venkovní sportoviště pod halou.

Na místě dnešního hřiště Duhové energie budou sice parkovací místa, počítá se ale s výstavbou dvou menších venkovních hřišť u haly. „Co lidé kolem rekonstrukce haly asi nejvíc řeší, je propojení ulic Alešovy a Brigádnické pro dopravu. Lidé mají pocit, že by to řidiči využívali jako zkratku, aby se vyhnuli provozu v Nádražní ulici,“ komentoval situaci starosta. Jak ale dodal, doprava v Nádražní ulici by se měla zásadně snížit po zprovoznění sjezdů a nájezdů na průtah ve Fučíkově ulici a v Ohrazenicích, k jejichž stavbě má dojít v příštím roce. Pak je tu také možnost kromě zúžení průjezdné komunikace ji i v nějakých exponovaných denních časech zaslepit. Propojení těchto ulic je ale velkou výzvou, protože už dnes zde dochází zejména ráno a odpoledne, kdy rodiče vozí děti do školy, k dopravním komplikacím.
Zrekonstruovaná hala bude také provozně co nejúspornější, počítá se s tepelným čerpadlem a fotovoltaikami. Otázkou je výstavba lezeckého centra. To by Turnovu samozřejmě jako kolébce českého horolezectví slušelo, nicméně jsou to další velké náklady navíc. Proto bude diskutován i zájem veřejnosti o toto sportoviště, ve městě například v současnosti ani neexistuje lezecký oddíl.
Rekonstrukce sportovní haly vyjde odhadem na 130 mil. Kč, radnice počítá s dotací od Národní sportovní agentury ve výši zhruba 40 až 50 milionů. Bez dotace rekonstrukce neproběhne, resp. bude hala pouze opravena na stávajícím půdorysu.

Vizualizace rekonstrukce sportovní haly (zdroj: internetové stránky města):

PLNOHODNOTNÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA U NÁDRAŽÍ
Co veřejnost u nádraží řeší už několik desetiletí, je vznik plnohodnotné základní školy, aby odpadly zbytečné cesty dětí i rodičů do škol v centru a s tím spojené dopravní zácpy. Tady půjde především o finální dohodu s Libereckým krajem – musí dojít na výměnu budov současné střední školy v Alešově ulici a „Hotelovky“ ve Zborovské ulici, případně gymnázia, jejichž budovy patří městu. A dohoda se rýsuje.

Jednou z dalších podmínek bude ale vybudování nového centra odborného vzdělávání v oblasti bývalých kasáren. Do stávající budovy tohoto centra u nádraží by se jako jedna z eventualit mohla přestěhovat základní škola speciální, která nyní sídlí v objektu „Hotelovky“ ve Zborovské ulici.

Jak ale starosta připustil, i vzhledem k nákladům na rekonstrukci školy v Alešově ulici (odhad je na 150 milionech), můžeme hovořit o realizaci nejdříve v druhé polovině tohoto desetiletí.
Nová základní škola v Alešově ulici bude koncipována na kapacitu 540 dětí, bude to čtvrtá „velká“ základní škola v Turnově, tři zbývající tedy zůstanou v centru, jak jsou. Žádná škola se tedy nebude stěhovat, což v minulosti vedlo k dost vyhroceným sporům.

Sdílet

Autor článku

11 komentářů

 1. rene.broz11@seznam.cz

  Přiznám se, že v situaci, kdy podle údajů z aktuálně zastupitelstvem schválené koncepce vzdělávání mělo město ve školním roce 2019/2020 v základních školách volných 271 míst (celková kapacita 2248 žáků, obsazeno 1977), tak mě stavba další plnohodnotné základní školy, při zachování stávajících v nezměněné podobě, přijde, jako další megalomanství a nelogičnost města Turnova. Třeba se najde odvážný městský politik, který nám, obyčejným čtenářům, tento záměr, ve světle uvedeného, vysvětlí.

   • rene.broz11@seznam.cz

    MŠMT dnes v rámci financování podporuje třídy s minimálním průměrem 23-24 žáků/třída. Pokud by v době stavby byl přístup stejný, muselo by město Turnov rozdíl doplácet ze svého rozpočtu, nelze předpokládat v této oblasti individuální přístup. Úplná ZŠ v Turnově II, kde bydli 43% občanů města, je jistě krok správným směrem a svým komentářem jsem záměr určitě nechtěl zpochybnit.

  • Ahoj Rendo,

   je potřeba se dívat na aktuální čísla. Kapacita škol (nepočítám speciální školy, to je samostatná kategorie): Skálovka 680 – plná (vč. 6 tříd v objektu integrovky), Dívčajda 600 – plná, Žižkovka 610 – brzy bude kapacita naplněná, Mašov (pouze 1. st.) cca 100. Jsme tedy kapacitně téměř na limitu. Reforma financování pomohla a opravdu je nastavena na „ideálních“ 24 žáků ve třídě. Mnohdy je ve třídách (především 2. st.) žáků více, ty pak „dofinancovávají“ třídy s počtem pod 20 žáků. Brzy (spíše už nastal) budou mít rodiče žáků okolních obcí problém umístit své děti na 2. st. do Turnova. Je tedy na místě se ptát okolních starostů, kolik jsou ochotni přispět na vznik 4. ZŠ, která bude sanovat i jejich potřeby. Myšlenka plnohodnotné ZŠ u nádraží je tu dlouho a má smysl. Město se musí domluvit s krajem na výměně budov (je k tomu vůle) a dotačně musí přispět MŠMT, které Turnov vede jako potenciálně problémovou lokalitu ohledně míst ve školách.
   Stejně tak budeme muset řešit a již řešíme kapacity MŠ – nová MŠ, dětská skupina.
   Myslím, že máme všech 5 pohromadě a o megalomanství rozhodně nejde 😉

   • rene.broz11@seznam.cz

    Michale,
    jen doplnění Tvé informace, úplné školy na Turnovsku jsou ještě v Kobylech, Malé Skále, Jenišovicích a Rovensku pod Troskami, takže zůstává otazné, jak silný tlak to opravdu bude. Před dvaceti lety jsem slyšel od zastupitelů města pocházejících z oblasti školství (jsou v zastupitelstvu i dnes), že Turnov bude mít v roce 2020 min. 30 tis. obyvatel, a co všechno musíme udělat….a dnes vidíme, jaká je realita. Kdybych Tě měl parafrázovat tak doufám, že budete mít všech 27 pohromadě, pět je málo 🙂

 2. To ano, ale po jedné třídě v ročníku, s omezeným počtem přijetí dalších dětí do 6 ročníku. Rodič z Bělé nebude rád posílat nebo vozit dítě do Kobyl. Případně jakákoliv jiná kombinace. Např. pro září 2023 budeme u nás ve škole odmítat cca 30 zájemců o 6. ročník.

  • rene.broz11@seznam.cz

   Odmítání žáku do 6. ročníku není nic nového, to bylo takřka vždy, protože vždy byl o jednu školu ze tří větší zájem, psychologie rodičů a malého prostoru a většinou ve škole, která byla přeplněná, šla kvalita dolů a kolečko se posunulo, běžné, přirozené procesy.

     • Nezajímá mě jak to bylo před 20 lety, kdy šlo pouze o frontální výuku a narvané třídy od půdy po sklep a další detašovaná pracoviště, naštěstí se doba změnila a i školství se posouvá. Můžeme mít z projektů odborné učebny, můžeme dělat menší skupiny na jazyky, půlit předměty. Kdyby Skálovka neměla ještě 6 tříd v Integrovce, tak se nevejdeme. Dívčajda je plná dlouhodobě a Žižkovka se blíží kapacitě. Dělat, že se nic neděje nejde. Další kapacity budou potřeba.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.