OPTIK V TURNOVĚ ZŮSTÁVÁ, ZLATNÍK SE STĚHUJE. DOJDE I K OMEZENÍ DALŠÍCH VYUČOVANÝCH OBORŮ

0

V listopadu loňského roku představil Liberecký kraj návrh reformy středního školství. Ten počítá s rušením, resp. slučováním některých škol, stěhováním a rušením oborů a s dalšími opatřeními, které reagují na stále se snižující počet studentů. Demografická křivka říká, že v roce 2018 bude kapacita škol v regionu naplněna jen asi na 64 %. V Libereckém kraji nyní funguje 38 středních škol zřizovaných krajem s celkovou kapacitou necelých dvacet šest tisíc míst. Letos ve školních lavicích sedí už jen osmnáct a půl tisíce žáků. Přímo existenčně je v kraji ohroženo pět středních škol, v Turnově by nové kolo reformy měly přežít všechny školy, největší změny se týkají nedávno sloučené Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy se sídlem ve Zborovské ulici.

Krajský návrh reformy mohly školy a města připomínkovat do konce ledna, v únoru kraj pod patronací náměstka hejtmana pro školství Radka Cikla uspořádal kulaté stoly, nejdříve v sídle úřadu a poté v jednotlivých okresech. V Semilech se uskutečnil 22. února, pozvánka platila ale pouze pro tzv. odbornou veřejnost a zástupce měst. Podle Otakara Špetlíka, který jako místostarosta má na turnovské radnici školství na starosti, byli z jednání vykázáni i novináři. Návrh reformy se na území okresu týká pěti středních škol, nejvíce připomínek se sešlo ke změnám týkajícím se turnovské „hotelovky“.

„Snažil jsem se na jednání vysvětlit a zdůvodnit stanovisko turnovského zastupitelstva, které na svém lednovém zasedání vyjádřilo nesouhlas s přesuny jednotlivých oborů do Jablonce nad Nisou a Lomnice nad Popelkou, protože tyto změny nemají logiku a mnohdy jde o jedinečné obory vyučované tradičně pouze v Turnově,“ uvedl Špetlík.

 

Konkrétně se jedná o obor zlatník-klenotník, který má být z Turnova přesunut do Jablonce nad Nisou, stejně tak obor jemný mechanik-optik, který navíc není vyučován nikde jinde v Čechách. Do Lomnice nad Popelkou má být podle návrhu reformy přesunut obor prodavač, obor kuchař-číšník, o který je ve školní budově v Alešově ulici největší zájem, má být redukován na jednu třídu. Naproti tomu mají být v turnovské škole zřízeny nové obory strojírenství a cestovní ruch.

 

„Výsledky jednání se dají shrnout do konstatování, že po složitých jednáních by měl učební obor optik v Turnově zůstat, stejně tak obor prodavač. Jinak jsme mnoho neuspěli, protože tradiční obor zlatník-klenotník se patrně postěhuje do Jablonce, i když jsme měli s paní ředitelkou turnovské Střední uměleckoprůmyslové školy předjednáno, že by v nějaké formě mohl být vyučován právě na této škole,“ shrnul Špetlík. K útlumu dojde u oboru kuchař-číšník a ve výuce ekonomického oboru a nástavbového studia v budově v Alešově ulici. Nově vzniklý obor strojírenství sice může nějaké žáky přivést, ten ale bude mít velmi silnou konkurenci v okolních městech. Těmito změnami dojde podle Špetlíka k výraznému úbytku žáků v budově školy u nádraží. Nicméně sestěhování školy do jedné budovy, o kterém se v této souvislosti také v kuloárech hovořilo, nyní není aktuální.

 

Návrh reformy středního školství budou zastupitelé Libereckého kraje schvalovat na svém březnovém zasedání.

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.