REAKCE NA VYJÁDŘENÍ ŘEDITELKY MILENY LEDNEJOVÉ OHLEDNĚ ROZDĚLENÍ OHS TURNOV NA DVA SUBJEKTY

0

Rádi bychom reagovali na zveřejněné informace ohledně zamýšleného rozdělení OHS Turnov na dva původní subjekty (ZDE). Je třeba zdůraznit, že původní Obchodní akademie a Hotelová škola Turnov hospodařila i před   sloučením s Integrovanou střední školou vždy s kladným hospodářským výsledkem, což si lze ověřit z výročních zpráv. A k vysvětlení tzv. dluhu: Po dohodě města Turnov a Libereckého kraje přijala OAHŠ úvěr od KB na moderní technologii školní kuchyně. Stejně jako jiné školy (vč. ISŠ) získaly od svého zřizovatele investiční prostředky, tak OAHŠ získala prostředky na splácení tohoto úvěru od Libereckého kraje.

Neznamená to tedy, že by škola špatně hospodařila, ale kraj místo jednorázového investičního příspěvku škole řešil investici úvěrem, na který škole přispíval. Většinu pak dostal zpět od města Turnov odpočtem nájemného v několika následujících letech.

To, že má škola kladný hospodářský výsledek, který je ve velké míře závislý na výši příspěvku od zřizovatele, a nejen na kvalitě řízení školy, však není a nemá být tou hlavní výpovědí o kvalitě školy. Škola přece není obchodní společnost, jejímž cílem je tvorba zisku. U školy je ziskem přece něco zcela jiného.

Ani tzv. rodinné stříbro nespočívá především ve vlastnictví budov (ani ty však ISŠ nikdy nevlastnila, vlastníkem je a byl Liberecký kraj – u OAHŠ pak město Turnov). Úroveň školy je mimo jiné ovlivňována zejména kvalitou týmu učitelů a dalších pracovníků školy, kteří svou práci dělají dobře a s nadšením. Jen tak může dojít k dosažení „zisku“. A tím je příprava slušných a vzdělaných absolventů, kteří se v praxi dobře uplatní.

Mgr. Otakar Špetlík, Ing. Iva Černá

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.