NA ROZDÍL OD TURNOVA UŽ VE SCHVÁLENÝCH ŠKOLÁCH SLOUČENÍ PROBĚHLO

0

Původně to byla „jen“ reakce čtenářů pod jedním z textů o slučování dvou turnovských středních škol, když došlo k významné změně, a sice, že rada Libereckého kraje bude v říjnu projednávat posun termínu sloučení na konec června 2008. „No nevím, na mě to spíš dělá dojem, že celá ta věc kolem slučování nebyla připravena a přes prázdniny se na tom nikomu nechtělo dělat. A teď, kdy termíny hoří, raděj nějak elegantně zdůvoďme proč ne od ledna a termín posuňme…“ tvrdil jeden ze čtenářů. Druhý mu ale oponoval: „A jak potom vysvětlíte, že ostatní školy zahrnuté do optimalizace již sloučeny byly?“A to je fakt, proto jsme požádali Jiřího Langera, tiskového mluvčího Libereckého kraje, aby se pokusil tyto dva názory komentovat, resp. čtenářům přiblížit konkrétní situaci kolem slučování středních škol v kraji. Zde je jeho vyjádření:

Celkem 74 školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem zahájilo od nového školního roku 2007/2008 opět svůj provoz (toto číslo je včetně dětských domovů, speciálních škol, uměleckých škol atp.), z toho bylo 39 středních škol, což je o 6 méně než vloni, neboť těchto 6 již bylo sloučeno s jinou školou.
Rada kraje schválila sloučení škol dle schválené optimalizace.

Jde o tyto školy:

► Sloučení Střední odborné školy a Středního odborného učiliště obchodního, Jablonec nad Nisou, Poštovní 10, příspěvková organizace, se Střední školou gastronomie a služeb, Liberec, Dvorská 447/29, příspěvková organizace k 1. 7. 2007, ředitelem SŠGS je Zdeněk Šlaich.

► Sloučení Střední odborné školy technické a Středního odborného učiliště, Liberec 8, Ještědská 358/100, příspěvková organizace, se Střední školou stavební a dopravní, Liberec II, Truhlářská 360/3, příspěvková organizace, k 1. 7. 2007 ředitelem Střední školy strojní, stavební a dopravní je Tomáš Princ.

► Sloučení Středního odborného učiliště, Česká Lípa, Palackého nám. 545, příspěvková organizace, se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace, ředitelem k 1. 7. 2007 je Milan Kubát.

► Sloučení Střední školy, Doksy, Valdštejnská 183, příspěvková organizace, se Střední odbornou školou, Česká Lípa, Lužická 588, příspěvková organizace, ředitelem od 1. 7. 2007 je Jiří Kučera.

► Sloučení Střední průmyslové školy strojnické, Jablonec nad Nisou, Horní náměstí 1, příspěvková organizace, se Střední školou technickou, Jablonec nad Nisou, Belgická 4852, příspěvková organizace, ředitelkou sloučené Střední průmyslové školy technické od 1. 7. 2007 je Dagmar Březinová.

► Splynutí Integrované střední školy, Turnov, Alešova 1723, příspěvková organizace, s Obchodní akademií a Hotelovou školou, Turnov, Zborovská 519, příspěvková organizace. Ředitelem sloučené Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy, Turnov od 1. 1. 2008 zatím nebyl jmenován nikdo, navíc je tu návrh posunout termín splynutí na 30. 6. 2008 (bude předložen Radě Libereckého kraje na říjnové zasedání 9. 10. 2007).

► Přesun odloučeného pracoviště Harrachov 155 ze Střední školy hospodářské a lesnické, Frýdlant, Bělíkova 1387, příspěvková organizace, na Integrovanou střední školu, Vysoké nad Jizerou, Dr. Farského 300, příspěvková organizace od 1. 1. 2008.

V LIBERECKÉM KRAJI SE SLOUČILO 12 ŠKOL NA POLOVINU
Podle schváleného dokumentu se v první fázi administrativně sloučí dvanáct středních škol a učilišť.
„Cílem optimalizace je spojit školy do větších celků, aby byly schopné lépe reagovat na klesající počty žáků, nabídnout větší spektrum oborů, a tedy kvalitnější vzdělání,“ uvedl Petr Doležal, náměstek hejtmana pověřený vedením resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu LK.

„Zatím jde jen o administrativní sloučení. Děti, které do škol nyní chodí, i ty, které letos absolvovaly přijímací zkoušky, studium dokončí tam, kde studovat začaly,“ zdůraznil náměstek s tím, že potom už bude na ředitelích jednotlivých sloučených škol, jak se vypořádají s nepotřebnými budovami, s náplní výuky, náborem žáků, počty pedagogů a podobně.

O redukci krajského školství se diskutovalo od prosince loňského roku. Kraj materiál projednával se zástupci samospráv, řediteli škol i rodiči po jednotlivých oblastech kraje, od Jilemnicka po Českolipsko a Novoborsko. Původní záměr počítal se zánikem 15 škol, později ale na základě diskuse se snížení počtu dotkne 12 školských zařízení.

Hlavním důvodem slučování škol je úbytek žáků a vysoké náklady na provoz často zastaralých budov. Některé má navíc kraj v nájmu.

„Demografický vývoj ukazuje, že do pěti let bude do prvních ročníků nastupovat o třetinu méně dětí než dnes,“ podotkl Doležal. Už nyní jsou přitom kapacity škol nevyužité. Ve školách dnes studuje kolem 23500 dětí, přitom kapacita středních škol dosahuje 31200 míst. Navíc v roce 2011 bude studovat už jen 16 tisíc středoškoláků.

Slučování se podle Doležala rozhodně nedotkne gymnázií, zájem o ně totiž roste a také ministerstvo školství všeobecné vzdělání podporuje. I proto například na Vyšší odborné škole sklářské a Střední škole v Novém Boru se už letos nabídka studia rozšířila o třídu všeobecného gymnázia a také o třídu technického lycea. Zájem byl ale malý, proto bude zřejmě třída poprvé otevřena až na podzim roku 2008.
Obdobně mají zájemci o gymnaziální studium možnost přihlásit se do 2. kola přijímacích zkoušek na ISŠ na Bojišti v Liberci, kde byly zřízeny studijní třídy gymnázia i lycea.

„Podle propočtů dosáhne počet studentů gymnázií v našem kraji zhruba 30 procent, tedy kolik prosazuje a požaduje ministerstvo školství, právě někdy v roce 2011,“ poznamenal náměstek.

Proces slučování škol již v Libereckém kraji začal 1. dubna t.r., kdy se sloučila Střední škola lesnická v Hejnicích, i se svým pracovištěm v Harrachově, se Střední školou hospodářskou ve Frýdlantu. Nová škola sídlí v obou původních místech, ale stala se z ní jediná příspěvková organizace – Střední škola hospodářská a lesnická. Sloučení škol na Frýdlantsku urychlilo to, že ředitel hospodářské školy Dan Ramzer se stal starostou Frýdlantu.

Petr Doležal také připomněl, že právě schválený projekt nese i záměr vybudování tří moderních vzdělávacích komplexů – jednoho v Jablonci nad Nisou druhého v Liberci a třetího v Turnově (více viz: www:kraj-lbc.cz).

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.