ZASTUPITELÉ JEDNALI: KOUPÍ MĚSTO BUDOVU SPOŘITELNY?

0

Aktualizováno Na jednací body poněkud skoupé, na zajímavosti poměrně bohaté bylo první běžné zasedání turnovských zastupitelů po komunálních volbách, které se konalo ve čtvrtek 27. listopadu. Na samém úvodu jednání složil slib zastupitele Josef Uchytil, který nahradil Martinu Pokornou (Turnov potřebuje změnu), která na funkci na protest proti povolebnímu uspořádání na úvodním zasedání zastupitelů rezignovala. Prvním jednacím bodem bylo schválení určeného zastupitele za územní plán, kterým bude i nadále starosta Tomáš Hocke. Dále zastupitelé jednali o úpravě prostoru za supermarketem Billa, kde by mělo dojít k úpravě plochy pro zásobování v prostoru za prodejnou. Zde nyní dochází k častým komplikacím, kdy zásobovací auta blokují provoz v Nádražní ulici. Zastupitelé souhlasili s prodloužením lhůty na prodej části pozemků do konce roku 2016, kdy by snad měla být současná neuspokojivá situace dořešena.

Společností Brex s. r. o., která jako vítěz výběrového řízení stavěla objekt Waldorfské mateřské školy v Daliměřicích, byla stavba do užívání předána se zpožděním a městu tak firma dluží částku 150 tisíc korun, vyplývající ze smlouvy v případě opožděného předání stavby. Stavební firma navrhuje kompromis, že zaplatí 50 tisíc. Kolem tohoto sporu je spousta dohadů, dílo bylo předáno déle proto, že vlhké počasí zapříčinilo pomalé schnutí podlah, jinak stavba probíhala bez problémů a s kvalitou jsou všichni spokojeni. Firma ze strany města dostala souhlas s prodloužením stavby o měsíc, o další prodloužení již ale nepožádala, termín nedodržela. Část zastupitelů byla pro kompromis (Ivan Kunetka, Otakar Špetlík), další argumentovali budoucí stavbou sportoviště v Maškově zahradě s tím, že město si nemůže dovolit dělat ústupky (Petr Soudský, Vítězslav Sekanina, Tomáš Hudec). Nakonec 21 zastupitelů hlasovalo pro dodržení smluvní pokuty ve výši 150 tisíc Kč.

V případě stavby sportoviště v Maškově zahradě, o které píšeme podrobně ZDE, byla především pro nové zastupitele shrnuta celá dlouholetá problematika, byl oznámen vítěz výběrového řízení na stavbu – společnosti Syner a BAK. Investorem za město bude Městská sportovní s. r. o. Zastupitel Jiří Mikula (TOP 09) se zajímal o rozdíly mezi prvním a druhým kolem výběrového řízení, kdy nabídková cena vítězné firmy vzrostla o 13 mil. Kč, aniž by se zásadně měnilo zadání (měnil se jen limit pro nabídku), problémy s výběrovým řízením měl i zastupitel Sekanina. Nakonec 24 zastupitelů souhlasilo s navrženým způsobem financování stavby prostřednictvím Městské sportovní s. r. o.

Novinkou je nabídka České spořitelny na prodej domu na náměstí, který je jedním ze symbolů města. Spořitelna prodává celý komplex, sama chce i nadále fungovat v přízemí. V objektu ještě sídlí úřad práce. Obě instituce platí roční nájem zhruba ve výši dvou milionů korun, což se rovná výši provozních nákladů na chod objektu. Jak uvedl starosta Hocke, jedná se o historickou budovu přímo na náměstí, do které by se vešly všechny odbory města včetně informačního centra. Objekty ve Skálově ulici naproti muzeu a za muzeem (čp. 72 a 84) by město muselo prodat, resp. pro ně hledat jiné využití. Nespornou výhodou by ale byl přehled nad využitím objektu, který patří k nejvýznamnějším dominantám města. Nevýhody jsou v energetické náročnosti budovy, není zde ani dostatek parkovacích míst, budova není bezbariérová. Cena je kolem 30 milionů korun, nabídku by město muselo podat v řádu dnů. Podle zastupitele Ivana Kunetky chybí odpovídající analýza, jako velmi problematické se mu zdají prodeje zbylých městských objektů, kdyby se odbory radnice přestěhovaly do spořitelny. Nakonec zvítězil názor, že se zastupitelé poradí na pracovním zasedání 3. prosince a definitivně rozhodnou na mimořádném veřejném zasedání v pondělí 8. prosince, které se uskuteční v budově radnice v ul. A. Dvořáka od 17.00 hodin.

Aktualizace 9. prosince:

Zastupitelé pro spořitelnu
Dvacet zastupitelů včera na mimořádném zasedání turnovského zastupitelstva bylo pro návrh, aby starosta města podal do pátku 12. prosince nabídku na odkoupení budovy spořitelny na náměstí. Proti byli zastupitelé za uskupení Turnov potřebuje změnu a zastupitelé za ČSSD. Rozhodnutí není ještě definitivní, pokud s návrhem ceny budou souhlasit zástupci spořitelny, budou o tom zastupitelé ještě jednou hlasovat.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.