NOČNÍ ŽIVOT V TURNOVĚ. NE KAŽDÝ JE NADŠENÝ, ŽE SE NĚCO DĚJE

0

Samozřejmě – když se chcete bavit, oprostit se alespoň na chvíli od starostí všedního dne, není zase tak špatné zajít někam s přáteli na skleničku, poslechnout si nějakou muziku, prostě někam vyrazit. Když bydlíte v klidné čtvrti, ani vám nepřijde, že tohle může někomu vadit. Když ale s hlukem z hlasité hudby musíte žít pravidelně, jako obyvatelé Dolánek a Bukoviny každý letní víkend, či obyvatelé Palackého a Tázlerovy ulice v podstatě každý den pozdě do noci, kdy zavírají zdejší bary, budete mít pohled na věc úplně jiný. „V poslední době se na mém stole vrší stížnosti a petice. Lidé si stěžují na hluk z koncertů, restaurací, letních předzahrádek a barů,” uvedl problematiku na posledním jednání zastupitelů starosta Tomáš Hocke.

Jak dodal, město sice má příslušnou vyhlášku, podle které lze hudební produkce, resp. hluk ve městě tolerovat ve všedních dnech od 8.00 do 22.00 hodin a o víkendech do jedné hodiny po půlnoci, stěžovatelé ale chtějí tuto dobu zkrátit.

Na radnici byla mj. doručena petice proti hluku, který způsobují hosté z baru v Tázlerově ulici, dalším se nelíbí hluk z hudební produkce U Avie v Dolánkách, další podpisy se sešly pod peticí proti baru v Palackého ulici. „Jsme ochotni tolerovat jeden až dva koncerty za sezonu, v Dolánkách ale probíhají koncerty v létě každý týden, musíme mít zavřená okna, i tak je hlasitá hudba slyšet,” píše se v jednom z dopisů. Obyvatelé centra města vesměs kritizují dlouhou otevírací dobu barů a především výtržnosti jejich návštěvníků.

Stížnosti přesně charakterizují danou problematiku, kterou je nutné podle vedoucího odboru vnitřních věcí turnovské radnice Zdeňka Hovorky rozdělit na dvě samostatné kapitoly. Jednou je hluk z koncertů a dalších hudebních akcí, druhou je hluk z restauračních zařízení a předzahrádek s následnými projevy, kdy se v noci lidé velmi často v podnapilém stavu trousí ulicemi.

Zastupitelka Eva Kordová navrhla, aby starosta s majiteli zařízení a pořadateli akcí, na které jsou stížnosti, osobně jednal, zastupitel Petr Dvořák zdůraznil, že je proti jakýmkoli zákazům a omezování, zastupitelka Martina Pokorná připomněla známou pravdu, že svoboda člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého  – lidé by k sobě měli být ohleduplnější. Starosta Hocke přiblížil, že podle jeho zjištění jsou některé stavby v katastru města, na které jsou stížnosti, v rozporu se stavebním zákonem, což bude třeba řešit.

Nakonec zastupitelé o omezení provozní doby restauračních zařízení nehlasovali. Starostu města však pověřili předložením návrhu nové obecně závazné vyhlášky. V ní by mělo být zakotveno, že veřejné produkce hudby mohou být pořádány v pátek a o svátcích či víkendech v době od 8.00 do 24.00 hodin. Ve všedních dnech pouze do 22.00 hodin. Místostarosta Pekař, který je pověřený dohledem nad prací městské policie, dostal za úkol posílit hlídky v nočních hodinách, a to především ve dnech pracovního klidu.

Vedoucí radničního odboru vnitřních věcí Zdeněk Hovorka je také autorem materiálu, který stěžovatele na hluk z restaurací, předzahrádek a z hudebních produkcí informuje, kde a u jakých orgánů mohou podat stížnost, kdy je třeba záležitost řešit s hygienickou službou, kdy s ministerstvem zdravotnictví apod. Materiál najdete ZDE.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.