ZASTUPITELÉ JEDNALI: NOVINKY KOLEM „HOTELOVKY“ VZALI POUZE NA VĚDOMÍ…

0

Ve čtvrtek 5. listopadu v podvečer se turnovští zastupitelé sešli k mimořádnému veřejnému zasedání. Konalo se výjimečně v prostorách zasedací místnosti městského úřadu v ulici A. Dvořáka. Přišla i asi desítka občanů. Témata byla dvě. Zastupitelé nejdříve odsouhlasili prodej pozemků v bytové zóně Hruštice – Károvsko. Druhým bodem bylo projednání aktuální situace v Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole. Starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) shrnul celou problematiku, a to od prvních signálů, kdy se začalo mluvit o tom, že střední škola perspektivně opustí objekt ve Zborovské ulici, po konkrétní jednání mezi městem a Libereckým krajem v posledním více než půl roce.

Město má dlouhodobou potřebu mít z mnoha racionálních důvodů v Turnově u nádraží plnohodnotnou základní školu. Výměna budov se střední školou u nádraží v Alešově ulici a ve Zborovské ulici v bývalých kasárnách je v současnosti jedinou možností, jak tuto letitou potřebu města uspokojivě vyřešit. Od samého počátku ale město naráželo na odpor Libereckého kraje, radní kraje s výměnou opakovaně nesouhlasili, dříve zanedbávaný objekt školy v Alešově ulici (v majetku kraje) byl v posledních letech za poměrně velkou sumu peněz opraven, zatímco budova ve Zborovské ulici (v majetku města) by opravu potřebovala. Diskutovalo se i o výši nájmu střední školy v budově ve Zborovské ulici, kde kraj dosud za pronájem platil poměrně vysokou částku. Město se snažilo přicházet s návrhy řešení, včetně návrhů na zásadní snížení nájmu apod. Kromě ekonomického pohledu je zde také závazek k mecenáši B. J. Horáčkovi, který na rekonstrukci objektu ve Zborovské ulici, šitou „na míru“ právě této škole, věnoval desítky milionů korun. Svoji roli hraje i prestiž ještě nedávno vyhlášené „hotelovky“. Zastupitelé svým zářijovým rozhodnutím navíc podpořili studenty, kterým se současná situace ve škole nelíbí.
Starosta ve svém úvodním slovu připomněl i demonstrativní pochod studentů ze Zborovské ulice do budovy v Alešově ulici letos 1. září. Od té doby škola funguje pouze v Alešově ulici, v budově ve Zborovské ulici využívá jen zázemí cvičné kuchyně a asi dvě či tři učebny. V závěru své úvodní řeči si Tomáš Hocke povzdychl, že radní Libereckého kraje na nabídky a potřeby města nejen vůbec neslyšeli, ale ani nepřišli s žádným vstřícným krokem, což starosta dal do rozporu k potřebám města Doksy, kterému kraj věnoval celý zámek. O letitých potřebách Turnova ale, jak to vypadá z rozhodnutí rady kraje, není ochoten ani diskutovat.

V diskuzi zastupitelů se Vítězslav Sekanina (Strana svobodných občanů) pozastavil nad tím, proč tedy Liberecký kraj, když ho tolik tíží ekonomická stránka věci, již dávno nedal výpověď z budovy ve Zborovské ulici, za kterou platí nájem a přitom ji nevyužívá. Eva Kordová (Nezávislý blok) má pocit, že vše spěje k likvidaci hotelové školy, protože jak slyší ve veřejnosti, rodiče budou mít při rozhodování, kam své děti ze základní školy dát, k této škole nedůvěru. „Podle mého tady není vůle kraje, aby v Turnově taková škola vůbec byla. Vedení města jedná velmi slušně a vstřícně, nabízí pomoc, přichází s návrhy, chce jednat o výměně budov i o zachování školy. A jakou odpověď jsme z kraje dostali? Veřejnost tohle vnímá velmi citlivě,“ zdůraznila Eva Kordová. Další zastupitelé (Arnošt Černý – ANO 2011, Šárka Červinková – ČSSD) se zajímali o další osud (polo)prázdné budovy ve Zborovské ulici, jestli je zabezpečen provoz přes zimu a podobně. Podle starosty se v poslední době dokonce stává, že objekt bývá v noci i nezamčený!? „Řešíme především materiální stránku, pro mě je důležitá i stránka morální. Nemyslel jsem si, že se po roce 1989 dožiju toho, aby někdo vyhrožoval studentům. Tohle by mělo být jen tak zapomenuto?“ uvedl zastupitel Tomáš Tomsa (ANO 2011) k tomu, co zaznělo na zářijovém zasedání zastupitelstva a v diskuzi s hejtmanem a studenty ve sportovní hale u nádraží, že ředitelka školy měla zastrašovat studenty, kteří chtěli protestovat proti současným poměrům ve škole. Přítomná ředitelka školy Milena Lednejová sdělila, že nikomu nevyhrožovala, pouze studentům připomněla, že by se měli raději učit, aby zdárně udělali maturitu.

Co se nyní bude dít dál? Radní Libereckého kraje pro školství Alena Losová má přijet na zasedání rady města 11. listopadu, do té doby by mělo být známo také rozhodnutí rady školy, která má navrhnout další postup.

„Z pohledu vedení města je nadále naší prioritou výměna objektů školy a budeme dále jednat. Je však třeba realisticky konstatovat, že v tomto uspořádání Rady Libereckého kraje je třeba vnímat odmítavé stanovisko na náš požadavek jako stanovisko konečné. Je tedy nutné zahájit i diskuzi o prostorách v objektu ve Zborovské ulici, které nebude pro svou činnost škola potřebovat. Rovněž vnímáme z dlouhodobého hlediska jako vhodné majetkové dořešení objektu gymnázia,“ zdůvodnil starosta Tomáš Hocke návrh na usnesení, kterým zastupitelé pouze de facto vzali aktuální situaci na vědomí s tím, že po doplnění dalších skutečností se k tématu vrátí na veřejném zasedání na konci listopadu.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.