I NA RADNICI BY SE MĚLO OBČAS POŘÁDNĚ VYGRUNTOVAT

0

Obměnu městských politiků, kteří město vedou, řeší komunální volby, ve kterých si sami obyvatelé jednou za čtyři roky zvolí, koho si v čele radnice přejí. Ale součástí městské úřednické mašinérie je i několik dalších vedoucích pracovníků, kteří vedou desítky dalších úředníků na odborech MěÚ a stovky pracovníků v nejrůznějších městských organizacích. Jak je to s nimi? V úřednickém jazyce se tomu říká všelijak, třeba takto: „…strategie v řízení městských organizací, jejímž cílem je zajistit dynamičtější a efektivnější vedení městských příspěvkových, obchodních společností a jednotlivých odborů MěÚ prostřednictvím posouzení činnosti jejich vedení, rekapitulace dosažených výsledků a vyčlenění prostoru pro stanovení dalších cílů“.

V obyčejné člověčí mluvě tedy taková prověrka, jak a co nám funguje, či naopak. Osobně bych to nazval ještě daleko jednodušeji: Úklid. Chceš mít zdravý, čistý a svěží byt? Čas od času je potřeba vygruntovat, uklidit a pořádně vyvětrat. Vše podstatné necháš na svém místě, posoudíš, co ještě slouží a co by již bylo potřeba opravit nebo vyměnit.

Zhodnotit občas práci vedoucích pracovníků je nejen prospěšné, ale naprosto nutné. V Turnově se to začalo realizovat v roce 1997 a dokonce jsem si to mohl vyzkoušet na vlastní kůži. Dlouho jsem hledal příměr, kterým bych to lépe vysvětlil. Představte si, že vezmete čistý šálek a nasypete do něho svou oblíbenou kávu. Vše zalijete horkou vodou a okamžitě zaznamenáte onu nádhernou a opojnou vůni ještě dříve, než se poprvé napijete. Vychutnáváte i další vjemy, které se postupně přidávají, a do posledního zbytku vychutnáte onu opojnou poživatinu, až kávu dopijete a šálek odstavíte. Během poměrně krátké doby se v šálku udělá usazenina, která drží velice dobře pohromadě. Na první pohled vám může připomenout slastný okamžik pití čerstvé kávy. Také je pravda, že zbylý lógr jde znovu zalít, ale kvality původní kávy již nikdy nedosáhne a konec konců to udělá jen „prase“. Takže – pokud si chcete opravdu pochutnat, nezbývá nic jiného, než šálek i někdy velice pracně vyčistit, umýt a celý proces začít znovu.

 

No a přesně tak to měla v úmyslu pravidla pro výběrová řízení na místa vedoucích pracovníků všech organizací zřizovaných městem Turnov a vedoucích odborů MěÚ. Jejich funkční období bylo těmito pravidly určeno na čtyři roky. Po této lhůtě měla být jejich činnost vyhodnocena, a buď byli odvoláni bez možnosti zúčastnit se dalšího výběrového řízení, to pokud s jejich prací nebyla vyslovena spokojenost, nebo jim byla dána možnost znovu se přihlásit do nově vyhlášeného výběrového řízení, to v případě, že naopak s jejich prací spokojenost vyslovena byla. Několik výběrových řízení se podle tohoto modelu uskutečnilo, aby městská rada došla k závěru, že tato pravidla jsou velice přísná. Proto byla původní pravidla v roce 2000 doplněna a upravena s tím, že po čtyřech letech bude zhodnocena práce příslušného pracovníka včetně jeho koncepce práce na další období. V případě, že si uvedený pracovník svou činnost i její výhled obhájí před určenou komisí, ta doporučí městské radě jeho setrvání ve funkci i pro další období. Pokud ne, doporučí radě vypsání nového výběrového řízení. Myslím si, že tato pravidla byla poměrně odvážná, nadčasová a spravedlivá. Pokud byla prováděna bez bratříčkování a s důvěrou, že jde o spravedlivé zhodnocení práce odpovědných, kteří ji dělají ve prospěch obyvatel města. Ale život běžel dál. V roce 2002 vstoupil v platnost nový zákon o úřednících územních samosprávných celků, podle kterého se tato progresivní směrnice opět upravila a přestala platit pro vedoucí odborů městského úřadu, kteří jsou skoro neodvolatelní (pouze v případě hrubého porušení pracovní kázně). Asi se chtělo zabránit tomu, aby byli všichni úředníci vyměněni při nástupu nových politických garnitur na radnice po volbách, ale nikdo asi nedokázal domyslet, kolik škody může způsobit špatný, arogantní a neodvolatelný úředník. A něco podobného se stalo ještě v roce 2004, když se podobnou praktikou rozhodlo o ředitelích předškolních a školních zařízení. A tak se z původní dobře myšlené a odvážné směrnice stalo její torzo, které se týká pouze šesti jednatelů obchodních městských organizací a čtyř ředitelů městských příspěvkových organizací.

 

Zajistit si dostatek podkladů pro napsání podobného článku je poměrně složité. Buď zvolíte metodu pročtení všech zápisů z rady za několik posledních let, nebo požádáte tajemníka a radniční personalistku Janu Chlupovou, aby vám s tím pomohli. Musím přiznat, že tak učinili, a to poměrně ochotně. Tak jsem se dozvěděl, že kromě dvou nových jednatelů, kteří prošli v roce 2010 novými výběrovými řízeními (Hajn – kulturní centrum, Kořínek – městská sportovní), toto hodnocení v letošním roce čeká jednatele Panochovy nemocnice Ing. Slámu (březen), v příštím roce dva jednatele (Preisler – technické služby, Pokorný – Nempra) a v roce 2013 pouze jednoho (Konopka – městská teplárenská). Ředitelé příspěvkových organizací projdou hodnocením v letošním roce dva (Cimbál – zdravotně sociální služby, Rakoušová – speciální škola, resp. stacionář u nádraží) a v roce 2013 rovněž dva (Karpíšek – městská knihovna, Jurášová – hrad Valdštejn).

 

A proč o tom všem píši? Tato hodnocení zůstávají, bohužel, utajovaná. Členy komisí, které hodnocení provádějí, i výsledky projednává pouze městská rada, která má svá jednání neveřejná a pokud se pamatuji, zjištěné skutečnosti nevyjadřuje jinak, než že v zápise uvede, že ten a ten byl potvrzen ve funkci i pro další období. Myslím si, že to je špatně. Vždyť činnost jednotlivých organizací nemůže být neveřejná a k výsledkům by se mělo vyjadřovat alespoň zastupitelstvo, které všichni hodnocení vlastně zastupují. Přestože to může být pro hodnocené nepříjemné, o spokojenosti či nespokojenosti se způsobem vedení městských organizací by měla být informována i veřejnost. A ještě jedna věc na mě působí zcela nevěrohodně. O průběhu hodnocení se vlastně nic nedozvíme, ale pokud mohu posoudit z výsledků hlasování v radě, v dosavadních hodnoceních vládla se všemi pracovníky a jejich prací všeobecná spokojenost, protože při projednávání získali všichni jednomyslnou, tedy stoprocentní podporu členů rady (poslední, již zcela letitou výjimkou, bylo moje hodnocení ve funkci jednatele kulturního centra 5 pro a 4 proti).  A to je buď důvod k bouřlivým oslavám, nebo k velkým pochybnostem.

 

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.