UKONČENÍ PYTLOVÉHO SVOZU TŘÍDĚNÉHO ODPADU SE NEKONÁ (ZATÍM)

0

„Z důvodu propadu daňových příjmů a zvýšení sazby DPH muselo zastupitelstvo města v lednu schválit úsporný rozpočet na tento rok. Došlo k plošnému snížení objemu finančních prostředků všem organizacím, snížen byl i objem finančních prostředků určených na svoz a likvidaci komunálních odpadů a na provoz sběrného dvora na Vesecku. Proto od 1. března bude ukončen pytlový svoz tříděného odpadu, který probíhal vždy první středu v měsíci. Od tohoto data bude možné ukládat vytříděné odpady (plast a papír) jen do kontejnerů na tříděný odpad,“ tolik oficiální zpráva turnovské radnice, kterou v minulých dnech dostalo osobním dopisem zhruba 700 zdejších občanů, kteří byli do systému pytlového sběru zapojeni. Po veřejném zasedání turnovského zastupitelstva ve čtvrtek 23. února ale tohle již neplatí, svoz bude fungovat dál.

„Turnovské technické služby letos musí hospodařit s nižším rozpočtem, navíc se zvýšila sazba DPH, hledali jsme tedy, kde bychom mohli něco uspořit,“ vysvětloval na veřejném zasedání původní záměr radnice místostarosta Otakar Špetlík. Podle něho to bylo právě v případě pytlového sběru separovaných odpadů. „Je to nejméně efektivní služba, auto na svoz pytlů po městě najede 180 kilometrů, zaměstná to dva pracovníky technických služeb,“ uvedl Špetlík s odkazem na vysoký počet separačních míst, kde mohou občané papír, plasty a sklo ukládat. To je fakt, tzv. separačních míst na tříděný odpad je v současné době úctyhodných 62 (!). Najdete je v jednotlivých čtvrtích i v okrajových částech města. Pro některé občany jsou nicméně daleko, a to jsou vesměs ti, co využívají pytlového sběru. Jednou měsíčně pytle s roztříděným odpadem postaví na místo, kam jinak dávají popelnici, a technické služby je odvezou. Panuje obava, že právě tito občané by – sotva se odpady naučili separovat, je opět ukládali do popelnice. „Svoz pytlového sběru možná není efektivní a někdo ho může vidět jako nadstandardní, lidi ale učí chovat se ekologicky. Měl by to být také motivační prvek, kdyby město jednou přistoupilo ke změně systému nakládání s odpady. Kdo by prokazatelně více separoval, platil by za odpady méně,“ řekla zastupitelka Martina Pokorná. Navíc podle ní částka, kterou služba stojí, tedy 150 tisíc korun, není v městském rozpočtu natolik zásadní, aby služba nemohla být poskytována i nadále. Pokorná se pozastavila i nad tím, že při projednávání rozpočtu tato informace nikde nezazněla a i většina zastupitelů se to dozvěděla jen pár dnů před avizovaným ukončením poskytované služby.

Protože se zpráva o ukončení svozu pytlového sběru setkala s poměrně velkou nesouhlasnou vlnou občanů, schválili nakonec zastupitelé většinou 22 hlasů návrh místostarosty Špetlíka, aby radní města zachování této služby s technickými službami znovu projednali. To je současně i dobrou zprávou pro ty, kteří službu využívají. Funguje normálně dál, pokud případně zastupitelé na některém z dalších jednání nerozhodnou jinak…

Návrh na ukončení svozu pytlového sběru nebyl jediným z úsporných opatření. To další je omezení provozu sběrného dvora na Vesecku:
Letní období (březen až říjen): Po-Pá 9.00 – 17.00 a So 9.00 – 12.00 hodin.
Zimní období (listopad – únor): Po – Pá 9.00 – 16.00 a So 9.00 – 12.00 hodin.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.