OBCHODNÍCI A RESTAURATÉŘI NEBUDOU MUSET MĚSTU PLATIT ZA PŘEDZAHRÁDKY A REKLAMNÍ STOJANY

0

Město Turnov pronajímá prostory před restauracemi, cukrárnami a kavárnou v podobě předzahrádek a laviček. Najdete je na náměstí před hotelem Korunní princ, u cukrárny Mikula v Nádražní ulici, před restauracemi Belgický dvůr, Plaudit a BB club. Dále jsou to lavičky před pekárnou Mikula v ulicích 5. května a Hluboké a před kavárnou v ulici A. Dvořáka. Příjem ze všech těchto nájmů za loňský rok je zhruba 27 tisíc korun. Potom je tu 12 povolených reklamních tabulí (nepovolených je podstatně víc), tzv. áček, a prodejní regály na zeleninu a květiny. Zde je příjem do rozpočtu města 24 tisíc korun ročně. „Domníváme se, že město slibuje podporu drobným podnikatelům vždycky a stále, realita je ale trochu jiná. Podporu drobným živnostníkům měly v programu všechny politické subjekty v současném zastupitelstvu. Zatímco náš územní plán umožňuje stavět v určitých lokalitách supermarkety, pro drobné živnostníky neděláme nic,“ uvádí zastupitelka Martina Pokorná z Turnovské koalice.

Podle ní zde panuje oprávněná obava z vylidnění centra města a z prázdných obchodů. Proto je nutné pomoci živnostníkům alespoň něčím. „Otázkou však zůstává, co s podnikateli v centru města provede plánovaná stavba obchodního centra u Lidlu, marketu na místě masny nebo u Šroubárny,“ vypočítává zastupitelka své obavy. „Navrhujeme, aby podnikatelé od ledna 2014 za předzahrádky, které oživují město, neplatili žádný poplatek, stejně tak v případě reklamních poutačů,“ dodala Pokorná.

Návrh schválili všichni přítomní zastupitelé na srpnovém veřejném zasedání. Schváleno bylo znění nové obecně platné vyhlášky s platností od 1. 1. 2014, podle níž již nepůjde o pronájem plochy, ale o výpůjčku. Nicméně podnikatelům neodpadne ohlašovací povinnost a nemůže jim být odpuštěn správní poplatek.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.