V TURNOVĚ BY CHTĚL ŽÍT KAŽDÝ ANEB ZASTUPITELÉ JEDNALI

0

Asi nezajímavější zprávou z dubnového zasedání turnovských zastupitelů je informace o prodeji pozemků na Hruštici. Parafrázováno s legendárními Cimrmany, vypadá to, že v Turnově (a v Českých Budějovicích) by chtěl žít každý. Alespoň to vypadá podle prodeje pěti stavebních pozemků v bytové zóně Hruštice – Károvsko. Prodej se uskutečnil formou výběrového řízení, tedy kdo dal nejvíc, „bral“. O jeden pozemek mělo zájem sedmnáct lidí! Výběrového řízení se celkem zúčastnilo 23 zájemců. Zapomeňte na to, že pozemky v Turnově koupíte do milionu. Například vyvolávací cena prvního pozemku o výměře 619 m² byla 835 tisíc, vyšplhala se až na 1,4 milionu korun. Největší pozemek o výměře 918 m² získal zájemce za 2,1 milionu! Přitom jeho vyvolávací cena byla 1,2 milionu korun.

Jak na zasedání zastupitelů, kteří prodeje městských pozemků hlasováním stvrzovali, uvedl starosta Hocke, zájem o pozemky byl skutečně mimořádný, v příštím roce by chtělo město na Hruštici k prodeji připravit až deset dalších zasíťovaných pozemků.

Osud bývalého kina Bio Ráj v Žižkově ulici je stále nejasný. Město se snaží objekt dlouhodobě prodat, vždy se ale objeví další komplikace, a tak z nadějných vizí zatím vždy sešlo. A nevyužívaný objekt dál chátrá. Zatím poslední pokus byl učiněn vloni na podzim. Objevil se jeden zájemce, který chtěl objekt upravit na bytový dům. Protože se ale nepodařilo zajistit některé dokumenty včas v souladu s vyhlášením prodeje, musí být vyhlášen prodej nový. Cena je minimálně 5,5 mil. Kč. Původní zájemce má prý stále o objekt zájem, tak se snad už tentokrát prodej opravdu uskuteční a místo zchátralého objektu zde bude něco smysluplného.

Doba nočního klidu je závazně stanovena novelou zákona o přestupcích od 22.00 do 6.00 hodin. Obec může závaznou vyhláškou stanovit výjimečné případy, kdy může být tato doba zkrácena. Vtip je v tom, že akce musí pořadatelé nahlásit dopředu a zastupitelé vždy musí novelizovat přijatou vyhlášku. Jinak by akce musela končit ve 22.00 hodin. To je apel na všechny pořadatele, aby měli v patrnosti, že požádat o prodloužení nočního klidu týden před akcí neprojde, protože se zastupitelé jednoduše nesejdou.
Nově mohou noční klid porušit akce jako je špérácký Majáles, letní koncerty v areálu Pivovaru Rohozec, rockový festival, který se má uskutečnit v červenci na autobusovém nádraží, červnový Kozafest, prázdninový hudební festival v Dolánkách, filmový víkend ad. Pro rodinné akce není třeba výjimku žádat, po 22. hodině byste však neměli rušit sousedy.

V rámci projednávání rozpočtových opatření vedli zastupitelé diskuzi o formě zadání zakázky na stavbu nového dětského hřiště u nádraží, kterou opoziční zastupitelé Mikula, Sekanina a Uchytil nepovažují za úplně transparentní vzhledem ke skutečnosti, že stavbu prováděla firma koaličního zastupitele.
Podobná diskuze s odkazem na možný střet zájmů se vedla při rozdělování prostředků ze sociálního fondu. Zastupitel Jiří Mikula poukazoval na každoročně se zvyšující částky pro turnovskou Náruč, jejíž předsedkyní je místostarostka Houšková. Odpovědí bylo, že Náruč v posledních letech výrazně rozšířila poskytované služby.
Zastupitel Hudec by rád viděl větší částku pro organizaci Spokojený domov, která poskytuje péči nemocným a seniorům v domácím prostředí a v Turnově také provozuje asistenci hendikepovaným školákům.

V závěru jednání byla probírána dotace na provozování letních cyklobusů. Zastupitel Báča konstatoval nízkou úroveň poskytovaných služeb. Opakovaně se setkal se skutečností, že místo autobusu uzpůsobeného na přepravu jízdních kol přijel normální linkový autobus a logicky se zájemci s jízdními koly dovnitř nedostali. Místostarostka Svobodová, která je také předsedkyní Sdružení Český ráj, slíbila provozovatele těchto služeb na tyto skutečnosti důrazně upozornit.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.