PÁTEČNÍ TRHY NA NÁMĚSTÍ SKONČILY ANEB: ZASTUPITELÉ ROZHODLI

0

Aktualizováno Program zasedání turnovského zastupitelstva, které se uskutečnilo ve čtvrtek 28. dubna v sále Střelnice, nesliboval žádná dramata, jakých jsme byli svědky na počátku roku, kdy se jednalo o ukončení provozu porodnice a změnách v Panochově nemocnici. Přesto o překvapení nebyla nouze. Před zasedáním by si asi málokdo troufl vsadit na to, že se opozičním zastupitelům z ČSSD podaří prosadit přesun pátečních farmářských trhů z náměstí na „periferii“ autobusového nádraží mezi mosty. A stalo se. Pro konec trhů na náměstí zvedla ruku těsná většina zastupitelů, tedy 14. Pro krůtí maso či zeleninu budete od pátku 6. května muset místo na náměstí zajít na autobusové nádraží, pokud sem tedy trhovci vůbec přijedou.

Podle zastupitele Tomáše Hudce (ČSSD) si historické a pěkně upravené náměstí nezaslouží improvizované stánky trhovců. „Máme v centru města památkově chráněnou zónu, Turnov je centrem turistického ruchu a přitom na náměstí dovolíme prodej ve velmi nekulturní formě. Návštěvníci města chtějí bezesporu obdivovat památky, odpočinout si na lavičce a ne se proplétat mezi zaparkovanými automobily na místech pro chodce a mezi prodlužovacími kabely,“ uvedl Hudec. Podle něho všechny strany v předvolebních materiálech deklarovaly podporu místním živnostníkům a podnikatelům. Ti musí čelit obrovské konkurenci nadnárodních řetězců v supermarketech, platí vysoké nájmy, daně a sponzorsky přispívají na radnicí a jinými pořadateli organizované akce. Místo podpory však mají konkurenci přímo ve středu města.

n201104291226_zap_124_2011_trhyPetici za přesun farmářských trhů z náměstí k autobusovému nádraží podpořila většina podnikatelů z tzv. „kamenných obchodů“ v centru města. Ti poukazovali také na skutečnost, že na parkovišti u autobusového nádraží je víc místa a trhy se tam mohou rozrůstat. Nad úrovní kultury prodeje se pozastavili i další zastupitelé, mj. Ondřej Halama (KDU-ČSL) či Martin Hrubý (Nezávislý blok). Podle Halamy prodej zboží z kufru polorozpadlého Favoritu na upravené náměstí prostě nepatří, Hrubý poukázal na skutečnost, že přemístění trhů na autobusové nádraží se prakticky rovná jejich likvidaci, protože tam nakupující těžko najdou cestu. Přikláněl by se spíš ke zlepšení kultury prodeje, než trhy prostě vymístit z centra jinam. Starostka města Hana Maierová (Nezávislý blok) připomněla několikaměsíční úsilí a přemlouvání, než vůbec nějací trhovci začali do města přijíždět. Jak zmínila, jedno dopoledne v týdnu snad místní obchodníky nemůže ohrozit. „Myslím, že občané trhy vnímají jako žádoucí zpestření nabídky,“ zdůraznila starostka. Trhovci už prodej neměli v poslední době zdarma, ale platili za metr čtvereční prodejní plochy 100 Kč, prodávat by zde měli pouze pěstitelé a výrobci, ne překupníci. Trhy v centru města mají navíc velkou tradici v minulosti…

 

Tomu je ale konec, pro přesun trhů z centra města hlasovala opozice: ČSSD, Turnovská koalice, TOP 09, KSČM, ale i radní za KDU-ČSL a Věci veřejné. Po hlasování, které trhy odsunulo z centra města, už jen místostarosta Jaromír Pekař (ODS) podotkl, že se možná pan Hudec měl hlasování zdržet, protože je na věci jako provozovatel řeznictví osobně zainteresován…

 

Rozhodnutí o konci pátečních trhů na náměstí ale nebylo jediným bodem programu dubnového jednání zastupitelů. Ti do dalšího kola posunuli záměr výstavby sportoviště v Maškově zahradě (na stole je nová studie využití prostoru), rozhodli o prodeji pozemků v majetku města, které se nacházejí pod panelovými domy, vyměnili a prodali některé pozemky, rozdělili příspěvky spádovým obcím a příspěvky dalším organizacím, odložili navýšení příspěvku na Memoriál Ludvíka Daňka, schválili členy kulturního fondu a zadali otázky renomované právnické kanceláři na téma trasování R35 městem v souvislosti se zpracováním nového územního plánu. O tom všem ale podrobně někdy příště…

AKTUALIZACE 29. DUBNA, 12.00 HODIN:

Rušné páteční dopoledne prožili na náměstí trhovci i nakupující poté, co vešlo ve známost rozhodnutí zastupitelů o přesunu trhů. Spontánně vznikla petice, která žádá zastupitele trhy zachovat. Jen během dopoledne ji podepsaly desítky lidí. Část prodejců je ale i připravena se na parkoviště k autobusovému nádraží přesunout, objevila se i nová možnost, a sice tyto páteční trhy pořádat na soukromém parkovišti naproti Baťovně, kde se konají trhy středeční. V každém případě trhovci tvrdí, že i v dalších týdnech do Turnova přijedou, nejisté je jen místo prodeje…

 

K SITUACI SE VYJÁDŘILO I VEDENÍ MĚSTA:

Prohlášení vedení města

Na jednání zastupitelstva 28. dubna předložil zastupitel Tomáš Hudec (ČSSD) návrh na ukončení pátečních farmářských trhů na náměstí Českého ráje a na jejich přesun do prostoru parkoviště u autobusového nádraží. Podnět podepsali někteří obchodníci, zvláště z centra Turnova dokonce s „výhružkou“, že přestanou finančně podporovat některé spolkové aktivity na území města, pokud zastupitelé návrhu nevyhoví. Deklarovaným důvodem bylo estetické poškození vzhledu náměstí zvláště z pohledu návštěvníků a cestovního ruchu, faktickým důvodem je však spíše obava z konkurence.
n201104291226_zap_125_2011_trhyPo delší diskuzi byl nakonec návrh schválen těsnou většinou 14 hlasů. Pro zrušení farmářských trhů na náměstí hlasovali zastupitelé za ČSSD, Turnovskou koalici, TOP 09, VV, KDU-ČSL a KSČM. Proti byli pouze zastupitelé za Nezávislý blok a ODS.

My jako vedení města chceme říci, že jsme tímto výsledkem byli velmi nemile překvapeni, protože jsme obnově  trhů v Turnově věnovali velkou energii a od občanů slyšeli v naprosté většině kladné ohlasy. Z pracovníků  MěÚ se věnovali zajištění především H. Lustigová, L. Těhníková a Ing. M. Šmiraus, kterým patří velké poděkování.

Je tomu právě rok, kdy jsme se začali pokoušet o obnovu tradice trhů, které kdysi k turnovskému náměstí přirozeně patřily. Druhým místem jejich konání bylo po určité období i Mariánské náměstí.

Přilákat sem výrobce, pěstitele a prodejce bylo a je velmi nelehké, možností mají v dnešní době poměrně dost. Po loňských zkušenostech jsme přesunuli místo konání na méně exponovanou stranu náměstí, zajistili přívod elektřiny a začali vybírat poplatky.

Postupně si sem našlo cestu i několik drobných pěstitelů, o které stojíme obzvlášť, a proto se na ně ani poplatky nevztahují. Ve srovnání např. s Jičínem, kde je každou sobotu stánky zaplněno nejen historické náměstí, ale i pěší zóna, je to vše stále minimální. Proto obava místních obchodníků z konkurence nemůže být přesvědčivým argumentem.

Zda budou mít prodejci a zákazníci zájem o místo u autobusového nádraží, ukáže již příští pátek 6. května. Je však možné, že jedna nová tradice skončí již na samém počátku své existence.

Co na to Vy, občané? Uvítáme vaše názory, abychom je mohli předat zastupitelům na příštím jednání zastupitelstva ve čtvrtek 24. května. Svůj názor můžete přijít říci na toto jednání i osobně.

PhDr. Hana Maierová, starostka

Mgr. Otakar Špetlík, Ing. Jaromír Pekař, místostarostové

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.