MAŠKOVKA A NEMOCNICE, LIDÉ DISKUTOVALI

0

Dvacet čtyři hodin před zásadním rozhodnutím zastupitelů si dal starosta Turnova Tomáš Hocke schůzku s občany, aby se jich zeptal, co si o projektu koupaliště v Maškově zahradě a budoucnosti zdejší nemocnice myslí. Na sklonku léta jeho výzvu ve středu 28. srpna po 16. hodině vyslyšela zhruba třicítka občanů. Jestli je to hodně, nebo málo, je takříkajíc jedno, nikdo si ale nemůže stěžovat, že by o jeho názor nebyl zájem. Ve čtvrtek 29. srpna na svém veřejném zasedání budou zastupitelé města rozhodovat o zahájení stavby koupaliště v Maškově zahradě. Podle informací TvA pro budou patrně všichni zastupitelé z Nezávislého bloku, ČSSD, minimálně část zastupitelů za TOP 09 a nejméně půlka ODS. Dá se tedy předpokládat, že stavba sportoviště bude zahájena. Proti jsou zastupitelé z Turnovské koalice.

Starosta Hocke shrnul celou historii od záměru mecenáše Horáčka vystavět v Maškovce miliardové centrum přes likvidaci koupaliště v Dolánkách až po současnou prováděcí dokumentaci na stavbu, o které budou zastupitelé rozhodovat. Jen toto funkční období bylo do projektu investováno přes 2 mil. Kč. Když záměr výstavby sportoviště v Maškově zahradě budeme sledovat od nákupu pozemků, což hradil B. J. Horáček, zastavíme se někde na 50 až 60 milionech, a to tu dodnes nic nestojí. Jak Hocke zdůraznil, záměrem je postavit koupaliště velikosti odpovídající městu s rozumnou provozní ztrátou. Ta je odhadována až na 800 tisíc Kč. Odhadovaná ztráta z provozu zimního stadionu je kolem 2,5 mil. Kč ročně, což je současně i důvod, proč se zatím bude stavět pouze koupaliště. (Pro zajímavost: Víte, že roční ztráta z provozu mobilního kluziště u nádraží je půl milionu a ztráta z provozu bazénu na Výšince je 2,4 mil. Kč?)

„Vnímám i skutečnost, že veřejnost v Turnově je rozpolcena. Polovina by se chtěla vrátit do Dolánek. Zkoumal jsem všechny možnosti, ale tím, že bývalé koupaliště bylo vymazáno z katastru nemovitostí, nám tam nikdo nedovolí postavit zhola nic. Obnova koupaliště v Dolánkách je naprosto nemožná,“ zdůraznil Hocke. Ten si na místě bývalého koupaliště ale dovede představit například tzv. koupací biotop. To by případně byla vhodná vodní plocha pro přírodní koupání, což na několika místech v republice funguje (náklady by byly asi 4,5 mil. Kč). Realizace ale bude narážet na souhlas majitele náhonu, aby v biotopu vůbec byla voda. Nakonec by to ale možná byla cesta. Koupaliště do dnešní doby a k centru turistického ruchu patří, záměr stál již příliš mnoho peněz a energie. Navíc ceny úvěrů a stavebních prací již asi níže nepůjdou. Když stavbu v Maškovce zastupitelé s konečnou platností ve čtvrtek 29. srpna schválí, bylo by třeba dobré, zamyslet se nad tím, jak uspokojit druhou polovinu občanů, která chce návrat Dolánek. Třeba v podobě přírodního areálu.

n201308282119_zap_328_2013_starostaV otázce budoucnosti nemocnice zazněla na setkání důležitá informace: Zastupitelé o ní budou rozhodovat až na konci září. „Máme tak ještě alespoň čas na další debatu, původně jsme měli rozhodovat 29. srpna, ale na žádost statutárního města Liberec, které má k fúzi turnovské a krajské nemocnice nějaké výhrady dílčího charakteru, je rozhodnutí odsunuto na září,“ přiblížil starosta. Ve hře jsou stále tři varianty. První je zachovat současnou podobu a pokusit se přečkat nejhorší, druhou možností je fúze s krajskou nemocnicí v Liberci a třetí je kývnout na nabídku jedné ze tří soukromých společností. Ze zajímavé debaty, jejímiž účastníky byli mj. Kunetka st., bývalý ředitel nemocnice Eckert i bývalý zástupce ředitele a primář Syrovátko, vyplynula velká obava z fúze i soukromých zájemců. Město by prý mělo s rozhodnutím počkat až po parlamentních volbách. Už třeba proto, že souhlas s fúzí je prakticky nevratný krok!

Při této příležitosti opakovaně zaznělo, že Turnov si za víc než dvacet svobodných let nedokázal vygenerovat osobnost, na které by se shodl, což má za následek skutečnost, že v parlamentu a dalších vlivných orgánech za město nikdo nebojuje. „Je to bohužel o politice a já, jako starosta, neumím příliš budoucnost nemocnice ovlivnit ze svého postu. Ve hře je ministerstvo, zdravotní pojišťovny a další. Nemusíme nemocnici zachránit ani tím, že do ní nasypeme miliony z městského rozpočtu,“ komentoval opravdu složité rozhodování zastupitelů starosta Tomáš Hocke.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.