ZASTUPITELÉ JEDNALI: V OTÁZCE VHS ŽÁDNÉ PŘEKVAPENÍ

0

Očekávání bylo veliké, realita jiná. Petici občanů žádajících odvolání zástupců Turnova v Radě VHS M. Hejduka a J. Vojtíška podepsalo 113 lidí, na vlastní projednání do sálu Střelnice, kde se ve čtvrtek 27. února vpodvečer konalo veřejné zasedání zastupitelstva, jich ale přišla jen hrstka. Měl-li tedy někdo obavu ze vzrušené debaty na téma cena vody a fungování Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS), mýlil se. Ti dotyční, co vzrůstající cenu kritizují, zůstali tradičně doma! Jednání to ale bylo velmi zajímavé…

Úvodem starosta Tomáš Hocke přítomné upozornil, že na toto téma již proběhlo pracovní setkání zastupitelů, konala se i diskuze s veřejností v kině, on sám dostal od zastupitelů úkol připravit rozbor vzniklé situace po protestech proti zvýšení ceny vodného a stočného vloni na podzim, a to včetně možností vedoucích k vystoupení Turnova z VHS.

Základní fakta si můžete přečíst v článku, který přibližuje setkání s občany na Střelnici 24. února (ZDE). V diskuzi na jednání zastupitelstva Tomáš Hudec (ČSSD) požadoval odvolání zástupců města Milana Hejduka a Josefa Vojtíška z Rady VHS, protože podle něho nesplnili usnesení zastupitelů nehlasovat pro zvýšení vodného a stočného.
Zdeněk Romany (TOP 09) požadoval jako cestu k zamezení neustálého zvyšování ceny vody snížení tempa investic, posunutí horizontů výstavby jednotlivých vodohospodářských staveb ad.
Starosta Hocke přiblížil, že naprostá většina zástupců členů Rady VHS hlasovala v koncesním řízení o míře obnovy sítí s výhledem do roku 2020. Kdyby se měly uskutečnit všechny investice podle plánu, musela by cena za kubík vody stoupnout na 180 Kč, členové rady se ale nakonec usnesli na 120 Kč, což už obnáší významné snížení ceny.
Podle Otto Jarolímka jsou zástupci Turnova povinni držet se usnesení zastupitelstva, v otázce ceny vodného a stočného Turnovská koalice navrhuje v nejbližších letech cenu nezvyšovat a adekvátně s tím snížit investice, zvýšit podíly obcí při investičních akcích a hledat úspory v chodu samotné organizace. „Podmínkou k tomu, aby se tak stalo, je vnitřní reforma fungování VHS, aby hlasovací práva odpovídala vloženému majetku,“ řekl Jarolímek.
Hana Maierová (Nezávislý blok) připomněla, že smyslem vzniku VHS bylo sdružit obce, aby bylo možné žádat o dotace na vodohospodářské stavby velkého rozměru (např. Čistá Jizera), což se i stalo ku prospěchu všech.
Na jednání také vystoupil předseda Rady sdružení VHS Milan Hejduk, který zastupitele upozornil na vážnost situace především v pohledu na potřebnou obnovu vodohospodářského majetku, který je na mnoha místech ve velmi špatném stavu. Jak dodal, kdyby hlasoval proti zvýšení ceny, považoval by to za krok proti zájmům Turnova. VHS se určitě podle něho nebude bránit tomu, když města budou občanům cenu vody dotovat z rozpočtu.
K situaci se vyjádřil i další zástupce Turnova Josef Vojtíšek (exzastupitel za ODS). O rozhodnutí zastupitelů, že nemá pro zvýšení ceny hlasovat, prý nebyl informován (?), hlasoval prý podle svého nejlepšího přesvědčení, protože jako odborník zná špatný stav vodohospodářské sítě.
Ivan Kunetka (Turnovská koalice): „Podle svého svědomí mohou hlasovat zastupitelé, pověření zástupci města se musí držet usnesení zastupitelstva.“ Podobný názor uvedl i Petr Dvořák (ODS).

Turnov z VHS nevystoupí, pro toto usnesení hlasovalo 21 zastupitelů, pět bylo proti (zástupci ČSSD a TOP 09).
Podle dalšího schváleného usnesení je starosta povinen zástupce města v Radě VHS informovat o usneseních zastupitelů.
Celkem 25 zastupitelů hlasováním žádá zástupce města v Radě VHS, aby prosazovali zájmy města tlumočené usneseními ZM, jinak bude nutné přikročit k jejich odvolání.
Dalším hlasováním 14 koaličních zastupitelů (Nezávislý blok, ODS, KDU-ČSL a nezařazený Karel Jiránek) podrželo zástupce města v Radě VHS, nikdo tak odvolán nebude.
Podle dalšího usnesení by v rámci VHS mělo dojít k úpravě podílu hlasů, aby tento odpovídal výši vloženého majetku (Turnov má v rámci celého sdružení 37 % majetku) – pro hlasovalo 22 zastupitelů, čtyři se zdrželi.
V rámci opatření, která mohou vést k zafixování vodného a stočného, rozhodli zastupitelé o příspěvku na investice jednotlivými obcemi podle vysoutěžené ceny (10 % na akce do 10 mil. Kč a 20 % na akce nad 10 mil. Kč), jednat se také podle dalšího rozhodnutí bude o oddlužení VHS ve výši 6 – 10 mil. Kč za rok napříč městy a obcemi.

U všech těchto bodů je nutno podotknout, že jsou to pouze přání turnovských zastupitelů. Zásadní změny ve fungování VHS musí odsouhlasit zastupitelstva 22 členských měst a obcí, resp. v některých případech bude možná stačit nadpoloviční počet hlasů zástupců obcí v Radě VHS.

Související články (celkem 62)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.