ČEKÁ NÁS OPRAVDOVÝ VÍKEND V POHYBU

0

Podle statistik ve dnech 5. a 6. července navštíví Český ráj největší počet lidí v celém roce. Je to samozřejmě dáno státními svátky, které ale letos připadnou na sobotu a neděli. Přesto je nabídka pro návštěvníky a domácí opravdu mimořádná. Najdete tu vše, od výjimečných prohlídek hradů a zámků po kamenářskou akci na náměstí v Turnově, westernový den pořádají ve Šťastné zemi, regionem se proženou rychlá auta Rallye Bohemia. A že se v Tatobitech koná také akce na připomenutí Mistra Jana Husa, to je velmi příjemné zjištění…

KOZA 008
Hudební festival v přírodním areálu restaurace Zrcadlová koza. Pátek 4. července. Začátek v 18 hodin. Vystoupí kapely (včetně předběžného harmonogramu): 18.00 – Nothingham, 19.00 – Outcry, 20.00 – W.I.X, 21.30 – Experiment-Elevace, 23.15 Krucipüsk, 01.00 – 02.00 – Georgen.

MEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI
Tradiční turnovská akce začne příjezdem Albrechta z Valdštejna na turnovské náměstí v sobotu 5. července v 10 hodin. Letos se akce koná již po čtvrté, náměstí se promění ve středověké tržiště, šperkaři a brusiči budou předvádět své umění. Jak se brousí drahé kameny v leže návštěvníkům přiblíží brusiči z partnerského německého města Idar-Oberstein. Přijede i tamní starosta.
Podle Elišky Gruberové z turnovského infocentra bude na náměstí také skoro trojnásobně zvětšen stan, kde kamenáři své umění předvádí, celkem jich tu má být přes dvacet. Podrobnosti dvoudenního bohatého programu se dozvíte ZDE. Jedná se o mimořádnou akci, náklady na městské slavnosti činí 200 tisíc Kč, vstup pro návštěvníky je zdarma.
n200807031653_vakci_65_08_akceAkce Kámen a šperk pokračuje až do 25. července v Muzeu Českého ráje a v Galerii Granát na náměstí. V muzeu jsou nyní k vidění dvě výstavy, a sice ohlédnutí za 19. ročníky mezinárodního šperkařského sympozia, je tu také výstava Sympozion, na které se postupně objeví i práce letošních účastníků. Šperkaři se sešli v muzeu 2. července na zahájení výstav, nyní budou pracovat ve zdejší formě RSG.
Sbírka klenotů z předešlých sympozií čítá již přes 400 kusů a patří k mimořádně cenným v celosvětovém měřítku. Letošního mezinárodního šperkařského sympozia se účastní: Helen Britton z Austrálie, Rebecca Gilbert z Izraele, Simone ten Hompel z Německa, Ariel Kupfer z Argentiny, Tomás Palos ze Španělska, Beverley Price z Jihoafrické republiky, Stella Saez ze Španělska, Kristýna Španihelová a René Hora z České republiky a Adi Toch z Velké Británie.
V Galerii Granát na náměstí můžete po celé dny vidět až do 25. července při práci brusiče a seznámit se historií a současností Družstva umělecké výroby Granát Turnov.

MEK HRUBÝ ROHOZEC
V sobotu 4. a v 5. neděli zde probíhají komponované prohlídky „Vítejte ve starých časech. Móda sedmi staletí“. Zámkem vás provedou průvodci v dobových kostýmech od gotiky po secesi. Vše je doplněno menším tržištěm řemesel. Výstavy na zámku: Nadpřirozené bytosti v zámeckém sklepení, Památky Libereckého kraje na dobových vyobrazeních.

MEK SYCHROV
* V pátek 4. července v 17 hodin se na zámku uskuteční vernisáž výstavy fotografií zpěvačky Evy Pilarové. Výstavu zahájí Bettina Lobkowitz.
* Noční prohlídky „Dědictví chamtivého lorda“ se na zámku uskuteční 4. a 5. července a 8. a 9. srpna. Začátek prohlídek je v 18.00, 19.00, 20.00 a 21.00 hodin. Správa zámku doporučuje rezervaci na telefonním čísle 482 416 011. Jednotné vstupné 120 Kč, představení není vhodné pro děti do 12 let.

MEK HRUBÁ SKÁLA
O prázdninách zde každý den od 10.00 do 16.00 probíhá program s názvem „POZNEJ STŘEDOVĚK“. Návštěvník zámku se průchodem do areálu ocitne ve středověku: historické kulisy, zařízení, nářadí a stroje, oslíci a jiná zvířata, postavy zámeckých poddaných, rytíři, kejklíři, tanečnice, muzikanti… O víkendech bude program pravidelně doplňován o další zajímavé programy a vystoupení známých osob. Více najdete ZDE.

WESTERNOVÝ DEN
n200807031654_vakci_66_08_akcePo velmi úspěšných Hasičských slavnostech, kdy v areálu Šťastné země v Radvánovicích soutěžilo několik dětských týmů, probíhaly zde ukázky z práce profesionálů i dobrovolných hasičů a stovky lidí přišly večer k blízkému rybníku Roudný podívat se na hasičskou fontánu a ohňostroj, čeká tento vyhledávaný areál v sobotu 5. července Westernový den. „Tato akce se zde koná vůbec poprvé, běžně se tu sice děti mohou svézt na koních, ale indiáni a kovbojové, to tu opravdu ještě nebylo,“ říká Erik Černý, programový manažer Šťastné země.
Děti si budou moci vyrobit westernové doplňky, jako jsou třeba šerifské hvězdy nebo indiánské čelenky, budou se konat hry ve westernovém stylu, jezdci na koních předvedou ukázky westernového ježdění a budou chytat bandity. Možná bude i přestřelka jako na divokém západě. Program doplní skupina Psito Oyate, která do areálu přiveze dvě teepee, konat se budou různé indiánské soutěže pro děti a dospělé. „Začínáme už v 10 hodin dopoledne, odpolední blok startuje ve 13 hodin. Ukázky westernového ježdění jsou na programu od 14 hodin, program zakončí divadelní představení Frýdlantských dramatiků,“ přibližuje Erik Černý.
Další akcí jsou Slavnosti dřeva, které se zde uskuteční o víkendu 19. a 20. července.
Šťastná země v Radvánovicích u Turnova je pro návštěvníky otevřena až do 28. září každý den od 9 do 19 hodin, o prázdninách až do 20 hodin. Více na www.stastnazeme.cz . Pro stálé návštěvníky je připravena výhodná permanentka na celou letní sezonu.
n200807031654_vakci_67_08_akceWesternový den, sobota 5. července, areál Šťastná země Radvánovice:
10.00 – 18.00 hodin
tvůrčí dílny a soutěže ve westernovém stylu
Psito Oyate: indiánské hry a teepee s prohlídkou
10.00 – 14.00: soutěže firmy EkoKom a. s.
13.00 – 18.00: tvůrčí dílny
13.00 – 14.00 a 15.00 – 16.00: soutěže
14.00, 16.00 a 17.30: ukázky westernového ježdění na koni
16.30 – 17.30: Frýdlantští dramatici
(divadelní představení M
amba)
vstupné: dospělí 90 Kč, děti 70 Kč

RALLY BOHEMIA
Od 3. do 5. července se jede jubilejní 45. ročník RALLY BOHEMIA. V pátek 4. července ve 13 hodin odstartuje Rally Bohemia tzv. Boleslavskou etapou, jejíž součástí bude i městská rychlostní zkouška. S touto etapou se pojí také páteční závod na autodromu v České Lípě. V sobotu 5. července se od 8 hodin pojede na nejnáročnějších asfaltových erzetách v zemi v rámci Liberecké etapy. Vrcholem soutěže potom budou rychlostní zkoušky v trojúhelníku Turnov, Jablonec nad Nisou a Tanvald o celkové délce téměř 60 kilometrů. V doprovodném programu Rally Bohemia se letos objeví i Historic Show, demonstrační jízda historických speciálů z doby nedávno minulé. Ve zkráceném programu pojedou svou jízdu nazvanou Po stopách Rally Bohemia také starší automobiloví veteráni.
Více o rally se dozvíte ZDE. Závodní týmy mají jako hlavní depo letiště v Hoškovicích. Nejblíže Turnovsku se jede v sobotu rychlostní zkouška ze Sychrova na Malou Skálu (ZDE). Start v Sychrově je v 8.40 hodin, počítejte s jízdní dobou asi půl hodiny. Další rychlostní zkoušky se jedou na Železnobrodsku a Tanvaldsku.

Další nabídka akcí je na TvA je ZDE
. V sobotu 5. července přijměte ještě toto pozvání:
* Od 14 hodin začíná jubilejní 30. ročník přehlídky dechovek na Všeni v areálu Kopanina.
* Občanské sdružení DĚDINA v Tatobitech a Náboženská obec Církve československé husitské v Semilech vás zvou od 18 hodin na vzpomínkový podvečer v „Malířově zahradě“ na téma – etický odkaz Jana Husa a Jan Hus v díle Jana Dědiny.
* Od 19 hodin je v atriu turnovského muzea koncert rockové kapely Hitmakers. Jako hosté vystoupí skupiny Kamarila z Teplic a Zaduy ze Semil. Vice na www.hitmakers.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.