POSUN V PŘÍPRAVĚ SPORTOVIŠTĚ V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ

0

Když na počátku letošního roku turnovská radnice oznámila, že nemá a v nejbližší době nebude mít peníze, aby mohla realizovat plánované sportoviště v Maškově zahradě, většina občanů nad záměrem, který odstartoval mecenáš B. J. Horáček v roce 2000, mávla rukou a odeslala ho do kategorie zbožných přání. „Budeme se snažit sehnat soukromého investora a s ním případně jednat, aby alespoň něco z původního záměru v Maškovce vzniklo,“ zdůvodnil tehdy přelomové rozhodnutí radnice místostarosta Jaromír Pekař.

V průběhu roku se kupodivu nakonec objevilo několik zájemců – od „běžných“ developerů, kteří pozemky koupí, resp. seženou investory, až po stavební firmy a vážné zájemce z řad podnikatelů. Nakonec zůstaly tři podnikatelské subjekty: AGILE s.r.o. Ústí nad Orlicí, Qinn invest s.r.o. Chomutov a United Globell Company, a.s. z nedalekého Loukova.

 

n200812041130_zap_538_08_maskovkaV létě letošního roku vznikla na radnici speciální pracovní skupina, která nabídky podrobně studovala (PhDr. H. Maierová, Ing. J. Pekař, A. Hozdecký, Ing. T. Sláma a Mgr. A. Mikl). Uchazeči byli vyzváni k opakovanému doplnění svých nabídek. Radní na svém listopadovém zasedání rozhodli, že nejvíce se požadavkům města blíží loukovská firma United Globell Company, a.s. Její zástupce svoji vizi přednesl na veřejném zasedání zastupitelstva na konci listopadu. Z 24 přítomných zastupitelů jich pro záměr bylo 23 a jeden se zdržel, což je mimořádná podpora celému projektu, byť, jak poznamenala starostka Maierová, bohužel ani jeden zájemce nesplnil všechna očekávání radnice. Krytý bazén v Maškově zahradě nebude.

Do konce března musí loukovská firma předložit základní podmínky dohody o spolupráci společně s urbanisticko-architektonickou studií daného území. Ta musí zohlednit i skutečnost, že jižní část Maškovy zahrady je vedena jako pozemková rezerva pro koridor vedení trasy komunikace R35. Studie bude opět předložena k posouzení zastupitelům.

 

n200812041130_zap_537_08_maskovkaPodle prvního návrhu developera United Globell Company by na pozemku měla vyrůst multifunkční hala s ledovou plochou, která se ale podle potřeby může proměnit například ve velký koncertní sál nebo místo pro halové sporty. Dále je tu navrženo venkovní standardní koupaliště a k němu různě tvarovaný bazén pro děti a neplavce s vodními prvky, ve studii jsou také další sportoviště, ale i bytové domy a obchodní komplex.

 

Radnice by ráda projekt urychlila, aby se ještě v příštím roce mohlo požádat o dotaci z fondů Evropské unie. Podle místostarosty Aleše Hozdeckého není nereálné datum zahájení výstavby v roce 2010.

 

PROJEKT V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ V KOSTCE:
► V roce 2000 Město Turnov vykoupilo pozemky v Maškově zahradě pro výstavbu sportovně rekreačního areálu. Kupní cena ve výši 34 milionů korun byla hrazena sponzorem záměru, mecenášem B. J. Horáčkem. Následně na odkoupených pozemcích proběhl archeologický průzkum s náklady ve výši 6,9 milionu korun a dále byly vyhotoveny studie pro přípravu realizace areálu.
► Po smrti pana Horáčka byl původní záměr upraven tak, aby jej město mohlo realizovat i bez sponzorských darů mecenáše.

► Město Turnov má zpracovánu architektonickou studii a projektovou dokumentaci včetně pravomocného územního rozhodnutí na sportovní areál (podle této studie se ale patrně už nikdy stavět nebude, v návrhu je například i krytý plavecký bazén).

► Pro zajištění odpovídajícího přístupu do areálu je plánována kruhová křižovatka a úprava stávajícího parkoviště pro prodejnu Plus Diskont.

► V průběhu roku 2007 se ukázalo, že na takto rozsáhlý projekt Město Turnov nebude moci získat předpokládané dotace a že celkové náklady na stavbu jsou v současné době nad finančními možnostmi města.

n200812041130_zap_539_08_maskovka► Přestože málokdo předpokládal, že se najde soukromý zájemce, který stavbu areálu zafinancuje, našly se nakonec tři firmy, z nichž vyšla vítězně United Globell Company, a.s. z nedalekého Loukova. Zásadní rozhodnutí o osudu celého záměru padne v roce 2009.

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.