ZELENÁ STUHA PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ A SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ POLYFUNKČNÍHO KOMUNITNÍHO CENTRA (VIDEO)

0

Ve středu 15. září odpoledne bylo po několika odkladech způsobených opatřeními kolem koronaviru konečně slavnostně otevřeno Polyfunkční komunitní centrum ve Skálově ulici za Novou radnicí, které vzniklo na místě původního dožilého objektu. Sídlí zde a o své duševně nemocné klienty pečuje Fokus, komunitní centrum slouží i dalším organizacím, které pomáhají bližním.

„ZELENÁ STUHA PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ. Duševní nepohoda často není vidět. Těžkým životním situacím se ale nedá vždy vyhnout. Důležité je mít spojence a nebýt sám. Noste zelenou stuhu, abyste ukázali kolegům, milovaným nebo prostě všem, kteří procházejí kolem, že vám záleží na duševním zdraví jejich i vašem,“ je napsáno na zadní straně kartičky, na které je připevněna zelená stuha, symbol duševního zdraví. Tato stuha je v současné době v rámci celotýdenní akce (NE)BLÁZNI TURNOVE rozdávána při různých příležitostech.

Stavba Polyfunkčního komunitního centra probíhala od února 2020 do poloviny března 2021. Po dokončení vnitřního vybavení dům přivítal první klienty 3. května t. r. Veřejnost si mohla tehdy objekt projít jen virtuálně. Ve středu 15. září to šlo konečně i „naživo“. Jak v úvodní řeči připomněl starosta Turnova Tomáš Hocke, vznik domu je dlouhotrvající proces a sluší se, abychom každou novou stavbu přivítali a poděkovali těm, kteří stáli u jejího zrodu. Na místě tak přivítal bývalou ředitelku Luďku Kanclířovou, která se mimochodem s Fokusem třikrát stěhovala, dále architekty, zástupce stavební firmy, stavební dozor i úřednice, které řešily financování v rámci dotace z Evropské unie.

Cena díla je 24.118.160 Kč vč. DPH. Městu se podařilo na stavbu získat dotaci, která činila 90 % z celkových způsobilých nákladů (85 % Evropská unie a 5 % státní rozpočet) – celkem 17. 994.667,22 Kč. Zbylá část nákladů šla z městské pokladny. V rámci slavnostního setkání byly několikrát zmíněny pozitivní zkušenosti se stavební firmou MBQ, s. r. o., se kterou se bezproblémově spolupracovalo jak projektantům, tak stavebnímu dozoru a vedení města.
„Vážím si všech lidí, kterým není problematika duševního zdraví lhostejná. Právě na to chce upozornit probíhající celotýdenní akce,“ řekla závěrem setkání ředitelka Fokusu Lenka Meixnerová.

Polyfunkční komunitní centrum je především sídlem Fokusu, přístupné převážně v odpoledních hodinách je ale i jiným organizacím města. Počítá se, že centrum bude využíváno na různé besedy na téma duševního zdraví, komunitních služeb, nebude chybět konzultační místnost pro poradenství (např. sociálně znevýhodněných občanů nebo lidí v těžkých životních situacích).

(TvA s využitím TZ města Turnov)

Slavnostní přestřižení pásky…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.