KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018, DÍL XIII: ZAČÍNÁ POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

0

(Aktualizováno) Volby jsou za námi a na řadě je povolební vyjednávání. Dá se předpokládat, že vítěz voleb, tedy zástupci Nezávislého bloku, si dají schůzku se všemi stranami zvolenými do zastupitelstva, možná se někteří sejdou i vzájemně mezi sebou. Jestli si starosta pro svůj volební blok přál silný mandát od občanů, dostal ho. Je na něm a na lidech v Nezávislém bloku, jakou variantu budoucí vlády zvolí. První schůzky probíhají během neděle.

Ještě v noci po oficiálním zveřejnění výsledků voleb jsme písemně oslovili všechny lídry kandidujících stran s prosbou stručného zodpovězení dvou otázek. Odpovědi zveřejňujeme v pořadí, jak dorazily (oslovili jsme i zástupce stran, které se do zastupitelstva nedostaly, pro ně byla určena první otázka):

1. Jak ze svého pohledu hodnotíte výsledek voleb?
2. S jakými ambicemi vstupujeme do povolebních vyjednávání?

Milan Vašák, ČSSD
Děkujeme za hlasy především všem voličkám a voličům, kteří sociální demokracii zbyli. Nebudeme žehrat na vnější vlivy, ale je zjevné, že styl a obsah sociálně demokratické politiky v Turnově se patrně vyčerpal a občané města jsou se správou věcí veřejných spokojení. A sluší se též pogratulovat všem vítězům voleb.

Jiří Mikula, PROTO
1. Druhé místo a 16,88 % je skvělý výsledek, děkujeme občanům za důvěru! Mandátů máme sice díky přepočtu jen pět, ale i tak jsme dost silní. Blahopřejeme Nezávislému bloku k vítězství.
2. Náš výsledek je druhé místo. Počítáme s tím, že povolební vyjednávání nemusí být snadná, my do nich vstupujeme s tím, že chceme realizovat klíčové body našeho programu.

Zbyněk Miklík, Česká pirátská strana
1. Chtěl bych pogratulovat vítězi voleb a poděkovat všem, kdo k volbám přišli. Volební účast byla 47,09 %, což je o asi 6 % víc, než před čtyřmi roky.
To je sice pozitivní, ale pořád to znamená, že víc než polovině lidí je budoucnost města lhostejná. My bychom naší politikou rádi tento trend změnili. Ukázali lidem, že to jde i jinak. Bez korupce, bez podpásovek.
Z výsledků voleb je patrné, že na první pohled složitá metoda křížkování má smysl. Turnovští volili zodpovědně, což je například patrné u zvolených kandidátů ODS. Především děkuji voličům Pirátů, kteří nám dali důvěru a díky kterým jsme získali tři mandáty. Bylo to 12 408 hlasů, které o tom rozhodly. Jsme vděční za tuto možnost a těšíme se na realizaci našeho programu.
2. Jak jsme již zmínili v předvolební kampani. Máme zájem jednat se všemi demokratickými stranami o možnosti podílet se na budoucnosti Turnova v koalici, abychom tak mohli realizovat to, co jsme voličům slíbili.
Vylučujeme spolupráci s ANO a komunisty, kteří se do zastupitelstva vůbec nedostali, což je dobrá zpráva.

Tomáš Hocke, Nezávislý blok
Občané nám ve volbách vystavili dobré vysvědčení, pozitivně reflektovali, co jsme na radnici za uplynulé čtyři roky dělali. Dali nám silný mandát a já děkuji všem, kteří Nezávislý blok volili.
K nedělnímu poledni jsme se již sešli se všemi čtyřmi stranami zvolenými do zastupitelstva, seznámili jsme se s jejich pohledy na povolební uspořádání a s jejich prioritami. Máme tedy za sebou první jednání, další budou pokračovat v průběhu pondělí. Naším cílem je vytvořit funkční koalici na další čtyři roky, která bude stabilní a bude město posouvat dopředu.

Lukáš Bělohradský, ODS
1. Splnili jsme cíl navýšení mandátů na dvojnásobek. Bohužel pátý mandát nám unikl o pouhých 25 hlasů, stačil tedy jediný volič, který by zaškrtl celou kandidátku. Jinak je ale třeba všem našim voličům poděkovat, podpory si velmi vážíme.
2. Naší ambicí je být součástí koalice na radnici, s ANO ale spolupracovat nechceme.

Jaroslav Knížek, ANO 2011
1. Předem děkujeme všem voličům, podařilo se získat stejný počet mandátů jako v roce 2014 a zvýšit počet hlasů o 2 % na 16 %.
2. Naším cílem je vyjednávat o možné koalici, v první radě s Nezávislým blokem. Nemáme problém pracovat i v opozici.

Otto Jarolímek, Turnovská koalice
Výsledek voleb je pro Turnovskou koalici (TK) jednoznačně neúspěchem. Podíváme-li se však na něj nepředpojatě, nejde o nějaký tragický pád z výšin. Vzhledem ke kondici stran zastoupených v TK v našem kraji, by byl zisk dvou mandátů výrazným úspěchem, s jedním mandátem jsme však reálně počítali. To, že nám unikl o 0,06% voličských hlasů je samozřejmě frustrující. Navíc je třeba dodat, že v tomto případě nejde o nedostatečnou přízeň voličů, neboť u čistého poměrného volebního systému stačí v Turnově k zisku mandátu cca 3,5 % hlasů. Je zde však omezující vstupní 5 % hranice, která přerozděluje získané hlasy ve prospěch těch nejúspěšnějších. Tato diskriminační klauzule by měla z našeho volebního zákona (minimálně pro komunální sféru) zmizet.
Obecně lze říci, že turnovští voliči nebrali příliš v úvahu volební programy. Menší část z nich zkopírovala „velkou politiku“ (výrazný úspěch Pirátů, pozvolný vzestup ODS, úplný propad ČSSD), většina z nich pak dala důvěru dosavadním komunálním politikům. Zde je příčina absolutního úspěchu Nezávislého bloku, který se podílí na vedení města nepřetržitě již více než dvacet let. Trochu se to projevilo i na výsledku jednotlivých kandidátů TK. Bývalí zastupitelé získali obvykle více hlasů než jejich třeba i výše postavení kolegové. Hlavním důsledkem tohoto přístupu je skutečnost, že se turnovští voliči vyslovili pro „drahou vodu“.
Výrazný úspěch sdružení nezávislých kandidátů v Turnově i v mnoha jiných (i podstatně větších) městech považuji za nezdravý jev. Takový přístup je smysluplný v obci s několika stovkami obyvatel. Ve městě s více než deseti tisíci obyvateli má působit několik programově jasně vyprofilovaných politických stran sdružujících občany mající zájem podílet se na správě věcí veřejných a ty pak mají soupeřit (samostatně či v koalicích) o přízeň voličů. Jedině tak lze zajistit fungující vazbu mezi komunální, regionální a celostátní politikou. Ptejme se potom např. proč Turnov nemá žádného poslance ani senátora. Nechuť ke stranické politice, která přetrvává u velkého množství občanů ČR, je zcela iracionální.

Jak jste spokojeni s výsledkem komunálních voleb v Turnově?

  • Nespokojen(a) (32%, 142 Hlasy)
  • Spokojen(a) (25%, 109 Hlasy)
  • Spíše spokojen(a) (21%, 92 Hlasy)
  • Téma mě nezajímá (11%, 47 Hlasy)
  • Spíše nespokojen(a) (9%, 41 Hlasy)
  • Nevím (2%, 9 Hlasy)
  • Jiná odpověď (0%, 2 Hlasy)

Počet hlasujících: 442

Nahrávání ... Nahrávání ...

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.