VÁNOČNÍ TRHY 2018

0

Byla to v roce 1998 velká sláva, když se po rekonstrukci otevíralo zrekonstruované turnovské náměstí, na které se po desetiletích opět vrátila i kašna. Ono nadšení pak vedlo k rozhodnutí před svátky zde pořádat Vánoční trhy. Všech dvacet ročníků je spojeno s osobou moderátorky Evy Kordové.
„Dvaceti ročníků se zúčastnili pouze učitelé a studenti učiliště v Hubálově, odkud mám z jejich kovářské dílny zvoneček, kterým trhy zahajuji a ukončuji, a pan Vyhlídko, který tu obstarává občerstvení. Většina trhovců zde ale už alespoň dvakrát třikrát byla a rádi se sem vracejí,“ přibližuje Kordová (na snímku).

S trhy je trvale spojeno náměstí Českého ráje, pouze na zkoušku proběhly ve Skálově ulici, kde se ale lidé cítili stísněně. „Samozřejmě problémem je doprava, která náměstím jezdí, s tím moc v Turnově neuděláme, přesto myslím, že naše vánoční trhy mají svoji atmosféru. Zaznamenala jsem spoustu ohlasů od příchozích z měst v okolí, že takovéto trhy jinde nemají. Podle mě je to hlavně zásluhou pracovníků Muzea Českého ráje, které se před lety do organizace připojilo. Od té doby jsou tu jen kvalitní řemeslníci a prodejci,“ hodnotí Kordová.

Z vystoupení dětí ze ZŠ v Alešově ulici

Jak dodává, zažila za ta dvě desetiletí teploty vyšší, než byly ty letos, které se pohybovaly těsně pod deseti stupni Celsia, ale i třeskuté dvacetistupňové mrazy, kdy se kolem stánků vyhrabovaly ve sněhu uličky. „Atmosféra vzájemného setkávání, když vidím, jak lidé nakupují, nebo jen tak se svařákem postávají a povídají si, to je něco nepřenosného, že mně to ani za těch dvacet let nezevšednělo. Právě tohle předvánoční setkávání a závěrečná Rybova Česká mše vánoční v podání pěveckého sboru Antonín Dvořák s doprovodným orchestrem jsou pro mě tím pravým poselstvím turnovských trhů.“

Prodejci byli letos spokojeni, o zboží byl zájem

Pravděpodobně jediný zásadní problém turnovských trhů na náměstí je doprava v bezprostřední blízkosti.

Stánek skautů Pro dobrou věc – na podporu hendikepovaných na trzích vybrali přes 75 tisíc!

Dílničky pro děti v Kamenářském domě v muzeu

Podvečerní atmosféra…

Vánoční textová díla Slávka Janouška a jeho přátel

Závěrečná Česká mše vánoční…

Českou mši vánoční si na turnovském náměstí v sobotu 8. prosince zazpívali také Luděk Vele, sólista Opery Národního divadla v Praze, a Jiří Černý, sólista divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.