AKCE KONCE ČERVNA A ZAČÁTKU PRÁZDNIN

0

Uteklo to a za pár dnů už nás zase čeká dvouměsíční doba dovolených a oddechu. A organizátory různých akcí také doba, kdy na spánek není pomyšlení a kdy jsou nervy napruženy k prasknutí. Přitom jejich největší odměnou za nadměrné úsilí jsou často „jen“ spokojení návštěvníci a diváci. Uvědomujeme si to vždy, když žehráme, že na akci nebylo k dispozici to a ono? Potom je nejlepší vyzkoušet si něco pro lidi zorganizovat sami, sehnat sponzory, natisknout plakáty, pozvat umělce a potom se klepat, aby bylo počasí a přišlo alespoň tolik lidí, aby se zaplatily náklady…

Co nás čeká poslední červnové dny? Přes týden na Turnovsku se prakticky až na kino a dvojí jednání zastupitelů nekoná nic, hlavní aktivity jsou schovány hlavně na první prázdninový víkend.

Nicméně: Pokračuje nabídka prohlídky turnovských kostelů. Do většiny z nich se mimo bohoslužby nedostanete. Letní prohlídky jsou již tradiční nabídkou turnovského „Íčka“. Do nádherného interiéru kostela Narození Panny Marie, kostela sv. Františka a sv. Mikuláše se můžete podívat každé pondělí až do 27. srpna od 14 do 17 hodin. Začíná se právě v infocentru na náměstí. Mimořádně se také letos budete moci podívat dovnitř kostelíka sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, kde na vás bude průvodce čekat každou neděli do 14. září v době od 9 do 12 hodin.

V pondělí 25. června se od 16 hodin v posluchárně Obchodní akademie a Hotelové školy ve Zborovské ulici koná předjednání změny územního plánu o dopravě v Turnově. Více zde.

Ve středu 27. června hrají v budově kina v Žižkově ulici od 20 hodin dánský film Kdo je tady ředitel?

Ve čtvrtek 28. června se od 17 hodin v sále SUPŠ ve Skálově ulici koná veřejné zasedání Zastupitelstva města Turnova. Půjde o jedno z nejzajímavějších jednání v roce. Když není k dispozici jiná kultura, vemte zavděk touto, někdy se i pořádně zasmějete nebo se taky pořadně nase…. To podle toho, na čí straně u jednotlivých bodů jednání budete. Ale adrenalinu jednání slibuje hodně, vždyť půjde o tak zásadní věci, jako je slučování turnovských škol nebo odlehčovací komunikaci z autobusového nádraží do Žižkovy ulice.

Od 20 hodin hrají v budově kina v Žižkově ulici nový český film s Mariánem Labudou a Bolkem Polívkou ROMING.

V pátek 29. června se koná hudební festival FUNKIN´TURNOV 3. Koná se v atriu muzea ve Skálově ulici od 19 hodin. Vystoupí kapely Erna, David Dragoun Band, T.O.P Dream Company a domácí Funk Corporation.

Od pátku 29. června do neděle 1. července od 21.30 hodin (po setmění) hrají v letním kině český film Roming.

Od pátku 29. června do neděle 8. července se v prostorách ZUŠ na náměstí koná v pořadí II. ročník letních mezinárodních dílen, zasvěcených Leoši Janáčkovi a Bohuslavu Martinů. Hudební festival nabídne tyto koncerty v městském divadle (začátky vždy od 19.30 hodin):
Neděle 1. července – Zuzana Lapčíková se svým kvartetem
Úterý 3. července – houslista Josf Špaček a klavírista čínského původu Kuok Man Lio
Sobota 7. července – závěrečný koncert účastníků kurzů

V sobotu 30. června začíná třítýdenní akce KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI.
n200706241233_vakci_29_07_kamen
Program na náměstí Českého ráje v Turnově na sobotu 30. června – SLAVNOSTI JOHANKY Z KRAJKU:
10:00 – příjezd Johanky z Krajku s doprovodem, uvítací ceremoniál, otevření tržiště
11:00 – gotické souboje, tanec, hudba
14:00 – Lancknechti – ukázky bojového umění doby renesanční
15:00 – divadelní hra – Kryštof
16:00 – Mučírna s příběhem
17:00 – tanec a hudba
18:00 – gotické souboje
21:00 – večerní ohňová show, souboje s pochodněmi, tanec s ohněm, fakýři
Dále potom po celý den ukázky výroby šperků a zpracování drahých kamenů, rýžování granátků a navlékání korálků, dobové tržiště, rytířské ležení a kuchyně, kejklíři, historické hry a řemesla.

Od soboty 30. června do neděle 22. července se v GALERII GRANÁT na náměstí můžete seznámit s ukázkami ruční výroby granátového šperku, doprovodná expozice přibližující historii a současnost zpracování granátu a výroby šperků v uměleckém družstvu Granát Turnov.

V sobotu od 8 do 16 hodin se v areálu chovatelů u zastávky ČD Turnov-město koná výstava králíků, spojená s prodejem a ukázkou chovu vodní a hrabavé drůbeže. Dopoledne prodej kuřic a káčat.

Od 16.30 hodin se v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále koná KONCERT OSOBNOSTÍ. Vystoupí Čeněk Pavlík, přední sólista současné generace českých houslistů, člen Guarneri Tria Praha, a varhaník Vladimír Roubal, ředitel chrámové hudby v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie při Královské kanonii Premonstrátů v Praze. Pořádá Spolek rodáků a přátel Turnova a Obecní úřad Hrubá Skála.

V neděli 1. července pokračuje akce na náměstí Českého ráje – KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI.
n200706241233_vakci_30_07_kamen
Program na neděli 1. července – SLAVNOSTI JOHANKY Z KRAJKU:
10:00 – salva na uvítání, tanec a souboje
11:00 – V době lancknechtů
14:00 – tanec, hudba, souboje, historické hry
15:00 – divadelní hra – MISTR
16:00 – právo útrpné
17:00 – příběh z gotiky, odjezd vrchnosti
Po celý den ukázky výroby šperků a zpracování drahých kamenů, rýžování granátků a navlékání korálků, dobové tržiště, rytířské ležení a kuchyně, kejklíři, historické hry a řemesla.

Probíhající výstavy:
V Muzeu Českého ráje je to výstava Vřídlovec – magický kámen, v galerii probíhá výstava Pověsti Českého ráje a Euroregionu Nisa – jde o kresby dětí z Polska, Německa a Čech. Ve výstavním sále muzea ve III. patře je výstava na počest filozofa Jana Patočky nazvaná: …a pozdravujte filozofy“ a je tu i druhá výstava prací z řezbářských sympozií na Dlaskově statku.
V divadelní galerii vystavuje fotografie z Madagaskaru Zdeněk Strnad.
Na Dlaskově statku je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
V městské knihovně probíhají výstavy: komorní práce Lenky Procházkové, výstava „Ilustrace není legrace“ Jiřího Fixla, výstava obrazů malovaných na hedvábí a fotografie Jiřího Šťastného „Příroda v ráji“. V galerii Granát na náměstí vystavuje obrazy Josef Charousek. Na Valdštejně je sezonní výstava dětských prací na téma „Pohádky o mašinkách“. V sále ZUŠ na náměstí vystavují děti z výtvarného oboru školy.

Avíza:
► Akce KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI. Od 2. do 15. července probíhá v prostorách Střední umělecko průmyslové školy ve Skálově ulici výstava maturitních prací studentů školy. Od 10. do 20 července pořádá Muzeum Českého ráje XIX. MEZINÁRODNÍ ŠPERKAŘSKÉ SYMPOSIUM.
► Tatobity. Občanské sdružení Dědina zve na benefiční koncert VĚRY WAJSAROVÉ ve prospěch Malířovy zahrady. Koná se ve středu 4. července od 19 hodin přímo v zahradě malíře Dědiny (naproti kostelu), za špatného počasí v Hasičárně.
► Ve čtvrtek 5. a v pátek 6. července se na zámku Hrubý Rohozec koná akce s názvem MÓDA SEDMI STALETÍ. Prohlídky zámku probíhají s průvodkyněmi oblečenými v šatech od gotiky po secesi.
► Od 5. do 11. července probíhá komponovaný program letních akcí na Všeni. Ve čtvrtek 5. července je to „Pocta Petru Pálkovi“ (zesnulý sbormistr Severáčku) – koncerty dětských pěveckých sborů v chrámu sv. Filipa a Jakuba, v základní škole bude výstava obrazů regionálních malířů – Krajinou Pojizeří a tamtéž také výstava Historie poštovnictví ze sbírky archiváře J. V. Egrta – Poštovnictví na Turnovsku, Mnichovohradišťsku a 50 let všeňské pošty. V sobotu 7. července se také ve zdejším areálu na Kopanině koná 29. ročník přehlídky dechových kapel –  „Pocta J. N. Vlašimskému“.
► V sobotu 7. července se v areálu Šťastné země v Radvánovicích koná první velká prázdninová akce HASIČSKÉ SLAVNOSTI. Program začíná už odpoledne, půjde především o představení hasičské techniky, návštěvníci budou soutěžit v netradičních disciplínách, jako je například sestřelování plechovek proudem vody, budou si moci sami vyzkoušet, co to obnáší obsluhovat hasičskou techniku ad. Vrcholem akce bude večerní vodní fontána, kterou doprovodí Smetanova Má vlast a atmosféru umocní originální nasvícení rybníku Roudný, který je asi pět minut cesty od Šťastné země.
► Poprvé v sobotu 7. července vyjíždí na spanilou jízdu Českým rájem turnovská parní mašinka řady 310 se soupravou historických vagónů. Letos bude jezdit na trase Turnov – Železný Brod – Semily  a zpět, Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět. Jízdní řád najdete zde.
Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec – neděle 8. července, loutkový soubor Na Židli hraje představení vždy v 11, 13 a 15 hodin.

Za humny:
► Sobotka. Od 30. června do 7. července se koná v pořadí 51. ROČNÍK ŠRÁMKOVY SOBOTKY, letos s podtitulem Léto s tělem aneb Šrámek v souvislostech. Během týdne spousta doprovodných akcí, více se dozvíte zde.
► Semily – Kozákov. Putování za východem slunce na Kozákově startuje v neděli 1. července z náměstí v Semilech v 01 hodinu po půlnoci.
► Železnice. Vlastivědné muzeum. V neděli 1. července zde proběhne ve 14 hodin vernisáž výstavy Kůň v grafice.
► Hrad Kost. Dracula – od 4. do 8. července se tu konají tradiční večerní představení pražského divadla na venkovní scéně hradu. Kontakt tel. 493 571 144.
► Mnichovo Hradiště. Na místním zámku proběhnou od 5. do 8. července Barokní slavnosti 2007 – návštěvníky čeká oživený zámek a zahrada barokním tancem a scénkami ze života šlechty s uměleckým souborem „Campanello“. V sobotu 7. a neděli 8. července se na zámku koná 1. Mezinárodní mistrovství ČR v jízdě na koních v dámském sedle, klání dívek a paní v dámských sedlech, drezúry, volné sestavy v kostýmech s hudebním doprovodem ad., kultura na zámku Mnichovo Hradiště zde.
► Zámek Sychrov. V sobotu 7. července od 18 hodin se koná v zámeckém parku představení Rusalka, opera A. Dvořáka v podání členů divadla F. X. Šaldy v Liberci.
► Jičín. V sobotu 7. července se od 19.30 hodin na plovárně koná koncert kapely Red Hot Chili Peppers.
► Klášter Hradiště. Slavnosti piva – Pivobraní Klášter – se konají v sobotu 7. července, začátek odpoledne, konec jak kdo vydrží…
► Muzeum přírody Český ráj Prachov. V sobotu 7. července – „Historické události v Prachovských skalách aneb Letní festival přírody v ráji 2007“. Téma: ochrana jedinečného přírodního prostředí, noční exkurze do zahrady Muzea přírody Český ráj ad. Více na tel. 732 858 380.
► Lomnice nad Popelkou – sobota 7. července – Scott krkonošský maraton, 6. ročník cyklistických závodů. Kontakt: Maraton centrum Jičín, tel. 603 386 751.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.