VYSKEŘ SLAVILA VELKÝ NÁVRAT ZVONŮ

0

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Vyskři se po dlouhých sedmdesáti letech dočkal dvou chybějících zvonů. V sobotu 3. října biskup Jan Baxant z Litoměřic požehnal dva nové zvony. Díky daru vyskeřského rodáka Miloslava Randáka byl ve zvonařském ateliéru Josefa Tkadlece v Halenkově na Moravě odlit 350 kilo vážící zvon Josef, který doplnil jediný původní zachráněný zvon jménem Václav. Protože ale původně, než došlo za války k zabavování zvonů nacisty, měl kostel zvony tři, nechal za přispění dárců ze své farnosti vyrobit ve stejné firmě třetí zvon farář František Kocman z Rovenska pod Troskami. Zvon nese jméno patronky kostela – Maria, a je největší – váží 650 kilogramů. Nyní jsou tedy ve vyskeřské věži opět zvony tři.

n201510152111_oso_98_015_vyskerSamotné instalaci zvonů předcházela demontáž původní stolice pro jejich zavěšení a instalace stolice nové, která je koncipována tak, aby zde bylo možné zavěsit ještě jeden další zvon. „Jsme za nové zvony velice rádi, děkujeme panu Randákovi, panu faráři Kocmanovi a všem drobným dárcům, bez nichž bychom se nových zvonů nedočkali,“ řekl Jan Kozák, starosta obce. Zároveň litoval, že se štědrý mecenáš pan Randák žehnání zvonů již nedožil.

Zavěšení nových zvonů proběhlo 7. října za velké účasti občanů. Poprvé se zvony rozezněly v podvečer v sobotu 10. října. Vedení obce doufá, že nové zvony vdechnou kostelu nový život a přilákají do útrob stoleté církevní památky další věřící. „Budeme se snažit získat ve spolupráci s církví peníze na opravu kostela, jehož současný stav již volá po velké rekonstrukci,“ uzavřel Kozák.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.